Restaurace Brabander na devítiměsíční rekonstrukci Joštovy doplatila nejvíce. Doteď se nevzpamatovala z úbytků tržeb a v pátek zavřela úplně. „Ke krachu kromě oprav přispěla i finanční krize a velká konkurence. Restauraci vedla má žena. Nyní prostor předěláváme na pivnici, abychom se zaměřili na masového zákazníka,“ uvedl Robin Solař z Brabanderu.

Původní provozovna Brabander podle něj zkrachovala také kvůli opravám ulice. Sídlila v Pekařské ulici, která byla před dvěma lety skoro rok zavřená. Rekonstrukce tehdy citelně zasáhla mnoho tamních obchodníků.

Nyní podobnou situaci zažívají obchody v Joštově ulici. V prodejně Bohemia Crystal na rohu Joštovy a České měli minulý týden o pětinu méně zákazníků než obvykle. „Vloni při první etapě oprav se k nám zákazníci těžko dostávali. Naučili se proto chodit jinam. Ani teď, když už stavaři pracují až u Červeného kostela, se naše tržby nevyrovnaly,“ postěžoval si na důsledky opravy vedoucí prodejny Michal Trnka.

Některé obchody dokonce načas zavřely úplně. „V posledních dnech se pracuje přímo před naším vchodem. Šlo k nám mnoho prachu a hluku. Proto jsme v druhé polovině července neotevřeli vůbec a přišli jsme o zisk,“ uvedla prodavačka z obchodu s designovými doplňky na rohu Joštovy a Údolní ulice.

Velmi špatný přístup mají návštěvníci i do kavárny Mezzanine. Podle provozovatele Igora Czajkowského přichází podnik asi o čtyřicet procent zákazníků. „Máme problém i se zásobováním. Nejvíce to ovšem odnesla zahrádka. Pro některé není příjemné sedět přímo u hlučné, rozkopané silnice a jdou raději jinam,“ popsal kavárník.

Žádost o slevu

Czajkowski proto požádal magistrát o slevu na nájemném. Brnu totiž patří dům, ve kterém kavárna sídlí. „Zažádali jsme o snížení nájmu za červen, červenec a srpen. V tomto období se totiž pracuje přímo před kavárnou. Teď čekáme na odpověď,“ doplnil Czajkowski.

Podle mluvčího magistrátu Pavla Žáry ale město po dobu rekonstrukce podnikatelům nájmy ve svých domech nesnížilo. „Je to to samé, jako kdybychom chtěli po konci oprav nájmy zvyšovat, protože obchodníci mají kolem svých prodejen hezké prostředí,“ sdělil Žára. Upozornil ovšem, že město se všemi podnikateli v okolí o jejich problémech pravidelně mluví. „Důsledně jsme také dbali, aby měli zákazníci přístup do všech podniků,“ dodal Žára.

Snížené nájmy nabízela při opravách Husovy a Pekařské ulice před dvěma lety radnice brněnské části Brno-střed. „Poskytovali jsme tehdy až padesátiprocentní slevy. V okolí Joštovy ovšem vlastníme jen jeden dům. Proto se nás slevy tentokrát netýkají,“ vysvětlil starosta Brna-středu Libor Šťástka.

Opravy Joštovy se naopak nedotkly prodejců, kteří nabízejí speciální sortiment. Zákazníci jsou totiž ochotní vydat se za takovým zbožím kamkoliv. „Přestěhovali jsme se do Údolní ulice teprve na jaře, ale lidé nám neubyli. Jsme totiž jediná prodejna svého druhu v Brně,“ popsal provozovatel prodejny a půjčovny koloběžek Miloš Hotař.

První etapa opravy začala loni v březnu a trvala devět měsíců. Dělníci při ní opravovali úsek od Moravského po Komenské náměstí. Druhá část oprav má skončit v září a týká se úseku od Červeného kostela po ústí Údolní ulice. Na začátku září se tak vrátí na svoji obvyklou trasu i tramvaj číslo čtyři.