VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchody: neprodáváme drogy, ale suvenýry

Brno – Před dvěma týdny informovali policisté o případu muže, který se předávkoval syntetickým konopím z Asie. Jedenačtyřicetiletý Brňan si jej objednal přes internet. V Brně jsou přitom dva nové obchody, které podobné zboží nabízejí. Policisté proti nim zasáhnout nemohou. Jejich zboží totiž není na seznamu zakázaných látek.

26.3.2011 4
SDÍLEJ:

Názvy obou obchodů v Brně odkazují na holandské coffee shopy, ve kterých se legálně prodává marihuana. S tím rozdílem, že tam je přírodní, ale v Brně syntetická.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Brňany k nákupu syntetické marihuany lákají barevné sáčky v nablýskaných regálech obchodů Amsterdam shop a Nederlander shop. „Prodáváme je jen jako sběratelské potřeby, rozhodně nejsou určené k užívání. Mají podobu bylinek nebo prášků a na obale jsou barevné obrázky, takže se hezky vyjímají třeba na poličce,“ uvedl zaměstnanec jednoho z obchodů, který nechtěl uvést jméno.

Času je dost

Zákon prodejem neporušuje. Látky, které zboží obsahuje, zatím nejsou zakázané. Brzy se to ale změní. Poslanci už totiž schválili rozšíření seznamu nedovolených látek. „Víme o tom a samozřejmě takové z boží stahujeme z obchodů. Máme ale dost času, seznam ještě nevstoupil v platnost. Až bude platit, látky, které na něm jsou, určitě prodávat nebudeme,“ dodal prodavač.

Podle ředitelky marketingové agentury Bílý medvěd Pavly Střechové rozšíření seznamu zakázaných látek obchod neohrozí. „Jejich majitelé vždy najdou způsob, jak pokračovat legální cestou. Změní například složení látek. Je to stejné jako s potravinovými doplňky nebo ve farmaceutickém průmyslu. Obchody ale podle mě budou zákazníci využívat spíš pro nákup dárků ze srandy než kvůli uspokojení drogové závislosti,“ uvedla Střechová. Upozornila, že podobné obchody mají pevné místo i v řadě západoevropských zemí.

Psycholožka Lenka Skácelová podotkla, že obchody se syntetickou marihuanou využijí hlavně stálí uživatelé. Najdou tam zpestření a mohou vyzkoušet něco nového. „Ostatní sáhnou spíš po přírodním konopí. Pro většinu mladých není problém jej sehnat. I proto jej upřednostňují před syntetickou marihuanou. Sice ji mohou sehnat legálně, ale neznají tak dobře její účinky. Riziko spojené s jejím užíváním je proto mnohem větší,“ řekla psycholožka, která pracuje v Poradenském centru pro drogové a jiné závislosti.

Rozšíření nehrozí

Na nebezpečnost nových látek upozornil také Jiří Valnoha ze sdružení Podané ruce, které pomáhá drogově závislým. „Největší problém je v tom, že existuje řada derivátů a uživatel se v tom nevyzná. Neví, kolik si má dané látky vzít nebo jak ji přesně užívat. Kvůli tomu je pak účinek málokdy podobný přírodnímu konopí,“ poznamenal Valnoha.

Podle něho tak nehrozí, že by syntetická marihuana vytlačila tu přírodní. „Pěstitel konopí má totiž k droze vztah. Vidí rostlinu klíčit a růst. Je to jiný uživatel než ten, který si koupí umělou látku,“ dodal terénní pracovník sdružení.

Masového rozšíření syntetického konopí se nebojí ani policisté. „Možná, že poptávka na chvíli stoupne, ale dlouho to nevydrží. Většina kuřáků marihuany totiž tvrdí, že ji užívá, protože je přírodní. Kdyby začali užívat syntetické konopí, vlastně by tak popřeli svou filozofii,“ řekl vedoucí brněnského Toxi týmu Ladislav Houba.

Primář kliniky urgentního příjmu Fakultní nemocnice Brno Martin Doleček říká:

Nebezpečí syntetického konopí? Halucinace


ROZHOVOR
– Urgentní příjem Fakultní nemocnice Brno. Jedno z míst, kde nejčastěji končí lidé předávkování drogami. Podle primáře oddělení Martina Dolečka ale takové případy obvyklé nejsou. „Nejčastěji se setkáváme s předávkováním heroinem, takových případů jsme tu loni neměli víc než deset,“ podotkl primář.

V poslední době se nejen v Brně rozšiřuje syntetická marihuana. Jaké jsou rozdíly mezi předávkováním přírodním konopím a syntetickým?
U přírodního konopí jde většinou o bezvýznamné otravy. Problém bývá v tom, že se u toho lidé opijí nebo si konopí dají na zklidnění k další droze. Jinak jsou u něj nebezpečné hlavně halucinace. Když jsou nepříjemné, mohou vést až k sebevraždě. U syntetického konopí bývá vystupňovaný psychický účinek, a proto je větší riziko nepříjemných halucinací.

Jaké může předávkování zanechat následky?
Obecně se dá říct, že halucinogeny mohou poškodit mozek. Podobné následky tak může mít i užívání syntetické marihuany. Je to ale čerstvé téma a klinicky prověřených údajů je zatím málo.

Jak dlouho u vás předávkovaní lidé zůstávají?
Většinou se jen vyspí a jdou domů. Problém je v tom, že zabírají místo na jednotce intenzivní péče, kde by jinak mohli ležet vážněji nemocní.

Jak náročná je léčba předávkování?
Musíme hlavně podporovat životní funkce člověka. Třeba kokain nemá žádnou protilátku a heroin jen Intrenon. Jenže ten dáváme málokdy, protože může vyvolat abstinenční příznaky, které mohou vést i k edému plic. A navíc neúčinkuje tak dlouho jako heroin. Takže když odezní, nastoupí znovu účinek heroinu a pacient může třeba upadnout do bezvědomí. Proto je většinou lepší předávkované sledovat, a když je třeba, zaintubovat je.

Obchodníci vědí, jak obejít zákon

S novými syntetickými drogami, které do České republiky proudí hlavně z asijských zemí, se snaží ze všech sil bojovat i brněnští celníci. Drogy, obsahující často látku mefedron, ale zatím nejsou nelegální. Celníci tak mají svázané ruce a jen málo možností, jak výrobce či dovozce postihnout.

Mohou čekat jen na to, až obchodníci s drogami udělají nějakou chybu. „Zásilky přicházející ze zahraničí pečlivě kontrolujeme. Celníci hledají na letištích, projíždějí české silnice a hledají drogy v nákladních autech. Kromě toho také prověřujeme některé balíky České pošty i zásilkových služeb,“ popisuje různé možnosti boje vedoucí celní protidrogové jednotky Radek Bohůn.

Moc konkrétní

Při kontrolách celníci zjišťují, jestli má obchodník nebo přepravce v pořádku doklady. „Každou podezřelou látku posíláme na expertizu. Pokud její složení neodpovídá tomu, co stojí v papírech, můžeme ji zabavit,“ říká Bohůn.
Problémů s nesprávnými doklady podle něj výrazně ubývá. Obchodníci je mají v pořádku. „Je to tak pro ně samozřejmě lepší. Zjistí si, co je potřeba splnit, a my na ně pak nemůžeme,“ povzdechl si Bohůn.

Podle něj ale ani novela zákona rozšiřující seznam zakázaných látek stoprocentně nepomůže. Změna má vstoupit v platnost letos, poslanci už rozšíření schválili. „Seznam je však příliš konkrétní. Každá položka má přesné složení. Pokud chemik změní v droze jakoukoliv nedůležitou složku, bude opět legální,“ vysvětluje problém Bohůn.

Jediné řešení vidí v úplné změně zákona o omamných látkách. „Mezery zmizí pouze tím, že by seznam neobsahoval přesné chemické složení drogy, ale jen obecněji její základní složky. Jenomže i tak je možné, že by si jejich výrobci a obchodníci našli nějaké kličky, jak zákon obejít,“ dodává celník.

Pervitin berou doma, syntetické drogy na party

Už desítku varen pervitinu našli od začátku roku policisté na jihu Moravy. Výrobcům drogy hrozí v případě odhalení až desetileté vězení.
Podle mluvčí jihomoravské policie Andrey Strakové laboratoří na výrobu pervitinu v kraji neubývá. „Jejich počet se již roky drží na zhruba stejném čísle. Nepomáhá ani to, když výrobce policisté zadrží. Za pár dní totiž vzniknou další varny, které tu původní nahradí,“ sdělila Straková. V loňském roce policisté v kraji našli osmašedesát varen této drogy. Podle celníků nesníží výrobu pervitinu ani příchod nových syntetických drog z Asie. „Obě látky užívají úplně jiní zákazníci. Pervitin berou závislí doma. Syntetické drogy užívají hlavně na večírcích, když se chtějí pobavit,“ vysvětlil vedoucí celní protidrogové jednotky Radek Bohůn.

Udali ho rodiče

Někdy dopadení výrobce drogy nemusí ani předcházet dlouhé policejní vyšetřování. Na začátku března informovali hodonínští policisté o případu, kdy závislého syna udali jeho rodiče. Muž bydlel společně s nimi v rodinném domě na Hodonínsku, kde schovával celou laboratoř na výrobu pervitinu. „Policisté při domovní prohlídce našli a zabavili zkumavky, léky i další přípravky, pomocí nichž drogu vařil,“ popsal vybavení hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Podle zjištění kriminalistů muž vyráběl drogu až několikrát týdně. Pervitin vařil jen pro svou potřebu, neprodával ho.

Naopak velkou laboratoř, odkud kupovalo drogu mnoho závislých, našli na konci ledna policisté z hodonínského Toxi týmu v Nechvalíně u Kyjova. Při zátahu zadrželi osm lidí. „Do Nechvalína přijela dvacítka policistů ve chvíli, kdy výrobce dokončoval šest gramů pervitinu. Na šedesát dávek drogy před domem už netrpělivě čekal hlouček zákazníků,“ popsal situaci jeden z kriminalistů. Odhalená varna patřila mezi jednu z nejvýkonnějších v kraji. Při prohlídce domu policisté zjistili, že tam bydlí i dvouletý syn majitelky, která rodinný dům k výrobě drog pronajímala. Chlapce předali prarodičům.

Lákali na vzorky

Několik desítek gramů pervitinu objevili policisté také při zátahu v chatce poblíž Újezdu u Rosic na Brněnsku. Dvojice výrobců tam vařila drogu už v roce 2009. Až letos v únoru ale nad Jiřím Krškou a Lucií Hunkovou vynesl Krajský soud v Brně konečný verdikt. Kršku odsoudil na tři a půl roku vězení a Hunkovou na dva roky.

Varnu našli policisté v květnu 2009 při zátahu v chatce. „Zadrželi kompletní laboratoř na výrobu pervitinu, léky, chemikálie a injekční stříkačky. Bylo tam také několik desítek gramů pervitinu,“ popsala vybavení domku předsedkyně senátu brněnského krajského soudu Hana Kleinová. Dvojice dealerů drogy vyráběla i prodávala. Nové zákazníky si sháněla tak, že pervitin nejdřív rozdávala zadarmo.

ANNA FAJKUSOVÁ
JAN NĚMEC
ZUZANA PLETICHOVÁ

26.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Unikátní hudební projekt festivalu Moravský podzim na brněnském výstavišti sledovaly tisíce lidí. Součástí orchestru byly míchačky, sanitky, dělostřelci a také sedm brněnských pěveckých sborů.
23

Výstřely, řev fanoušků Komety a sirény. V Brně zazněla nejhlasitější symfonie

Lídr jihomoravské kandidátky KSČM hlasuje ve sněmovních volbách.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Jižní Morava – Topná sezona začala letos už v půlce září. Lidé řeší kontroly a čištění komínů na poslední chvíli. Kominíci mají plné kalendáře dlouho dopředu.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

V maloměřické textilce opravili turbínu. Majitel plánuje i další rekonstrukce

Brno - Látky se v textilní továrně v brněnských Maloměřicích nevyrábí už pětadvacet let. Po tu dobu továrna stála bez využití a chátrala. Nyní se majitelé rozhodli opravit alespoň její malou část. Vyměnili původní Kaplanovu turbínu.

Pivarník se vrací do Plzně. Předposlední Zbrojovka se pokusí překvapit

Brno /INFOGRAFIKA/ – Ve Zbrojovce odkoučoval pouze jedno soutěžní utkání a v tom dalším se vrací na místo, které zná velice dobře. Brněnský trenér Roman Pivarník v neděli od pěti hodin odpoledne povede své svěřence do boje proti suverénní Plzni, která v nejvyšší fotbalové soutěži zatím neztratila ani bod.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení