Práce začnou v roce 2025 a potrvají tři roky. „Stavba bude stát miliardu korun včetně daně," řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich. O přípravách stavby Deník opakovaně informoval.

Starosta Blučiny Jan Šenkýř uvedl, že obyvatelé obce asi nemohli v tento předvánoční čas dostat lepší vánoční dárek. „Obyvatelé Blučiny bydlí v bezprostřední blízkosti silnice druhé třídy a nadměrná doprava zejména těžkých kamionových souprav má velký vliv na statiku jejich rodinných domů a život v obci," poznamenal Šenkýř.

Podle hejtmana Grolicha v současné době silnice vedoucí obcí slouží jako neoficiální jižní tangenta a propojuje dálnice D1 a D2. „Delší dobu jednáme s ministerstvem dopravy a budeme o tom jednat tento týden i s vládou. Chceme, aby na tuto stavbu přispěl stát ze Státního fondu dopravní infrastruktury," přiblížil Grolich.

close Průtahem obce Blučina denně projede zhruba osm tisíc aut. Problémy působí hlavně kamiony. Průtah prošel v minulých letech opravou. info Zdroj: Ilustrační foto: facebook starosty Jana Šenkýře zoom_in Průtahem obce Blučina denně projede zhruba osm tisíc aut. Problémy působí hlavně kamiony. Průtah prošel v minulých letech opravou. Vedení kraje počítá, že zhruba polovinu nákladů by měly pokrýt peníze z Evropské unie. Šenkýř zmínil, že v době rozšiřování dálnice D1 v Brně je zatížení obce je ještě větší než obvykle. Velkou roli v provozu hrají i nehody na dálnici D2. „Základní, mateřská škola i radnice, ale vlastně celá obec se rozkládá podél frekventované silnice druhé třídy. Je velký problém ji vůbec přejít," prohlásil starosta.

Lidé čekají několik minut, než jim provoz dovolí dostat se na druhou stranu silnice. „Když stojíte mimo přechod, můžete se dopočítat dvaceti, pětadvaceti aut, než jste schopní přejít," nastínil Šenkýř.

O velké frekvenci dopravy přes Blučinu svědčí i čísla. „Po silnici druhé třídy projede kolem osmi tisíc aut denně. Výhled až na tři roky předpokládá až deset tisíc aut za den," vyčíslil náměstek hejtmana pro dopravu Jiří Crha.

Obchvat Blučiny už má stavební povolení. „Stavba je prakticky připravená. V tuto chvíli je potřeba udělat přeložku vysokého napětí, což bude stát zhruba pětadvacet milionů korun, patnáct milionů jsme uvolnili na projektovou dokumentaci. V příštím roce plánujeme, že tyto dvě záležitosti dokončíme a vybereme zhotovitele stavby. Práce pak začnou v roce 2025 a předpoklad je, že stavba potrvá tři roky," popsal Crha.

Obchvat Blučiny povede od okružní křižovatky u D2 a bude kopírovat blučinskou zástavbu. Nový kruhový objezd vznikne u benzinové stanice u Vojkovic, ze kterého auta budou vjíždět na benzinku, na Vojkovice, na Židlochovice a také tam zůstane slepé rameno na propojení D2 a D52.

Potřebné pozemky už jsou vykoupené. Proces zařídili představitelé obce Blučina, kraj peníze obci proplatil. Jednalo se o nižší desítky milionů korun. „Trvalo nám přes dva roky, než se majetkoprávní řízení podařilo. Ve finále bylo šest vlastníků, kteří se dostali až do vyvlastňovacího řízení, ale ve finále byly vyvlastněné pouze dva," přiblížil složitost majetkoprávních jednání Šenkýř.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vánoční strom na náměstí Svobody rozzářily tisíce světýlek. Podívejte se

Rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody v Brně. | Video: Deník/Sabir Agalarov