„Často mě budil v noci hluk ze silnice. Hlavně když projížděly kamiony," řekla reportérovi Deníku obyvatelka Monika. Nepřála si uvést své příjmení, redakce ho ale zná.

Právě především od nákladní dopravy má místním obchvat ulehčit. Provoz je na něm zatím možný jen díky semaforu. Stavbaři ještě pracují na dopojení silnice do Čebína. Než budou hotoví, řidiči jedoucí od Kuřimi se dostanou do obce až při odbočení u zemědělského družstva.

Muž pod vlivem drog se na čtyřkolce snažil ujet policejní hlídce.
VIDEO: Hon na čtyřkolku po Brně. Ujížděl v kraťasech, zastavil ho zhaslý motor

„Jsem rád že se v Čebíně dopravě uleví, ale nemyslím si, že je tady aktuálně provoz dobrý, protože místo toho stojíme dlouhou dobu v kolonách na semaforech. Tím se mi cesta do práce prodlouží asi o čtvrt hodiny,“ reagoval například řidič Tomáš Pokorný.

Přestože ještě obchvat obce není úplně dokončený, obyvatelé už si pochvalují větší klid. Změny si všimla i důchodkyně Miroslava Mrázková, která bydlí nedaleko vlakového nádraží. „U nádraží máme teď klid. Ti, co bydlí nahoře u hlavní silnice, si na dopravu často stěžovali. Doufám, že se jim bude žít líp,“ vzkázala.

  • Deník projel nový obchvat Čebína. Podívejte se, jak to tam vypadá
Zdroj: Deník/Robin Fajmon

Menšího provozu si všiml i cyklistka projíždějící Čebínem Michal Chaloupka. „I když autem moc nejezdím, tak slabší provoz ocením. Akorát v dopravních špičkách bývají silnice ucpané,“ krčil rameny.

Časté kolony vnímá i obyvatelka Monika. „Obchvat určitě dopravě v Čebíně ulehčil, ale místo toho jsou tady velká dopravní zdržení kvůli frontám, které se tvoří za Čebínem kvůli omezení. A pokaždé, když jezdím, mám zpoždění alespoň čtvrt hodiny,“ postěžovala si Deníku žena.

ZMĚNY V AUTOBUSOVÝCH LINKÁCH

Otevření nového obchvatu, o němž Deník informoval, mění i provoz na autobusových linkách. Z důvodu úprav na obchvatu Čebína bude upravený provoz na autobusových linkách 311, 314. 330 a 320. V souvislosti s tím se mění návaznosti u dalších jízdních řádů.

Detailní popis změn v jízdních řádech autobusů popisuje web Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Změny se týkají zastávek Čebín, rozc. 0.5 na hlavní silnici v obou směrech, která bude bez obsluhy linkou 314 a zastávky Čebín, nám. směr Kuřim a Sentice. Zastávka je přesunuta ke křižovatce v jižní části náměstí.

Stavbaři pokračují v rekonstrukci mostu Otakara Ševčíka v brněnských Židenicích. Pohled na stavbu z dronu.
Pohled na most Otakara Ševčíka v Brně z dronu. Podívejte, jak se při opravě mění

Obchvat Čebína má být kompletně hotový do konce letošního roku. Celkové náklady se pohybují kolem 450 milionů korun. Jedná se o největší investici Jihomoravského kraje do nové silnice v historii.