Podle starostky obce Věry Maškové pomohl ombudsman. „Dotaci 527 tisíc korun jsme od ministerstva financí obdrželi koncem února. Vrátili nám všechny peníze, které jsme za minulá léta měli dostat,“ oznámila ve středu Mašková.

Vše začalo v roce 2005, kdy měla Kuřimská Nová Ves 126 stálých obyvatel. Žilo tam ale taky třiatřicet Ukrajinců. „Ty úřad do systému nezavedl. V následujících dvou letech se cizinci odstěhovali, ale úřad, který je předtím nepřičetl, je začal naopak odečítat,“ vysvětlila problém Mašková. Ze statistik tak zmizela čtvrtina obyvatel.

Úřad chybu následující rok napravil, malé obci s necelými sto dvaceti obyvateli však stále chybělo půl milionu korun. Její rozpočet se tak rázem ocitl na nule. Starostka se obrátila na statistiky s žádostí počty obyvatel prozkoumat. Ti ji ale odkázali na ministerstvo financí. „Přehazovali si nás jako horký brambor,“ popsala úřední tahanice Mašková.

Vedení obce proto oslovilo veřejného ochránce práv a ten za viníka označil statistický úřad. „Byla to obyčejná lidská chyba,“ popsal případ ombudsman Otakar Motejl. A navrhl, aby statistici obci škodu uhradili. Vedení úřadu však vinu a vrácení peněz odmítlo. Půlmilionová ztráta mezitím rozvoj obce zabrzdila.

Ombudsman se podle Maškové rozhodl případ zveřejnit. „Začátkem listopadu jsme na základě jednání požádali ministerstvo financí o peníze za chybně vedené obyvatele. Český statistický úřad nás najednou podpořil a peníze přišly,“ sdělila Mašková.

Starostka tvrdí, že obec za nápravu vděčí právě veřejnému ochránci práv. „Díky němu jsme dostali peníze zpátky,“ prohlásila Mašková. Obec je využije na opravy a vrácení dluhů. „Opravíme místní silnice a splatíme úvěr,“ uzavřela spokojeně starostka.