O obecní bydlení však již před sedmi lety požádala Dvořáčkova současná partnerka, místostarosta se do bytu přistěhoval o dva roky později. A zatímco Piráti nyní vyčítají Dvořáčkovi neadekvátní příjmy v porovnání s výší nájmu, místostarosta vzniklou situaci označuje za takzvanou bouři ve sklenici vody.

Starolískoveckým Pirátům současně vadí podpora od koalice, která Dvořáčkovo jednání na minulém zasedání zastupitelstva městské části neodsoudila.

Co Pirátům vadí?

„Nikomu nepřišlo špatné, že takto vysoce postavený a dlouhodobě uvolněný politik, placený z veřejných peněz, má zapotřebí bydlet v obecním bytě s čistým nájmem 3 817 korun měsíčně. Obecní bytový fond má plnit jinou funkci než být benefitem pro veřejné funkcionáře. Ti mají veřejný majetek spravovat, ne se na něm přiživovat,“ stěžovala si opoziční zastupitelka Vendula Svobodová.

Takto to na místě vypadalo den po útoku.
Pobodání dívky v Brně: Útočník se tady motal, mumlal si pro sebe, říká svědek

Místostarosta Dvořáček Deníku potvrdil, že v obecním bytě s nízkým nájemným skutečně žije. Podotkl však, že se podle něj nejedná o jakýkoli závažný prohřešek.

„Z mého pohledu se jedná o bouři ve sklenici vody. Kolegové navíc zapomínají dodat, že měsíční příjem je v hrubém. Čistá částka je tedy zcela odlišná. Navíc se jedná pouze o nájemné, nejsou k němu připočítané náklady na energie a služby, které jsou rovněž několikatisícové,“ reagoval Dvořáček.

Prodloužení nájmu

Podle Pirátů má mít místostarostova partnerka byt pronajatý na neurčito, což ale místostarosta vyvracel. „Jasně se vyslovil, že je potřeba, stejně jako u všech nájemců s novějšími smlouvami, každé dva roky žádat o prodloužení nájmu. Ano, to ho skutečně přiblížilo obyčejným lidem. Běžné komerční nájemné v Brně se v letošním roce pohybovalo okolo 360 korun za metr čtvereční, což by při výměře zmíněného bytu znamenalo měsíčně platit okolo šestadvaceti tisíc korun pouze za nájemné,“ krčila rameny Svobodová.

Musíme ho zbourat co nejdříve, je nebezpečný, říká odborník z VUT Brno Pavel Schmid.
Lužánky musíme zbourat co nejdřív, říká expert o legendárním brněnském stadionu

Dvořáčkova partnerka získala dle jeho slov obecní byt před sedmi lety. Před nabídkou jej však dělníci opravili, nová nájemkyně tak musela zaplatit šedesát procent z ceny oprav, tedy sumu přesahující 220 tisíc korun.

„Tato částka byla městské části darována formou darovací smlouvy, ve které měl nový nájemce ‚za odměnu' odstavec, že pokud bude řádně platit nájemné, městská část mu jej pravidelně prodlouží. Nájemce si tedy darem byt předplatil,“ vyvodila opoziční zastupitelka Vendula Svobodová.

Vyjádření zastupitelky považuje lidovecký místostarosta Jiří Dvořáček za absurdní. „Nechápu, proč někdo takto soukromé věci tahá na povrch. Rozumím, že jako politik musím počítat s vyšší mírou kritiky, ale toto je nedůstojné. Akceptoval bych, pokud by mě opozice kritizovala za nějaké politické kroky, ne za soukromá rozhodnutí,“ vyjádřil se místostarosta.