Brňanka Terezie Grézlová má podle svých slov lehkou nadváhu. „Snažím se zhubnout. S kily navíc jsou všechny sporty náročnější, navíc se nevlezu do oblečení, které se mi líbí, nebo mi nesluší, jak bych chtěla,“ svěřila se. Využít může třeba jednu z akcí, které pořádá společnost STOB k příležitosti světového dne obezity. Ten letos připadl na středu.

Kam v Brně a okolí
-středa 4. března, 15.30: přednáška v Knihovně Jiřího Mahena v Kobližné ulici v Brně
-středa 4. března, celý den: analýza tělesné stavby ve studiu Fit Angel v Kotlanově ulici v Líšni
-čtvrtek 5. března, 9.00: přednáška v Robertově vile v Židlochovicích
-čtvrtek, 5. března, 17:00: lekce nordic walking v centru Nordic sports na Dusíkově ulici v Brně, nutno rezervovat předem

V prvním březnovém týdnu si mohou Jihomoravané například nechat bezplatně analyzovat složení těla a zkonzultovat jej s odborníkem nebo vyzkoušet severskou chůzi. Přednášku, jak zdravě zhubnout, v Knihovně Jiřího Mahena v Brně mohou zájemci vyslechnout ve středu od půl čtvrté odpoledne. „Asi devadesát procent mých klientů chce snížit množství tuku v těle. Většinou je to ale jen zhruba o pět kilogramů,“ poznamenala výživová poradkyně Gabriela Svobodová.

Mírnou nadváhu má podle projektu Česko v datech zhruba jedna ze tří žen a skoro polovina mužů v republice. Podle údajů Ústavu zdravotních informací a statistiky z roku 2016 jsou proti ostatním krajům Jihomoravané čtvrtí nejhubenější. Téměř každý pátý dospělý je přesto obézní.

Seniorbus v Brně. Ilustrační foto.
Přepravili 20 tisíc důchodců, ale museli i odmítat. Přikoupí další 2 seniorbusy

Nadváhou nebo obezitou trpí pětina jihomoravských dětí, ukazuje studie odborníků z olomoucké univerzity Palackého. V republice je to průměr. „Procenta tukové tkáně souvisí s mnoha problémy, nejzávažnější jsou kardiovaskulární nebo nádorová onemocnění a cukrovka druhého typu,“ upozornila jednatelka společnosti STOB Hana Pávková Málková.

A jaký je recept na štíhlou postavu? Podle Svobodové je důležité jíst ve správném množství, pít hodně vody a každý den si dopřát ovoce a zeleninu. „Rozhodně jsou chybou výčitky. Než si každé jídlo, které není ideální, dva týdny vyčítat, je lepší si smlsnout a pak jít třeba na procházku nebo si doma zacvičit,“ dodala. 

 Jana Tomalová

Lipová alej v brněnské Vodově ulici.
Záchrana nejdelší lipové aleje v Brně: stromy ve Vodově ochrání speciální vaky