Jednou z nich je třeba Magdalena Maštová. „Poprvé jsem si úklid od odborníků objednala před třemi lety. Byla jsem tehdy těhotná a moc mi to pomohlo. Mám už domluvenou jednu konkrétní paní na úklid, která ke mně dochází pravidelně, protože jsem s ní spokojená," popsala svou zkušenost Maštová.

Zaměstnankyně úklidové firmy v její domácnosti obvykle utírá prach, uklízí koupelnu a zametá a vytírá podlahy. „Vždycky se s ní domlouvám i na použití čisticích prostředků. Obvykle vše stihne do čtyř hodin a úklid mě tak stojí šest set korun," dodala Maštová.

Poptávka po úklidech domácnosti je před Vánoci nejvyšší z celého roku. „Zákazníci u nás objednávají vánoční úklidy už od října. Býváme úplně vytížení celoročně, ale v prosinci se více zaměřujeme právě na domácnosti. Druhá špička bývá o Velikonocích. Zároveň pozorujeme celoroční nárůst zájmu o pravidelný úklid," vysvětlila Jana Smetanová z úklidové společnosti Smítko.

Podle ní si nejčastěji úklid objednávají rodiny s dětmi. „Není ale pravda, že o úklid mají zájem jen vytížení manažeři," doplnila. Podle ní také poptávka ve srovnání se zbytkem roku roste o Vánocích i desetinásobně.

Jednorázový úklid před Vánoci se od toho pravidelného během roku mírně liší. „Jednorázové úklidy jsou vždy detailnější. U typického třípokojového bytu může úplný úklid včetně všech čisticích prostředků stát před Vánoci i tři a půl tisíce korun. Je to ale jen orientační cena, záleží na rozsahu objednaných služeb," vypočetla Lucie Figlárková z úklidové společnosti LadyHelp.

Na nezájem zákazníků si nemohou stěžovat ani v Uklidových službách Zuzany Fackové. „Stejně jako vloni i letos platilo, že jsme byli úplně obsazení už od konce října. Pro pár lidí jsme našli termín ještě i v listopadu. Tahle vytíženost je dána tím, že v krátkém období chtějí současně uklidit všichni naši stálí klienti a navíc i někteří noví," vysvětlila Facková.

Nabídka úklidových firem se liší především ve způsobu stanovení ceny. Zatímco některé si účtují za své profesionály univerzálně hodinovou cenu, do které bývají zahrnuté i úklidové prostředky, jiné vše detailně rozepisují po jednotlivých úkonech, z jejichž objednání se poté složí výsledná cena.