Loni stoupl počet kradených motorek na jižní Moravě oproti roku 2012 o víc než polovinu. „V loňském roce jsme zaznamenali přes sedmdesát krádeží motocyklů. O rok dřív jsme řešili těchto krádeží sedmačtyřicet," porovnala policejní mluvčí Andrea Straková. Dodala, že zloději majitelům způsobili škody přesahující tři miliony korun.

Podle brněnského motorkáře Petra Kociána lidé zlodějům krádeže motorek často usnadňují. „Nechávají je stát pouze se zamčenými řidítky bez jakéhokoliv bezpečnostního zámku i bez přikrytí plachtou. Několikrát jsem také viděl, že motorkář odešel od svého stroje a nechal klíče v zapalování," popsal své zkušenosti Kocián.

Na své motorce má alarm, který mu zašle sms zprávu, kdyby s ní v jeho nepřítomnosti někdo pohnul.

Prodejkyně motorek a zabezpečovacích systémů na motocykly Barbora Tolšková se domnívá, že zabránit krádeži není snadné. „Pokud zloděj opravdu chce, vždy si najde způsob, jak stroj získat," tvrdí Brňanka, která na motorce jezdí několik let.

Dodala, že i tak by motorkáři měli dělat vše pro to, aby zlodějům práci znesnadnili. „Základ je kvalitní řetěz se zámkem. Je to nejlevnější bezpečnostní zařízení," doporučila Tolšková.

Souhlasí s ní policejní mluvčí Straková. „Pachatele často od krádeže odradí jen malá překážka," vysvětlila. Potvrdila ale také názor Tolškové, že pokud zloděj o kořist opravdu stojí, nezastaví ho nic.

O tom se o víkendu přesvědčil dvaadvacetiletý majitel motocyklu z Veverské Bítýšky na Brněnsku. Přestože svůj stroj na zimu zamkl do zděné kolárny hned vedle domu, v pondělí ráno ho tam už nenašel. „Zatím neznámého zloděje neodradil ani zámek na vratech. Kromě motocyklu značky Husqvarna se pachateli hodila také přilba, kterou využil k tomu, aby na motorce mohl odjet," informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek. Majitel uvedl, že stroj s přilbou měl hodnotu téměř padesát tisíc korun. Krádeže motorek stoupají.

ROZKLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Podle zkušeností dlouholetých příznivců motoristického sportu se zloději nejčastěji zaměřují na krádeže silničních motorek. „Často ale kradou také motokrosové motorky. Setkali jsme se s tím, že je odvezli přímo z dodávek na motokrosové soutěži," podotkl redaktor motoristického serveru Petr Poduška. Proč se zloději zaměřují právě na tyto typy motorek, podle něj nelze jednoznačně říct.

Z policejních statistik vyplynulo, že jen málokterý majitel se s ukradenou motorkou ještě někdy setká. „Loni se nám podařilo objasnit jedenáct krádeží motocyklů. V roce 2013 jsme vyřešili čtyři případy," konstatovala policejní mluvčí Straková.

Statistiku potvrzují také motorkáři. „Nikdy jsem neslyšel, že by se někomu ukradenou motorku podařilo získat zpět. Pokud někdo motorku ukradne, snaží se jí zbavit všech poznávacích znamení, třeba sériových čísel, získat náhradní falešný technický průkaz a co nejrychleji ji prodat," myslí si motorkář Kocián.

Podle Tolškové zloději kradou motorky, aby získali náhradní díly. „Prodat kradenou motorku je složité. Navíc nové stroje mají speciální zařízení. Kdo k němu nemá klíč, nikdy je nenastartuje. Taková motorka je pak zloději k ničemu. Náhradní klíč totiž nikdo nevyrobí, pokud se majitel neprokáže záložním," objasnila.