Vždy první středu v měsíci mohou výsledek třídění, tedy nechtěné svršky, odevzdat v sociálním šatníku brněnského magistrátu, odkud poputují přímo k potřebným. Podobná služba zřízená městem je u nás ojedinělá. „Oblečení, boty i bytový textil oddělení v Křenové ulici přijímá celoročně vždy první středu v měsíci od čtyř odpoledne do osmi hodin večer,“ informovala Radka Loukotová z magistrátu.

Ilustrační foto.
Zouvalka na přehradě je nebezpečná. Stezku pro turisty opraví a rozšíří

K třídění zaměstnanci šatníku nabádají zejména pány. V chladnějších měsících chybí potřebným především boty, kalhoty a bundy. „Mužského oblečení je vždycky nedostatek. Ženy třídí svůj šatník častěji a po dětech zůstává oblečení, které už je jim malé. Ale muži si oblečení nehodící se do práce nechají aspoň na chalupu a nosí to až do roztrhání,“ popisuje vedoucí referátu sociálních kurátorů Ondřej Baláš.

Pytle s oblečením v pobočce v Křenové ulici nejdříve roztřídí, kvůli parazitům prosvítí speciální lampou a seskupí do balíčků. „Co naši klienti nevyužijí, putuje rovnou dál. Dlouhodobě spolupracujeme například s charitním bazarem Baltazar Diecézní charity Brno,“ podotkla Jana Balážová, která v sociálním šatníku pracuje.

Vítězný návrh soutěže o revitalizaci náměstí Míru v Tišnově.
Prostor lákající k setkávání. Tišnovští představili návrh budoucí podoby náměstí

Sběr oblečení mají v jiných částech České republiky obvykle na starosti neziskové organizace. Zmíněný bazar Baltazar organizuje Diecézní charita Brno. 

Kam nosit nepotřebné oblečení
Brno: sociální šatník brněnského magistrátu pro potřebné v Křenové ulici, dary vybírají vždy první středu v měsíci od 16.00 do 20.00, přijímají oblečení i obuv
Blansko: veřejná sbírka oblečení, první březnová středa (4.3.), Jasanová ulice vedle nábytku Nejči, Stará Fabrika, místní fara
Boskovice: veřejná sbírka oblečení ve stacionáři Betany (konkrétní časy sběru jsou vždy v předstihu uvedené na internetu)
Lipovec: sbírka oblečení na faře

„Dárci mohou nosit věci do bazaru v Rosické ulici každý pracovní den. Kromě oblečení uvítáme také polštáře a deky, batohy, čistící prostředky nebo funkční nářadí,“ vyjmenoval ředitel brněnské charity Oldřich Haičman.

První březnovou středu vyřazeným oblečením pomohou i lidé v Boskovicích a v Blansku. Oblastní charita tam pořádá veřejnou sbírku oblečení a také potřeb pro domácnost. „Sbíráme všechno použitelné oblečení pro muže, ženy i děti, věci do domácnosti, drobnou elektroniku, potřeby pro děti,“ informoval o veřejné sbírce vedoucí charitního šatníku František Jahoda.

Věci mohou lidé nosit v Blansku do budovy v Jasanové ulice vedle nábytku Nejči, na Starou Fabriku a na faru. V Boskovicích do stacionáře Betany, v Doubravici nad Svitavou do Pěkné modré a v Lipovci na faru. Konkrétní časy sběru jsou uvedeny na internetových a facebookových stránkách charity.

Poslední únorový den se přišli lidé na lední plochu kluziště pod Joštem utkat v žehlingu. Po vzoru curlingu posílali po ledě žehličky.
Pod Joštem žehlili na dálku. Při netradiční zábavě chvíli i sněžilo