Naučit se jezdit nebo si alespoň vyzkoušet jízdu na koni chce stále více lidí. Hodinová projížďka stojí od dvou do pěti set korun a kvůli velkému zájmu je často třeba si jízdu objednat alespoň dva až tři týdny dopředu. „Máme stále plno, takže musíme přehazovat termíny, aby se sem všichni vešli,“ potvrdil například Tomáš Pfug z jezdecké stáje Karolína ve Zbraslavi na Brněnsku.

Nejčastěji k nim jezdí lidé z Brna a Prahy. Podle něj zájem o koně v posledních letech stoupá i proto, že lidé se snaží utéct z prostředí, kde žijí a chtějí mít kontakt s přírodou. „Jela jsem na koni jenom krokem, ale i tak to byl pro mě obrovský zážitek. Doufám, že si jej v budoucnu někdy zopakuji. Je to skvělý odpočinek, hlavně pro lidi z větších měst i pro děti,“ zhodnotila jízdu Alice Varmužová z Brna.

Zájem mají ženy

Stejně jako ve Zbraslavi je na tom jezdecká stáj Panská lícha na severním okraji Brna. „Chodí k nám týdně jezdit tak třicet lidí. Vzhledem k tomu, že máme jízdárnu, můžeme jezdit v každém počasí,“ podotkla vedoucí stáje Magdalena Rozsypalová.
Největší zájem o ježdění mají ženy. „Potřebují si odpočinout a načerpat energii. Většinou přivedou k ježdění i partnera, ale ještě se nestalo, že by muž přišel sám od sebe,“ potvrdila Monika Petrašová z ranče „M“ v Brně.

To, že zájem o jízdu na koni stoupá, ukazuje nejen větší množství zájemců, ale i rostoucí počet stájí a rančů v kraji. „Pokud někdo najde dobré místo, dostane povolení a má peníze, založí si stáj. Například přímo v Brně jsou dvě a v okolí je jich spousta,“ dodala Rozsypalová.

Úplné začátečníky čeká nejprve hodina v jízdárně, kde jim zkušený jezdec ukáže, jak se ke koni správně chovat a jak ho ovládat. Stačí si vzít pevné boty a dlouhé kalhoty. Těm zkušenějším nabízejí jihomoravské stáje a ranče hodinové vyjížďky do přírody i několikadenní výlety. „S koňmi vyrážím po cestách v okolí své maštale. Touláme se po lesích, loukách, luzích a v polích,“ řekl majitel stáje Bořivoj Groda z Vísek na Blanensku.

Jezdecké stezky, po kterých by lidé na koních mohli jezdit, v kraji ale chybí. Podle místopředsedkyně Občanského sdružení pro podporu jezdecké turistiky Zuzany Salašové nemá o stezky vedení Jihomoravského kraje příliš zájem. „Napřed nám vyšlo vstříc, ale pak nenašlo peníze na označení stezek a celé to utichlo,“ uvedla Salašová.

I když trasy nejsou jasně značené, neoficiálně existují. „Například stezky kolem Lednice a pak stezka od Znojma k Vranovské přehradě,“ vyzdvihl některé z nich František Horník z Asociace svazů chovatelů koní České republiky.

Kůň: desítky tisíc

Pokud lidé nechtějí jezdit na cizích koních, mohou si pořídit vlastního. „Záleží na tom, zda si pořizujete koně na rekreační ježdění, který má tak deset až patnáct let. Ten se dá pořídit už za deset tisíc. Naopak sporťák na drezuru nebo parkur stojí třeba dvě stě tisíc korun,“ řekla Petrašová. Za nejlepší dostihové koně zaplatí žokej ale i několik milionů.

S tím souhlasí i Rozsypalová, podle které se sice kůň dá pořídit za třicet tisíc, ale většinou jde prý o zvíře, které není úplně zdravé nebo spolehlivé. „Kvalitní kůň se dá koupit až tak za šedesát tisíc,“ dodala.

Kromě pořizovací ceny je třeba myslet i na měsíční náklady za ustájení a krmení koně. Záleží na tom, zda má člověk koně ve vlastní stáji, nebo na ranči. Tam za ustájení zaplatí až sedm tisíc korun měsíčně. „V ceně je zahrnutá podestýlka, seno a voda. Pokud chce člověk i granule nebo oves, musí si je dokoupit. Zvlášť se platí i veterinář a kovář,“ doplnila Petrašová.

Dostihy v kraji? Dvě závodní tratě

Jižní Morava – Milovníci dostihových závodů mají na jižní Moravě každý rok několik příležitostí, při kterých si mohou zvýšit hladinu adrenalinu v krvi. Dostihy nabízejí v kraji dvě závodiště od května do října a žokejové na koních na nich soupeří v různých kategoriích. V běhu na sto, dvě stě, čtyři sta a čtrnáct set metrů. Obě jihomoravská závodiště Brno-Dvorska a Radslavice patří mezi patnáct míst v České republice, kde se dostihy pořádají každoročně.

Jihomoravané ale také často navštěvují i známější dostihy v nedalekých Slušovicích na Zlínsku. „Ty měly v osmdesátých letech ambice být závodištěm první kategorie. Bohužel v posledních patnácti letech provoz komplikují majetkové spory, ale teď se to možná vyřeší a do první kategorie se vrátí,“ uvedl dostihový komentátor Jiří Zlámaný.

Na rozdíl od závodiště v Chuchli, které je těžištěm dostihového sportu v Česku a kde se běhají dostihy každý týden, jihomoravská závodiště pořádají jeden až pět dostihů za rok. A i proto je o ně zájem. „Na jeden dostihový den přijde do Slušovic v průměru dva až čtyři tisíce diváků,“ uvedl starosta Slušovic František Pavelka.

Ideální dobou pro konání dostihů je květen až červen. „U nás jsou jen travnaté dráhy, na kterých se nedá běhat pořád. Když naprší, rozmáčí se a koně by si na nich mohli ublížit,“ podotkl Zlámaný. Kromě travnatých drah existují i pískové, na kterých se dá běhat po celý rok. Jejich pořízení je však drahé, a tak se častěji používají dráhy travnaté.

Každý dostihový den se dělí na osm dostihů, které startují zhruba v půlhodinových odstupech. Ve volných chvílích mají lidé čas uzavírat sázky. „Před závodem se vypíší propozice pro jednotlivé dostihy a podle toho se přihlásí koně a nakonec jezdci,“ uvedl Josef Vymazal z dostihové dráhy Brno-Dvorska.

Ne všechny ale dusot kopyt dokáže dostat do varu. „Dostihy mi nepřijdou nijak zajímavé. Rád bych pouze jednou zašel na Velkou pardubickou,“ řekl třeba Pavel Král z Brna.

Čtěte také: Žokej zemřel při dostizích, zalehl jej kůň

Miroslav Svoboda z krajského ředitelství Lesů České republiky v Brně říká: Za jízdu mimo cesty hrozí pokuta

Jižní Morava – Vyjížďky na koni do přírody jsou stále vyhledávanější zábavou. Zvlášť v okolí velkých měst si lidé rádi vyjedou do blízkých lesů. Často si však neuvědomují, že koně svými kopyty ničí nejen cesty, ale i lesní porost. „Koně významně narušují povrch nezpevněných cest a stezek,“ stěžuje si ředitel krajského ředitelství Lesů České republiky v Brně Miroslav Svoboda.

Jak ničí koně lesní stezky?
Koně vytváří kopyty, na kterých mají podkovy, velký tlak na půdu. Nejvíce poškozují lesní stezky hlavně v obdobích bohatých na srážky, kdy kopyta zanechávají na delší dobu stopy v nezpevněných cestách. Záleží ale na hustotě lesního porostu.

Ničí koně i lesní porost?
Pokud jezdí po cestách, tak porost většinou nepoškodí. Mimo cesty mohou zničit nějaké mladé rostliny, to se ale stává výjimečně.

Co se proti tomu dá dělat?
Žádná technická opatření neexistují. Je třeba spíš jednat s majiteli jednotlivých farem a míst, kde jsou koně ustájení. Můžeme například vytipovat trasy, po kterých koně mohou jezdit. Nebo se domluvit, že když bude mokro, tak na některých místech jezdci na koních nebudou jezdit. Jen v letních měsících pak povolíme vyjížďky i na nezpevněných cestách.

Mohou jezdci dostat pokutu?
Ano. Pokud bychom potkali jezdce mimo nezpevněné stezky, mohl by dostat nějakou pokutu. Spíš ale bude muset lesní správě zaplatit způsobenou škodu. Lidé si musí uvědomit, že je třeba dodržovat zákon. Po cestách ale mohou jezdit vždy.

Co dalšího ničí stezky?
Kromě koní poškozují stezky hlavně motorkáři a čtyřkolky. K narušení stezek dochází také při těžbě dřeva. V tomto případě se ale vždy staráme o to, aby těžaři cestu opět opravili.

LAĎKA JUŘÍČKOVÁ