Jedno jezírko je zcela vyschlé a ve druhém je v letních měsících minimum vody. „Jezírka pracovníci vyčistí a vysadí kolem nich stromy. Také udělají terénní úpravy, aby se v místě lépe zadržovala voda. Návštěvníci si odpočinou v akátovém altánu,“ sdělil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Na projekt je přiděleno přes 1,8 milionu korun.

Obnovu jezírek ocenila Brňanka Adéla Buchtová. „Přijde mi to super. Věřím, že díky tomu tam bude zvířatům lépe. Za zvířaty tam chodí hodně děti, tak je dobré prostředí stále udržovat a zlepšovat,“ řekla žena, která už oboru navštívila.

V oboře se nachází celkem pět jezírek, z toho tři patří soukromým majitelům. „Rozhodla jsem se zachránit alespoň nějaké. Jezírka jsou natolik zašpiněná, že ani lidé, ani zvířata k hrozně zapáchající vodě už nechodí blízko a ryby tam neplavou. Potůček o délce asi šest set metrů, vytékající z největšího jezírka v oboře, je zanesený listím a větvemi. Má hodně zátarasů, které jsou z padlých stromů,“ uvedla navrhovatelka projektu Svitlana Polak.

Obnovu jezírek podporuje i Vilém Jurek, který pro projekt zpracoval biologický průzkum. „Pokud by k obnově nedošlo, hrozilo by, že zaniknou úplně. Pramen, který tam byl, nebyl dostatečně vydatný. Jezírka jsou současně i nebeská. To znamená, že je důležité, co do nich naprší. Teď jsou docela zastíněná a kapky se drží v korunách stromů. Vliv na vypařování mají i velká horka,“ přiblížil.

Obora Holedná v Brně.Foto: Dáme na vásObora Holedná v Brně.Zdroj: Dáme na vásCílem průzkumu bylo zmapovat druhy chráněné zákonem, které se kolem jezírek vyskytují. „Následně jsme vydali doporučená opatření, jak při obnově postupovat, aby vše bylo v souladu s ochranou přírody. Důležitý je například sklon břehů, aby se do jezírek měli obojživelníci jak dostávat,“ vysvětlil Jurek. Kromě biologického průzkumu udělali odborníci i průzkum hydrogeologický. Jejich výsledky se bude zhotovitel řídit.

Pětice nově narozených selátek se prohání brněnskou oborou Holedná.
Nová selátka v oboře Holedná v Brně: jedno z nich připomíná zbarvením dalmatina

Firmu pro projekt SOS pro jezírka obory Holedné představitelé města zatím nevybrali. Zájemci mohli posílat nabídky do pondělí. V plánu je projekt dokončit do konce roku. „Jsem trochu zklamaná. K obnově jezírek nedošlo tak rychle, jak jsem si myslela,“ zmínila Polak.

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

ALŽBĚTA KADLECOVÁ, MICHAL HRABAL