Opravené jsou rozvody, pro větší komfort je k dispozici internet či projektor, aby lidé mohli při obřadech promítat fotografie. Po četných konzultacích našli pracovníci správy hřbitovů s památkáři shodu nad modernizací katafalku. Ten je díky unikátnímu provedení vůbec prvním svého druhu v Česku. „Vypadá historicky, ve skutečnosti je ale robotizovaný,“ uvedla ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová.

Obnova částečně zahrnula také malou obřadní síň, dělníci tam opravili osvětlení a vzduchotechniku. „Síň, která vznikla podle návrhu Bohuslava Fuchse a Josefa Poláška mezi lety 1925 a 1926, neodmyslitelně patří k brněnským architektonickým skvostům. Náklady na rekonstrukci ve výši šestašedesáti milionů korun bez daně zaplatilo město ze svého rozpočtu,“ vyčíslila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Zdroj: Sabir Agalarov

Původně měly stavební práce skončit letos na jaře, kvůli problémům se statikou při bourání určitých částí stavby ale dělníci s více než ročními opravami skončili teprve v létě. Do nově zrekonstruované síně se lze vypravit na komentovanou prohlídku, konkrétně dvanáctého září, jedenáctého října a čtyřiadvacátého října. Začátek prohlídek pro třicet lidí je vždy od čtvrté odpoledne, za vstupné zaplatí zájemci sto korun. Vrcholem programu bude koncert k výročí založení hřbitova, který se druhého listopadu odehraje přímo v obřadní síni.