I zdánlivě nenápadné poleno na vodní hladině může být promyšlená návnada pytláků. Strážci jihomoravských vod zatím letos takových lidí přistihli šestačtyřicet. Ve skutečnosti se jich přitom u vodních nádrží, rybníků a řek vyskytuje mnohem víc.

Na kontroly chodí strážci jednotlivých nádrží a vodních toků. Například na jedné ze svých dvou jihomoravských vodárenských nádrží, v Boskovicích, nachytali pracovníci Povodí Moravy letos jediného pytláka. „Stejně jako jinde, i tam jsou lákadlem dravé ryby. Bývají pro pytláky atraktivní a v nádržích jich je hodně," poznamenala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Naproti tomu na zhoršující se situaci si stěžuje Moravský rybářský svaz. Za poslední tři roky zaznamenává ve svých revírech nárůst pytláků. Zatímco v roce 2011 odhalili rybáři jen sedm lidí chytajících bez povolení, do konce letošního září už jich přistihli pětačtyřicet. „Je to jen počet odhalených, ve skutečnosti je jich samozřejmě víc. Agresivita těchto lidí neustále stoupá, nejde jen o slovní útoky, ale v poslední době dochází i k fyzickým napadením," upozornil tajemník Moravského rybářského svazu Martin Sklář.

Pytláci si vymýšlejí čím dál promyšlenější a nenápadnější návnady. „Umisťují i podvodní systémy lovu, které poté vyhledají pomocí souřadnic GPS," uvedl příklad Sklář.

Dodal, že nejhorší situace je na Novomlýnských nádržích i na dolním toku řeky Dyje. „Často se o případech dozvíme, jen když nám rybářská stráž přinese pruty, které tam pytláci při útěku nechají," řekla starostka Pasohlávek na Brněnsku Martina Dominová.

Správci a vlastníci rybníků se shodují, že za větší počet pytláků i míru jejich agresivity může změna v trestním zákoníku z roku 2012. „Pokuta osm tisíc korun hrozí v případě, že napáchají škodu za víc než pět tisíc korun," vysvětlila znění paragrafu o pytláctví mluvčí jihomoravské policie Petra Ledabylová.

Taková pokuta však není majitelům nádrží dostatečným zadostiučiněním. „Průměrná cena kapra je za kilogram asi pětašedesát korun. To ale neznamená, že to není krádež," vysvětlil správce Oborského rybníku v Černé Hoře na Blanensku Pavel Vágner.

Přitom rybář s platným lístkem a povolenkou, který se proviní proti zákonu, může dostat pokutu až třicet tisíc korun. „Je to absurdní. Pytláci většinou zaplatí jen pár set," upozornil Sklář.

Ryby si musejí chránit sami. „Pro posílení ochrany revírů jsme zřídili i placenou rybářskou stráž," řekl Sklář.

Majitelé menších rybníků mají s pytláky nepříjemné zkušenosti, proto si majetek chrání různými dost+upnými způsoby. „Máme hlídače přes den i přes noc," popsal například Vágner.

Jiní vyřešili problémy fotopastmi či kamerami. „Hlášení nám chodí na telefon, takže víme o každém pohybu. Od té doby, co jsme kamerový systém zavedli, nezaznamenali jsme žádné pytláky," uvedl správce rybníka Božice na Znojemsku Jaroslav Kapaňa.

Největší úbytek ryb mají chovné rybníky a sádky. „Je to problém. Fotopasti používáme, nastražujeme i dráty. Na každém výlovu přesto chybí asi sto ryb," popsal Oldřich Klapal z rybárny v Říčanech u Brna.

Nelegální rybáři dělají starosti i Povodí Moravy. „Pytláci zabíjejí ryby, které nemají ani třicet centimetrů. Navíc poškozují účelovou rybí obsádku, která má vliv na kvalitu vody v nádrži," upřesnil generální ředitel Povodí Jan Hodovský.