Pro brněnské Technické muzeum je to letos už druhý významný nový kus letecké techniky, který získalo do svých sbírek. „Jak-40 představuje skutečný kus historie a jsme nesmírně rádi, že se na jejím zachování můžeme podílet. Jak-40 dolétal, ale jeho mise pokračuje. Po spolehlivé službě České republice ve vzduchu bude pokračovat v misi ryze pozemské: bude svůj příběh vyprávět dalším generacím," uvedl kurátor letecké sbírky Technického muzea v Brně Tomáš Přibyl.

Nový brněnský exponát si lidé v blízké době prohlédnou v Leteckém muzeu v Kunovicích. Letos na jaře totiž brněnská instituce uzavřela s tímto muzeem memorandum o spolupráci. Toto memorandum již letos mimo jiné zajistilo, že lidé v Brně časem uvidí vystavený letoun L-410. Brněnské muzeum jej získalo právě z Kunovic, výměnou za takzvanou šedivku, stíhací letoun MiG-21 verze MF.

Bývalý vojenský letoun Jak-40 nyní čeká příprava na vystavení, v kunovickém muzeu mu ještě zaměstnanci musí vybudovat nové stání. „Práce nám nyní komplikuje epidemiologická situace a počasí. I tak věříme, že novou sezónu zahájíme už s novým letadlem v expozici,“ řekl ředitel kunovického muzea Martin Hrabec.

Letoun Jak-40 je malý sovětský dopravní letoun, jehož prototyp poprvé vzlétl v roce 1966. V Československu tato letadla létala od roku 1972.