Krásné počasí i vyhlídka podzimní zábavy přitahuje do zoo zejména rodiny s dětmi. V odpoledních hodinách se před vchodem dokonce tvoří fronta. Návštěvníky na akci hned na začátku prohlídkové trasy upozorňuje nejen řada cedulí, ale také pavučiny stylově roztahané po keřech a samozřejmě desítky už hotových dýňových bubáků. „Hele mami, můžu si taky jednoho vydlabat?," ptá se asi pětiletý chlapec v zelené mikině mámy, když vchází do zahrady.

O pár metrů dále, jen kousek od tygřího výběhu, už stovky lidí pracují na tvorbě dýňových strašidel. Zapojují se celé rodiny, někde dlabou dospělí a děti přihlížejí, jinde společně s rodiči či prarodiči vyřezávají oranžovou zeleninu do různých tvarů. Jeden otec právě podává dceři propisku, aby dýni nakreslila tvář, kterou poté vyřeže. „Už nám zbývá jen osm dýní," hlásí kolem čtvrté hodiny odpoledne moderátor akce, mluvčí zoo Michal Vaňáč. Na začátku jich bylo pět set a do večera se všechny promění ve strašidla, z nichž nejhezčí získají ceny.

Poslední výběrové kolo do semifinále soutěže Miss. & Mr. BELLA LOOK v Olympii.
Poslední výběrové kolo Miss & Mr. LOOK BELLA hostila brněnská Olympie

Kdo už si dýni vydlabal, míří na procházku za zvířaty. Odpoledne zpestřují komentovaná krmení. Například nosálové při nich dostávají levanduli. Další zastávka je u sov. „Na pohled jsou velké, ale velkou část těla tvoří peří," komentuje u výběhu moderátorka ve stylové oranžové sukni. Sovy skupince návštěvníků dokonce předvádí i krátký let, když v průběhu komentovaného setkání do jejich výběhu míří chovatel, a dává jim čerstvou vodu.

Zahrada se jen hemží malými dětmi. Některé z nich jsou dokonce oblečené v halloweenských kostýmech, nebo mají stylové malůvky na tváři. Vytváří je maskérka v dětské zoo, kam právě míří i rodina Slovenky Evy Mihálové. „Dýně se nám dlabat nechtělo, nedávno jsme dělali bubáky doma, a když je chcete mít hezké, tak to nějaký čas vydá. Spíš jsme si chtěli prohlédnout zahradu, protože ještě večer se vracíme domů na Slovensko. Dcera by nám ale neodpustila, kdyby přišla o kresbu na tvář, a zdá se mi, že jsou tu nějaké soutěže pro děti, tak jdeme alespoň tam," říká žena.

Historický dům v brněnské Křenové ulici získává moderní přístavbu.
Památkář: Horní patra dům hyzdí

Kousek od dětské zoo je skutečně stanoviště s hrami pro děti. Nejmenší návštěvníci tam například míčkem trefují pyramidu z plechovek. Mezi dvěma stromy je natažená obří dekorační pavučina. Zaujala skupinku asi tří dětí. Jedna z dívek sahá po plastovém pavoukovi. „Mami, můžu si vzít toho pavouka, můžu?," obrací se na o kousek dál stojící ženu.

Na zahradu se pomalu začíná po slunečném odpoledni snášet tma. „Večer vyvrcholí vystoupením kouzelníka a ohnivou show. Celkem dnes dorazilo čtyři tisíce tři sta lidí," komentuje akci mluvčí Vaňáč.