Zastávku v úterý odpoledne slavnostně odhalili zástupci městské části Brno-sever, společnosti Pepsi i Nadačního fondu Pro knihovnu.Lidé se však do nepřehlédnutelného přístřešku na zastávce Loosova zatím schovat nemohou. Obepíná ho totiž červenobílá páska. „Dělníci ještě nestihli dokončit elektroinstalaci. Vše by mělo být hotovo ve středu,“ ujistila krátce po odhalení díla jedna z organizátorek akce Magdalena Dobruská.

Ve zmenšenině blobu budou poté lidé čekat na autobusy linek 57 a 66, zastavovat u něj bude i noční linka 99. Jenže právě o osud zastávky v noci se lidé z Lesné obávají. „Každý víkend je tu všechno kolem poničené, jak se opilci vrací z heren a hospod. Rozbijí všechny tabule, vysypou koše a určitě poničí i tuhle zastávku. Tedy pokud u ní nebude nikdo hlídkovat,“ obává se například Jiřina Kutálková, která bydlí v jedné ze sousedních ulic.

Podle výrobce by však zastávka měla být trvanlivá. „Má speciální nátěr proti sprejerům, díky kterému by mělo být snadné z ní umýt případné graffiti,“ ujistil Bronislav Matyšek ze společnosti Pepsi, který vypsala soutěž na novou podobu zastávky a poté zaplatila její výrobu.

S nápadem vyrobit napodobeninu kontroverzní knihovny přišel student práv Martin Felgr z České Třebové. „Napadlo mě to ve chvíli, kdy se začalo mluvit o tom, že knihovna podle Kaplického návrhu zřejmě nevznikne. Bylo mi totiž líto, že by měl projekt úplně zapadnout,“ uvedl Felgr.

Podle řady lidí je však napodobenina knihovny pro Kaplického spíše výsměchem než poctou. „Je sice pravda, že ve skutečnosti vypadá zastávka lépe, než jsem čekal, ale jinak se mi to zdá nešťastné. A navíc si myslím, že jako úkryt před deštěm a větrem to lidem moc neposlouží. Výřezy ve spodní části zastávky jsou totiž velice nešikovné,“ myslí si například student architektury Jan Vlach.

KOMENTÁŘ ŠÉFREDAKTORKY BRNĚNSKÉHO DENÍKU ROVNOST EMY WIESNEROVÉ ZDE