Symbolicky si tak připomnělo dnešní nedožité třiaosmdesáté narozeniny bývalého prezidenta. Brňan Jiří Kolman se na odhalení přišel podívat i se synem. „Chci mu ukázat odkaz prezidenta. Navíc jsem zde přesně před deseti lety byl na Havlově hře uváděné v divadle Husa na provázku. Proto mě to zajímalo,“ vysvětlil Kolman.

Lavičku Václava Havla najdou návštěvníci na čtvrté z Kapucínských teras přímo pod katedrálou. Jde spíše o dvě židle, spojené kulatým stolkem, uprostřed kterého prorůstá strom. Ústí zde ulička Václava Havla a právě tady se odehrávala i řada akcí spojená s bývalým prezidentem.

Osobní přítel Havla, rektor brněnské JAMU Petr Oslzlý, místo pro lavičku vybral. „Přál bych si, aby zde lidé chodili diskutovat. Já sám se těším, že si zde budu číst právě Havlovo dílo,“ uvedl.

Divadlo Husa na provázku je neodmyslitelně spjato s Václavem Havlem. Jeho herci četli při odhalení lavičky texty autora. „Tam, kde je lavička umístěná, jsme hráli představení Betlém. Myslím, že je to správné místo,“ řekla přímo z teras herečka Simona Zmrzlá.