Speciálně upravený návěs, vybavený laserovou řezačkou, 3D tiskárnami, robotickým ramenem a dalšími přistroji, dorazil včera do první školy v Brně. Digitální laboratoř FabLab Experience má v plánu zavítat hlavně do základních a středních škol. „Na pilotní půlrok se nám přihlásilo čtyřiašedesát škol. Navštívíme třeba Hodonín, Mikulov, a Znojmo,“ uvedl manažer FabLab Tomáš Mejzlík z Jihomoravského inovačního centra.

Pozvat laboratoř na kolech může každá základní škola v Brně a střední škola z jižní Moravy. Lektoři z inovačního centra se budou žákům, studentům i učitelům intenzivně věnovat tři dny. Práci s přistroji si vyzkouší po menších skupinkách. „Projdou školením a naučí se s přístroji zacházet. Po té si něco vyrobí a případně odnesou domů na památku,“ doplnil manažer projektu Daniel Šín.

Výstavba mobilní laboratoře vyšla na osm milionů korun. Z velké části přispěl Jihomoravský kraj. „Snažíme podpořit zájem o tolik potřebné technické obory mezi mládeží. Pojízdná laboratoř má inspirovat a motivovat žáky a studenty tím, že jim umožní vyzkoušet si ty nejmodernější technologie,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

MARIYA OSTRENKOVÁ