Téměř přímo před domem nyní zaparkuje Kristýna Drozdková, která bydlí v Dřevařské ulici v Brně. Díky pondělnímu rozšíření rezidentního parkování o oblasti Staňkova, Botanická a Dřevařská. Systém se rozšířil poprvé i do Králova Pole. „Dříve jsem musela několikrát objet oblast, než jsem vůbec našla volné místo,“ podělila se o zkušenosti mladá žena.

Nadšený byl po pár dnech rozšíření systému také obyvatel Bayerovy ulice Ondřej Plaček. „Hrnčířská je nyní skoro prázdná,“ oznámil.

Uvolnění míst pro tamní obyvatele si pochvaluje také místostarosta Králova Pole Zbyněk Šolc. „Jednáme s představiteli města o rozšíření rezidentního parkování i do zbytku Králova Pole,“ řekl.

Věří, že vše klapne do jara příštího roku. „Auta se zatím neshlukují v okolních ulicích, kde modré zóny nejsou, ale předpokládám, že jak začnou v září studenti přijíždět na vysoké školy, situace se změní,“ myslí si Šolc.

Podobné obavy mají i někteří tamní obyvatelé oslovení Deníkem Rovnost.

Sedmnáct míst pro motorkáře

Kritický je vůči některým změnám v parkování v oblasti třeba Jan Navrátil. „Udivuje mě, že v Botanické směrem od Kotlářské zřídili celkem sedmnáct míst pro motorkáře. Lidé bez trvalého bydliště přitom musí nyní řešit, kde budou parkovat. I rezidenti v Botanické se musejí výrazně uskromnit,“ podotkl. Zdůraznil, že místa pro motorky více než dva měsíce po zhotovení bývají neustále prázdná.

Zóna kolem Dřevařské ulice je v zóně B, kde platí v pracovní dny celodenní regulace. Zbytek se nachází v zóně C. „Platí tam pouze noční regulace. Přes den tam může parkovat kdokoliv bez oprávnění,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

V zóně C je parkování regulované mezi pátou odpoledne a šestou ráno. „Proto musí návštěvníci v tuto dobu uhradit poplatek za parkování. Platba je dvacet korun za hodinu s tím, že první hodina je jednou denně zdarma," přiblížil Poňuchálek.

Strážníci zatím nezaznamenali v nových zónách zásadní potíže. „Jedenáct oznámení za jeden den se nahromadilo v Kabátníkově ulici. Někdo z místních oznámil, že tam řidiči stojí mimo vyznačená místa. Většina přestupků ale zatím končila domluvou,“ sdělil mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Další rozšíření rezidentního parkování je v plánu 5. října a 16. listopadu. Dotkne se i Žabovřesk.

Rezidentní parkování:

v systému:

1 290 abonentů a 10 800 rezidentů

v nových oblastech:

1-15: 23 abonentů, 870 rezidentů

3-01: 8 abonentů, 330 rezidentů

3-02: 5 abonentů, 430 rezidentů