U pokladen už se začaly tvořit fronty půl hodiny před začátkem koštu. Poté, co dorazil svatý Martin alias herec Martin Sláma z brněnského Národního divadla, náměstí se zaplnilo. „Vzpomínám si, že jednou bylo Brno ve svátek zasněžené, letos zase nic,“ povzdechl si moderátor a lidový zpěvák Jožka Šmukař.

Folklorista s cimbálkou rozezpíval davy převážně starších návštěvníků, kteří si notovali s muzikanty. Předem ale také upozornil na dodržování protiepidemických opatření. „Dodržujme rozestupy, ať jsme zdraví,“ hlásil směrem k lidem.

Rekordní počet lahví

Letos na milovníky moravských a českých vín čeká podle vinařů mimořádně kvalitní ročník a zároveň se na trh dostane rekordní počet lahví Svatomartinského. Podle zpřesněných odhadů Vinařského fondu se na trh dostane celkem 2 344 000 lahví těchto svěžích a ovocitých vín, tedy letos bude o 4000 lahví překonán dosavadní rekord z roku 2016. „Z rekordu a zájmu o Svatomartinská vína máme obrovskou radost, zvlášť v porovnání s loňským nejen pro vinaře složitých rokem. Překonání dosud nejsilnějšího ročníku 2016 je samozřejmě jen symbolické, ale v životě jsou to často právě takové zdánlivě nepodstatné drobnosti, které dodávají lidem sílu a elán se dále o něco snažit a překonávat obtíže,“ řekl Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.

Možnost nést společné označení Svatomartinské 2021 získalo 328 vín od 80 vinařských firem, převážně pak z jižní Moravy. Nejvíce zastoupena budou tradičně bílá vína (155), následována růžovými a klarety (94) a červenými víny (79).

Kontrola celní správy v nelegální herně v Brně.
Celníci objevili nelegální hernu v centru Brna, majiteli hrozí vysoká pokuta

Zajímavým ukazatelem a dalším rekordem pro letošní ročník je pak počet objednaných šroubových uzávěrů se společným logem a označením Svatomartinské 2021. „Letos je objednáno více než 1,8 milionů šroubových uzávěrů, což je meziroční nárůst téměř o 400 tisíc. Nárůst je způsoben také tím, že letos zůstávají otevřené restaurace, a i různé svatomartinské slavnosti, byť s omezeními, budou probíhat,“ vysvětlil Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra ve Valticích.

Jak dodal v minulostí v drtivé většině převažoval u Svatomartinských vín korek. Nyní je to téměř osmdesát procent ve prospěch šroubového uzávěru, který se podle vinařů pro mladá vína velmi dobře hodí. "U vín určených k archivaci má korek pořád své nezastupitelné místo, ale u vín, u nichž se očekává otevření v řádu měsíců či nízkých let, jsou šroubové uzávěry rozumná, praktická a kvalitu zcela garantující volba,“ dodal.