VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otok na chodníku nebo čas na přání. Centrum Brna zdobí nové sochy

Brno - Hodiny na Malinovského náměstí, jejichž správný chod určují kolemjdoucí. Pokud ale čas neurčí, nastane bezčasí odkazující k myšlence, že čas je iluze. Anebo vzedmutá terénní vlna na Římském náměstí, která není důsledkem stavebních prací, ale dílem slovenského umělce Martina Kochana. Tyto a další objekty si mohou lidé prohlédnout v centru Brna, kde začal šestý ročník přehlídky Sochy v ulicích – Brno Art Open 2017.

6.6.2017 15 AKTUALIZOVÁNO 7.6.2017
SDÍLEJ:

Přehlídka Sochy v ulicích – Brno Art Open 2017. Svá díla kolemjdoucím představuje třináct autorů z České republiky i zahraničí.Foto: DENÍK/Attila Racek

Soch vzniklo celkem třináct a spojuje je téma takzvané umělecké pravdy. „Zastřešující téma vychází z Goetheho výroku Báseň a pravda odkazující na vztah mezi vědou a uměním či obecně na střet poetického a mechanického myšlení," uvedl dramaturg letošního ročníku Tomáš Knoflíček.

Pro zvětšení klikněte.Spoludramaturg této netradiční výstavy Libor Novotný zase poukazuje na paradox rozporuplného přístupu k pravdě. „Na jedné straně trváme na tom, že při hledání pravdy není prostor pro subjektivitu a odmítáme jiné než racionální argumenty. Na straně druhé nemáme sílu ani touhu argumenty ověřovat a snadno podléháme instantním řešením. Žijeme v post-faktické době a nehledáme pravdu, nýbrž potvrzení vlastních předsudků," řekl Novotný.

Již zmíněný objekt digitálních hodin vytvořil Helmut Smits z Rotterdamu, instalace má název Shromažďování času. A vzedmutá terénní vlna umělce Kochana nese název Otok. „Původ Otoku autor metaforicky spojuje s přítomností většího počtu lidí, jejichž osobní frustrace a neu-rózy se promítají do tváře města," vysvětlil Novotný.

BALVAN. KOMPOZICE

Z dalších instalací ve městě vyrostla například Kompozice Josefa Mladějovského, Zářič Pavla Karouse či Balvan Oldřicha Moryse. Německý umělec Christof Zwiener zase vyrobil jakési „plíce" u vchodu do krytu civilní obrany v Husově a Nádražní ulici.

Přehlídka Sochy v ulicích vznikla v roce 2008 z podnětu města ve spolupráci s brněnským Domem umění. Záměrem je navrátit výtvarné umění do veřejného prostoru. „Od roku 2009 má přehlídka formu bienále a je projektem kurátorským. Po Rostislavu Koryčánkovi, Karlu Císařovi, Michalu Kolečkovi a Magdaleně Juříkové se letos dramaturgie ujala právě dvojice Knoflíček– Novotný, která v Ostravě založila podobnou akci s názvem Kukačka," uvedla ředitelka Domu umění měs-ta Brna Terezie Petišková.

Sochy v ulicích Brna zůstanou do 28. srpna. Součástí výstavy je mnoho doprovodných akcí, které v říjnu završí debata o tom, jaký má tato přehlídka pro město význam.

Autor: Markéta Stulírová

6.6.2017 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Taťána Malá (ANO).

Chci být poslankyní i náměstkyní hejtmana, říká Taťána Malá po úspěchu ANO

Lev Lolek a lvice Kivu spolu žijí už dva měsíce v brněnské zoologické zahradě v Bystrci.
17

Čtvrt roku života lvů v Brně: líbánky pokračují, lvíčata zatím na cestě nejsou

AKTUALIZOVÁNO

Voliči nám sečetli chyby, říká Onderka. Do sněmovny jde z druhého místa

Brno /ROZHOVOR/ - Dramatický úbytek voličů zaznamenali celostátně sociální demokraté. Ve volbách do Poslanecké sněmovny úplně propadli a získali jen necelých 7,3 procenta. Jedním z mála šťastných sociálních demokratů, který mohl slavit, se ale stal bývalý brněnský primátor Roman Onderka. Jihomoravané ho totiž 3 090 preferenčními hlasy katapultovali z šestého místa kandidátky na místo druhé. Tím mu zajistili místo v poslanecké sněmovně. „Nepočítal jsem s tím, že se do sněmovny dostanu, ale přece jenom jsem si to přál. Proto jsem dělal kontaktní kampaň. Jihomoravanům chci slíbit, že se za ně budu v Praze bojovat," řekl krátce po ukončení sčítání jihomoravských hlasů Onderka.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Lidé ručně mleli obilí a aranžovali hroby. Na Špilberku slavili den archeologie

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Pípání detektoru kovů se ozývá špilberským nádvořím. Přístroj se pohybuje nad dlažbou a vydává pronikavé zvuky. Nedrží ho ale v ruce žádní hledači pokladů, nýbrž nadšené malé dítě. O kousek dál štípe mladá žena dříví. Místo moderní sekery však v ruce drží sekeru prehistorickou. Neobvyklý pohled se naskytnul návštěvníkům hradu v sobotu. U příležitosti oslav Mezinárodního dne archeologie totiž archeologové připravili ukázky své práce a nabídli lidem i možnost vrátit se v čase.

Pro zdravější záda i mysl. Děti ve škole sedí na speciálních podložkách

Mokrá-Horákov  –  Zdravá záda i bystřejší myšlení mají děti ze základní školy v Mokré-Horákově na Brněnsku. Zúčastnily se totiž výzkumu, při kterém více než rok používaly zdravotní podložky na sezení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení