Před pětašedesát rozhodčích z různých koutů České republiky i Evropy předstoupí za oba dny přes osm tisíc psů. „Účast je přibližně stejná jako každý rok, bývá okolo čtyř tisíc psů za den. Vystavující tu máme z třiceti států, nejvzdálenější z nich přiletěl z Austrálie,“ popisuje ředitel výstavy a předseda Českomoravské kynologické unie Lubomír Široký.

Pravidelně se brněnské výstavy účastní třeba Monika Kupicová z Mostu se svými pěti maltézskými psíky. „S sebou tu mám Bonďáka, Buřtinku a Nanynku. Nachystat jednoho psa na výstavu zabere asi hodinu a půl, takže když jedu se všemi, je to zhruba pět hodin. Je to časově náročný koníček,“ směje se.

Psím výstavám se Kupicová věnuje už dvaadvacet let. „Létáme s nimi opravdu po celém světě, nejdál jsme byli asi v Americe nebo třeba v Izraeli. Často vyhráváme, ale někdy se může stát, že psi zlobí, pořád je to živý tvor. To se pak umisťujeme většinou na druhém nebo třetím místě,“ říká.

Jeden z jejich psů, Bonďák, přidal letos v Praze dokonce titul nejúspěšnějšího českého výstavního psa.

Chovu loveckých psů se věnuje třeba Melanie Bastlová z Jedovnic na Brněnsku. „Mám tady sebou dneska tři psy, fenku border teriéra, italského a bretaňského ohaře. Na výstavy jezdíme nejčastěji do Brna, protože to máme nejblíž, ale taky na klubové výstavy. Už jsme byli také Slovensku nebo třeba v Polsku,“ popisuje.

Svého československého vlčáka Ora přišli předvést manželé Herbergerovi. „Rasu začali šlechtit pohraničníci, ale pak zjistili, že jsou moc fixovaní na svého pána. Špatně snášeli jejich střídání,“ vysvětluje Eva Herbergerová. „Je to pes vítací,“ doplňuje ji manžel Luděk Herberger.

Přestože je brněnská mezinárodní výstava psů u návštěvníků i vystavujících velmi oblíbená, už teď chystají pořadatelé do dalších let mnohem větší akci. „Připravujeme se na rok 2021, kdy zde bude světová výstava psů, kdy počítáme s účastí třiceti tisíc psů,“ těší se Široký.