Mezi přístroje laboratoře pro experimentální výzkum v humanitních vědách patří například eye tracking. To umožňuje zachycovat směr pohledu očí a délku jeho setrvání, které je možné využít pro zkoumání pozornosti a přitažlivosti podnětů, třeba když se hodnotí webové stránky a jejich obsah.
Dalším zařízením je vybavení na měření elektrické aktivity mozku, které umí sledovat fyziologické procesy uvnitř orgánu. „Pomůže nám popsat co se děje v mozku člověka, když například vykonává náboženský rituál, při němž člověk věří, že přímo komunikuje s božstvem," řekla manažerka laboratoře Eva Kundtová Klocová.
S jedním z přístrojů již pracoval pedagog Roman Švaříček, který zkoumal stres vysokoškolských studentů před státními zkouškami. „Monitoroval jsem pomocí přístroje jejich fyzickou aktivitu. Umístil jsem ho na paži a zkoumal, kdy jsou nervóznější. Zjistil jsem, že nejvíce jsou studenti ve stresu před zkouškou, když ostatní vychází z místnosti a říkají své výsledky. Naopak když už sedí před komisí, jsou relativně v klidu," řekl Švaříček.
Celé pracoviště stálo sedmnáct milionů korun, které univerzita získala z evropského dotačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.
VERONIKA PAPOUŠKOVÁ