Výstava vznikla před pětadvaceti lety v Petrohradském antropologickém muzeu. „Nejstarší figurínou celé sbírky je muž s vlčím syndromem, petrohradští umělci tuto figurínu vytvořili před více než osmdesáti lety," popsala organizátorka výstavy Žakelína Lasovovová. 

Postupně přibývaly další figuríny. Petrohradští umělci je vytvářeli podle fotek nebo modelů skutečných lidí se zvláštními nemocemi. „Vypadají jako živé. To proto, že jejich tvůrci použili zubní implantáty, pravé lidské oči a do vosku napíchali lidské vlasy," uvedla Lasovovová . Figuríny tenkrát nevyráběli ze silikonových materiálů, jako je tomu dnes, ale z včelího vosku.

Jedním z exponátů výstavy je figurína Johnyho Ecka, který se živil jako akrobat, ačkoli se narodil bez nohou. „Jeho postižení ho proslavilo. Zahrál si dokonce ve známém filmu Zrůdy," řekla Lasovovová. Vysvětlila, že zobrazení lidé se za svá znetvoření nestyděli, ale naopak je využili. „Živili se jako cirkusoví umělci nebo herci a vydělali si tak hodně peněz," dodala. Právě proto by se jim podle ní výstava líbila, kdyby si ji mohli prohlédnout.

Alfréd Šmíd, který se stará o opravy a přesuny figurín připomněl také osud Billa Durkese, který si kvůli slávě nechal naimplantovat třetí oko. „Chtěl být zajímavý. Toužil po tom dostat se do americké show zrůd a tak si nechal vyříznout důlek," popsal.

Výstava se do České republiky vrátila po šestnácti letech, kdy mimo jiné putovala po městech v Německu a Nizozemsku. "Tam jsme měli velký úspěch. Lidi zkrátka milují kuriozity, to je stejné v každé době a na každém místě," řekl Šmíd.

V Brně si lidé výstavu můžou prohlédnout do 26. dubna každý den od desíti do šesti hodin. Vstupné je osmdesát korun.

KLÁRA ČÁPOVÁ