Nová cyklostezka

místo: Žebětín
trasa stezky: Žebětín – obora Holedná
řešení u Staré dálnice: podjezd
otevření: prosinec 2019
začátek stavby: září 2019
náklady: 14 milionů korun
délka: 1,5 kilometru

Stezku lidé využijí od příštího pondělí, dělníci na ní ještě dokončují úpravu podjezdu pod Starou dálnicí. „Je to velký krok pro Žebětín, Trasa překonává velkou překážku, která byla mezi ním, Kohoutovicemi a Bystrcí. Přes Starou dálnici se lidé na kole nebo s kočárkem nemohli bezpečně dostat do Údolí oddechu,“ řekl brněnský radní Jaroslav Suchý.

Nová komunikace spojuje Žebětín s okrajem obory Holedná. Odtud lidé dojedou údolím až ke Svratce v Bystrci, dál mohou pokračovat po cyklostezce třeba k Olympii v Modřicích. „Kdo si bude chtít vyšlapat kopec, může se od obory vydat do Kohoutovic,“ popsal jinou možnost žebětínský starosta Vít Beran.

Fotbalová Zbrojovka pomáhala lidem v nouzi.
Zbrojovka pomáhala lidem v nouzi. Gólman Floder řádil s naběračkou

Stavba jeden a půl kilometru dlouhé cyklostezky začala v září a trvala tři měsíce. Oproti souběžné vozovce je stezka zhruba o půl kilometrů delší. „Někteří místní lidé se divili, že je klikatá. Využili jsme totiž možnosti vést ji po městských pozemcích. Kdybychom museli vykupovat soukromé pozemky, nikdy bychom ji tak rychle nepostavili,“ uvedl Beran.

V budoucnu stavbaři komunikaci napojí na východní obchvat Žebětína, na němž vyznačí cyklopruh. O projektu už Brněnský deník Rovnost nedávno informoval.

Jiné cyklostezky se Brňané dočkají třeba mezi Tuřanya nedalekou částí Dvorska, stavba dvoukilometrového úseku se podle zástupců města přiblížila. Dále radní před nedávnem schválili záměr vybudovat stezku pro kola a pěší mezi Stránskou skálou a Holzovou ulicí v Líšni.

Na jaře začne přestavba brněnského obchodního centra Futurum. Plocha pro obchody a služby se rozšíří o tři tisíce metrů čtverečních.
Futurum rozšíří a promění za 300 milionů. Na střeše postaví solární elektrárnu