Model měří na délku pět metrů, na výšku necelé tři a váží zhruba čtyřicet kilogramů. „Vyráběli ho asi čtyři týdny. Jeho podoba vychází z už existujícího 3D modelu prachového roztoče, tedy jednoho z nejběžnějších, se kterým se každou noc potkává pravděpodobně každý z nás. Oproti skutečnému roztoči je přibližně desettisíckrát zvětšen," uvedl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

Od pondělí bude obří roztoč nafouknutý v Galerii Vaňkovka. Letošní obří model navazuje na loňský úspěch želvušky. „Ta bude letos v Botanické zahradě Masarykovy univerzity. Na Moravském náměstí se pak objeví velká nanostruktura," zmínil Dušek.

Dramatická hádka kvůli parkování na chodníku v Brně.
Vyhrocený spor o parkování na chodníku v Brně: Mám ZTP, můžu tam stát, křičel

Dny elektronové mikroskopie připomínají, že je Brno světovým centrem vývoje a výroby elektronových mikroskopů.

„Letos jsou zaměřeny na neviditelné padouchy. Ať už škodí rostlinám, zvířatům, nebo lidem, bez elektronových mikroskopů je nemáme šanci studovat. Na programu jsou přednášky, workshopy, výstavy a exkurze do běžně nepřístupných laboratoří,“ připomněla brněnská zastupitelka pro oblast inovací a spolupráce s výzkumnými organizacemi Anna Putnová.

Na akci se podílí na dvě desítky firem, vědeckých i akademických institucí. Zapojeni jsou i místní výrobci elektronových mikroskopů a příslušenství jako Thermo Fisher Scientific, Tescan, Delong Instruments.

Obří model roztoče v Brně.Obří model roztoče v Brně.Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno

Roztoči

  • Malí, mnohem menší než tečka na konci této věty.
  • Mají podobný vzhled jako klíšťata.
  • V použité matraci může žít až 10 milionů roztočů, na plochu 10 centimetrů čtverečních koberce se jich vejde několik desítek tisíc.
  • Pojídají prach a především odumřelé kožní buňky.