Ljubov Lízalové, která bydlí v jednom z historických panelových domů v sídlišti na Lesné, vadí, že domy ztratí svůj původní ráz. „Podobu domu s původními balkón zohyzdí brutální přestavba s železobetonovými lodžiemi. Domy přijdou nejen o architektonickou hodnotu, ale do budoucna určitě i svoji tržní cenu,“ sdělila nespokojená majitelka bytu.

Lízalová si stěžuje na postup výkonného výboru společenství vlastníků. „Tvrdí, že balkóny nechali prozkoumat odborníkem. To je však lež, protože u nás nikdo nebyl a my je máme v pořádku, protože jsme si ho s manželem nechali před pár lety opravit,“ řekla Lízalová.

Podle Lízalové nemá navíc předseda výboru Hugo Vaníček právo jednat za ostatní majitele, protože nebyl řádně zvolen a nemá potřebný souhlas tří čtvrtin majitelů. „Stavební úřad mu neměl vůbec ani vydat povolení ke stavbě,“ dodala Lízalová.

Mluvčí Úřadu městské části Brno–Sever Lucie Šustková tvrdí, že všechno proběhlo v souladu se zákonem. „Stavební odbor vydal územní souhlas až po tom, co si ověřil, že předsedou výboru je opravdu Hugo Vaníček,“ informovala Šustková.

Vaníček všechny výtky Lízalové odmítá. „Nechápu celý ten humbuk, který způsobila jedna naštvaná paní, která chce mít ze svého domu muzeum a brání se pokroku,“ odpověděl Vaníček.

Podle něj je nesmysl také to, že by zakázku bez výběrového řízení dohodil firmě Stavoprojekta, která bude balkóny měnit. „Všechny potřebné písemnosti mám v pořádku a rád je každému dám k nahlédnutí,“ odpověděl Vaníček.

To potvrzuje Jiří Duda ze Stavoprojekty. „Naše společnost zakázku získala v regulérním výběrovém řízení. Co se týká pana Vaníčka, byl jsem přítomný na schůzi, kde byl pravomocně a podle stanov zvolen,“ uvedl Duda. Podle něj je z více než dvě stě padesáti majitelů proti asi jenom pět rodin.

Podle jedné obyvatelky domu na Milénově, která si nepřála uvést své jméno, jsou odpůrci přestavby v menšině. „Konkrétně paní Lízalová proti tomu bojuje právě proto, že si svůj balkon už opravila,“ řekla žena.

Podle starosty Brna–Severu Lea Venclíka se spory kolem oprav starých paneláků objevily už dříve. „Je to tak vždycky, když se má nějaký opravovat. Část lidí to chce, část ne. Opravy jsou ale nutné, protože domy jsou čtyřicet let staré a v dezolátním stavu,“ řekl Venclík. Dodal, že těchto sporů úřad zasahovat nemůže, protože domy jsou v soukromém vlastnictví.

Architekt Viktor Rudiš, který sídliště na Lesné projektoval, by si přál, aby alespoň jeden dům zůstal v původní podobě. „Asi před pěti lety jsme ty domy obcházeli se statikem a jejich nosná konstrukce byla bezpečná. Je to ale věc vlastníků, pokud si myslí, že jim lodžie poskytnou větší pohodlí.

MICHAL FILÍPEK