Autorem umělecké konstrukce je sochař a pedagog brněnského Vysokého učení technického Tomáš Medek. Se svým sedmimetrovým dílem uspěl v soutěži šesti set padesáti umělců z devětadvaceti zemí.

„Takovou konkurenci jsem ještě nikdy neměl. Byla to moje první soutěž po pěti letech. Zkusil jsem to a jsem rád, že to vyšlo,“ neskrývá radost devětatřicetiletý Brňan.

Kolos z nerezové oceli, který váží přes sedm a půl tuny, byl slavnostně odhalen minulý čtvrtek ve francouzském městě Remeš. Vernisáže se zúčastnily tři stovky hostů. Ocelový had teď zdobí prostranství před nově vybudovaným administrativním centrem.

Při vytváření svého díla se Medek inspiroval mystikou, filosofií i náboženstvím. „Uroboros symbolizuje myšlenku koloběhu, věčnosti, duše světa, nekonečné jednoty všech věcí, cyklus zrození a smrti,“ říká autor.

Brněnský umělec musel v soutěži s názvem Art Is Steel (česky Umění je ocel) projít několika výběrovými koly. Porota, ve které zasedli například i kritici z odborných časopisů nebo starosta Remeše, jeho konstrukci vybrala do tříčlenného finále. V něm zvítězil, přestože jeho konkurenti byli domácí Francouzi.

„Dílo jsem nakonec musel nechat vyrobit přímo ve Francii. Každý měsíc jsem tam ale dojížděl na konzultace,“ popisuje finiš dohromady dvouletého snažení brněnský umělec, který byl při studiích na Vysokém učení technickém žákem uznávaného sochaře Vladimíra Preclíka.