Hala denního ošetření a očištění DEPO Brno zabodovala v dosud nevětší konkurenci soutěže. Přihlásilo se čtyřiaosmdesát projektů.

„Této čistě technické stavbě s důrazem na estetické působení ocenění od kolegů inženýrů velmi sluší. Snažili jsme se navázat na skvělou práci inženýrů na přelomu 19. a 20. století, kteří svými průmyslovými stavbami dalece předčili zažité standardy pro technické objekty a vytyčili nový směr v architektuře,“ řekl architekt David Kudla, lídr studia dkarchitekti.

Ilustrační fotografie.
Výluka přes Václavskou. Tramvaje ulici o víkendu objedou

Objekt architekti koncipovali jako průjezdný hranol pokrytý členitou fasádou z hliníku, která tříští hluk souprav projíždějících po sousední tramvajové trati. „Severní fasáda do ulice Hlinky byla speciálně vyvinuta tak, aby splňovala vysoký estetický standard, ale především minimalizovala odrazy hluku tramvají projíždějících do Bystrce,“ popsal Kudla.

Hluk tříští celkem 108 pyramid. „Běžná fasáda do okolí odrazí až devadesát procent hluku, zatímco naše jen čtyřicet. Pro atypický vzhled své fasády dostala budova přezdívku cedník,“ dodal Tomáš Fries, který měl celou stavbu za dkarchitekti na starosti.

V soutěži stavba získala i nominaci na titul Stavba roku 2020.