Bod na jednání předložil opoziční zastupitel Michal Závodský, který byl zvolen jako nezávislý za Zelené. „Absence památkových zón, zejména poté, co 1400 památkově chráněných objektů ztratilo svou zákonnou památkovou ochranu a jsou tak zcela nechráněny, je neoddiskutovatelná a citelná,“ uvedl.

Návrh památkářů počítá s památkovými zónami hlavně v Brně-středu a Králově Poli. Zóny mají čtyři kategorie s různou mírou ochrany a různě přísnými podmínkami.

Proti němu se postavili zástupci Brna-středu, kteří odmítají jakoukoli plošnou ochranu hodnotných budov. „Hrozí velké riziko, že takhle široce pojatá zóna může být soudně napadená a následně soudem zrušená. Vrátili bychom se o dva roky zpátky,“ vysvětlil starosta městské části Vojtěch Mencl z ODS.

Zkáza vily na Hlinkách

Fotogalerie: Hrozí šrám na tváři Hlinek v Brně: demolují tam historickou vilu, podívejte se

Letos v březnu navrhli pracovníci kanceláře městského architekta vlastní podobu památkových zón, která na území Brna-středu vytvoří sedm zón. Představitelé radnice tento návrh podporují. „V pondělí jsme na radě schválili záměr na vyhlášení sedmi dílčích památkových zón na území městské části. Jedná se o oblasti Lužánky, Masarykovu čtvrť neboli Stránice, část Pisárek, Kamennou kolonii, brněnské výstaviště a menší část u Lužánek," doplnil Mencl.

O dalším postupu rozhodne ministerstvo kultury. „Věřím, že k prosazení Městské památkové zóny v patřičném rozsahu dojde i navzdory některým politickým odpůrcům. Teď je řada na ministerstvu, které, doufám, k zavedení neprodleně přistoupí,” okomentovala opoziční zastupitelka za Zelené Marika Kupková.