Na pozemku u řeky Svratky mají podle územního plánu Brna vyrůst budovy pro bydlení. Jejich výstavbě v brněnských Horních Heršpicích ale bránila chybějící protipovodňová opatření. Do jejich budování se majitel parcely, společnost Imos Development, pustil sám, aby nemusel čekat, až je město zajistí.

Práce, o kterých Deník informoval dříve, už developer dokončil. „Opatření spočívala hlavně v úpravě okolí koryta Svratky. Při mimořádné vodě se řeka vylije do míst, která byla v terénu vyhloubená,“ uvedl obchodní ředitel firmy Imos Development Jiří Heinl. V projektu tak pokračují dál, nyní připravují dokumentaci pro územní rozhodnutí.

Smůlu má naopak firma JPVR Invest, které projekt zamítl vodoprávní úřad. Musí čekat do doby, než město u řeky vybuduje protipovodňová opatření, sama je budovat nesmí. „Projekt a všechna povolení nám trvalo získat necelý rok. Narazili jsme ale u vodoprávního úřadu, který nám začal stanoviska zamítat,“ řekl za firmu Jan Vašek. Pozemek u Svitavy v Dolnopolní ulici v Maloměřicích koupila společnost loni v lednu s cílem postavit tam bytový dům.

Do výstavby ochrany proti povodním se zástupci města pustí až v lednu 2021. Nejdřív se zaměří na úsek Svratky mezi koupalištěm Riviéra a mostem v blízkosti Uhelné ulice. Práce na něm přitom měly začít už v létě. „K projektu se přidala stavba kanalizační stoky a vodovodu, které nahradí téměř sto let staré sítě. Máme podané žádosti o stavební povolení,“ přiblížil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Na některých místech v Brně plánují zástupci města spolupracovat se soukromými investory. „Jednáme o jejich zapojení do budování opatření na území Brna-jihu a Maloměřic a Obřan. Se soukromým investorem budeme spolupracovat i v oblasti okolo Nové Zbrojovky,“ zmínil náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Opatření proti povodním dosud nebyla nutná i kvůli tomu, že Brnu se podle statistik Povodí Moravy záplavy zatím vyhýbaly. Stojí ale výstavba v záplavovém území, úřady povolují pouze parkové úpravy a zeleň. Na popud nadřízeného krajského úřadu tak magistrát od loňského ledna zamítl řadu projektů v těchto lokalitách.

Výjimka mezi městy

Brno je s chybějícími opatřeními proti povodním výjimka mezi krajskými městy. „Nemáme informace o tom, že jsou kromě Brna problémy i na jiných místech České republiky. Je jedním z posledních krajských měst s nízkým stupněm ochrany. Přístup se tam ale začíná měnit,“ sdělila za ministerstvo životního prostředí Dominika Pospíšilová.

Protipovodňová opatření v Brně
• Soukromý investor už dokončil budování protipovodňových opatření v brněnských Horních Heršpicích, kde plánuje postavit budovy pro bydlení.
• Zástupci města se do výstavby opatření pustí zřejmě v lednu příštího roku v úseku Svratky mezi koupalištěm Riviéra a mostem poblíž Uhelné ulice.
• Kvůli chybějícím opatřením v Brně je zastavený rozvoj města, protože v záplavových územích v okolí řek vodoprávní úřad zamítá projekty na výstavby.