Velký zájem o očkování nejmenších překvapil mluvčí bohunické nemocnice Veroniku Plachou. „Potěšilo nás to, ale museli jsme využít jiný prostor. Během jednoho dne jsme udělali nové očkovací centrum v kinosále a přilehlém salonku. Je to příjemný prostor plný hraček a plyšáků s dostatkem místa i pro oba rodiče jako doprovod. Jsou tam dětské zdravotní sestry a pediatři,“ upřesnila mluvčí.

Dětské očkovací centrum je otevřené v úterý a ve čtvrtek. Do Vánoc tam plánují naočkovat dalších tři sta dětí. „Ve čtvrtek mají děti prázdniny, takže počítáme, že naočkujeme dvojnásobek dětí oproti standardu. Počítáme kolem dvě stě. Otevřeno bude od osmi od rána do pěti hodin odpoledne. Vzhledem k velkému zájmu budeme očkovat i mezi svátky,“ dodala Plachá.

Online reportáž

Pro děti je určená očkovací látka od firmy Pfizer. „Rozdíl od vakcín, které dostávají dospělí je jen v tom, že se ředí na menší koncentraci. V úterý nám bylo dovezeno šest tisíc dávek vakcíny. Část z nich si odvezli pracovníci dalších očkovacích center na jižní Moravě,“ řekla vedoucí nemocniční lékárny Šárka Kozáková.

Nová očkovací centra

V pátek začíná očkování nejmenších dětí i v břeclavské nemocnici. „Zájem je velký. Už máme zaregistrováno kolem stovky dětí. V pátek odpoledne plánujeme v příjmové dětské ambulanci naočkovat prvních dvacet z nich,“ uvedla mluvčí Nemocnice Břeclav Eliška Windová.

Očkovací centrum v Olympii, které provozuje Fakultní nemocnice u sv. Anny.
Očkování v číslech: posilující dávku má patnáct procent Jihomoravanů

V Jihomoravském kraji v příštím roce budou v provozu nová očkovací centra. S jejich budováním pomohou představitelé bohunické fakultní nemocnice. Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha s tím mají největší zkušenosti. „Už vybudovali největší a asi nejlépe fungující očkovací centrum. Navíc tam mají větší personální zázemí lidí, kteří se tomu mohou věnovat, proto jsme je oslovili a jsme rádi, že do toho půjdou,“ informoval v pátek na jednání hejtman.

Podle ředitele Fakultní nemocnice Brno a onkologa Jaroslava Štěrby je nezbytné proočkovat populaci. „Virus je živý organismus, který se vyvíjí. Překonat nemoc Covid-19 pomůže očkování, protože teď v rukách nemáme nic lepšího,“ řekl ředitel.

S očkováním také pomáhají mobilní týmy z brněnské fakultní nemocnice. Jeden už funguje ve Znojmě. „Nyní připravuje rozjezd do Hodonína a Kyjova a dále uvidíme jaká bude potřeba a poptávka. Také bude hodně záležet na personálních možnostech,“ upřesnil Štěrba.