Pro tisíce cizinců žijících na jihu Moravy je očkování proti covidu stále nedostupné. Nárok na vakcínu mají jen ti, kteří v kraji legálně pracují nebo podnikají. Všichni ostatní, kteří nejsou zapojení do systému veřejného zdravotního pojištění, zůstali mimo očkovací seznamy. Systém s nimi zatím nepočítá.

Maturita na Biskupském gymnázium Brno
Šrumec na jihomoravských školách: zkouška dospělosti i návrat do lavic

Cizinci v kraji

* celkový počet: 58 790
* tvoří 4,9% obyvatel kraje
* nejvíce je Slováků 25,6%, Ukrajinců 24,3% a Vietnamců 8,2%
* nejvyšší počet cizinců registruje Brno-město, nejméně okres Vyškov
* údaje se vztahují ke konci roku 2020

Očkovat se chtěl i čtyřiačtyřicetiletý Ukrajinec Vasil G., který si nepřál zveřejnit celé své jméno, redakce ho ale zná. Neuspěl. Do Brna jezdí za prací. Trvalý pobyt zde ale nemá a platí si jen komerční pojištění. Očkovat se proto zatím nemůže, a tak se chystá zpět na Ukrajinu. „Pojedu domů, tam vakcínu dostanu. Manželka už je po očkování,“ uvedl muž.

Čekat v Brně na otevření možnosti očkování pro samoplátce nechce, přestože ministerstvo zdravotnictví po vlně kritiky dolaďuje podmínky pro změnu. „Jsou hotové návrhy smluv s pojišťovnami, platit by měly od začátku června. Za očkování samoplátci zaplatí přímo na místě,“ uvedla mluvčí rezortu Jana Schillerová.

Očkování podle ní přijde na zhruba dva tisíce korun. Samoplátci, na rozdíl od ostatních, ale nebudou mít na výběr místo. ,,Naočkujeme je na předem určeném místě. V každém kraji vyčleněníme nejméně jedno,“ doplnila Schillerová.

„Brněnský“ Ukrajinec Vasil G. Už se ale mezitím rozhodl a návrat na Moravu zatím vůbec neplánuje. „Užiji si rodinu, dlouho jsem blízké neviděl. Snad virus zmizí a my budeme žít normálně,“ vyjádřil naději.

Posílají fotky z očkování

Ke konci loňského roku žilo v kraji oficiálně skoro šedesát tisíc cizinců. Nejpočetnější zastoupení mají Slováci, následují Ukrajinci a Vietnamci. Čísla o tom, kolik je na jihu Moravy cizinců s komerčním pojištěním nebo jich zde pobývá nelegálně, chybí.

Obnovený Mendelův skleník v augustiniánském opatství na Starém Brně.
Zásadní místo pro vznik genetiky: na Starém Brně obnoví Mendelův skleník

Lidé s vietnamskými kořeny podle čestného předsedy Česko-vietnamské společnosti Marcela Wintera veřejné zdravotní pojištění většinou mají. „Z vietnamské komunity jsem neslyšel o nikom, kdo se chtěl přihlásit k očkování a nemohl. Posílají mi fotky z očkování, mají z toho radost,“ uvedl Winter.

Na hrazené očkování mají cizinci zaojení do systému veřejného zdravotního pojištění nárok za stejných podmínek jako Češi. Registrují se pomocí čísla pojištěnce. Od pondělka je očkování přístupné všem starším pětatřiceti let, ve středu se pak tato možnost otevře i třicátníkům.

ŠÁRKA KONEČNÁ