Navýšení mezd je součástí návrhu nové kolektivní smlouvy, o níž zástupci podniku a odborářů jednají od léta. „Čtrnáctého prosince budeme o podobě smlouvy jednat. Věříme, že se dohodneme a stávková pohotovost nebude nutná,“ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Barbora Lukšová.

Dodala, že na tak vysoký nárůst mezd nemá dopravní podnik peníze. „Na příští rok máme na mzdy navíc sto dvacet milionů korun, což je o sto milionů korun méně, než požadují odboráři,“ vysvětlila. 

Dopravní podnik navrhl navýšení mezd o dva a půl tisíce korun. S tím odboráři nesouhlasili. „Vedení chtělo peníze vyplácet formou prémií a příplatků, které by ale nemuseli dostat všichni,“ vysvětlil Weinstein.

Čekání na poště. Ilustrační foto.
Pošty v Brně nestíhají vánoční nápor. Nemáme dost doručovatelů, omlouvá se firma

Na omezenou kapacitu městského rozpočtu upozornil také brněnský náměstek a člen dozorčí rady dopravního podniku Jaroslav Kacer. „Nátlak není ideální řešení. Podle mého názoru máme v Brně jednu z nejlepších hromadných doprav ve světě. Je potřeba vyřešit spor tak, aby byly spokojené obě strany,“ upozornil.

Podle odborářů chybí dopravnímu podniku více než dvě sta řidičů a desítky dělníků. „Jenom razantní nárůst mzdy může přilákat nové zaměstnance. Teď má řidič po pětadvaceti letech zhruba šestadvacet tisíc korun hrubého měsíčně,“ přiblížil vedoucí odborářů.

Kampus Masarykovy univerzity - ilustrační foto.
Masarykova univerzita má nové logo. Používat jej začne od příštího roku