Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve čtvrtek ve 20:00, najdete v pátečním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Vadí jim ale, že je benzin na jižní Moravě nejdražší z celé republiky. A především to, že jeho cena stále stoupá. Sice pomalu, ale zato nepřetržitě.
Někteří lidé kvůli tomu výrazně omezili jízdu autem. „Dřív jsem jezdíval autem k babičce, která bydlí na druhém konci Brna. Teď ale raději jezdím tramvají. Benzin je totiž pořád dražší a kvůli věčným kolonám, které jsou kolem centra Brna, bych se nedoplatil. Mám starší auto, jehož spotřeba je v takovém provozu obrovská,“ řekl třicetiletý Brňan Dan Kalousek.

Bezmocnost

Mnoho lidí se bez auta neobejde a navzdory zdražování s ním musí jezdit stejně často jako dříve. „Jsem živnostník a auto potřebuji ke své práci. Samozřejmě pozoruji, že cena pořád roste, ale nemám jinou možnost, než se s tím smířit,“ řekl motorista Michal Šmíd.
Podle něj se ani nevyplatí hledat čerpací stanice s nižšími cenami. „Pokud člověk neví najisto, že někde mají benzin levnější, často vybírá tak dlouho, až přebere,“ podotkl Šmíd.

Během posledních týdnů vypozoroval, že se vyplatí tankovat na benzinkách u nákupních center. Benzin je tam o trochu levnější než jinde. „Snažím se plánovat si cesty tak, abych nemusel tankovat v Brně nebo ve větších městech, kde je benzin nejdražší,“ řekl Šmíd.
Vrásky na čele dělá zdražování také taxikářům. „Bohužel s tím ale nemůžeme absolutně nic dělat,“ postěžoval si brněnský taxikář Petr Heindl. Podle něho cenu za kilometr určuje magistrát a taxikáři ji zvýšit nemohou. Ale ani kdyby mohli, prý to nepomůže. „Myslím, že by nám ubylo zákazníků. Proto se aspoň snažíme jezdit co nejúsporněji,“ konstatoval Heindl.

O navýšení ceny za kilometr brněnský magistrát neuvažuje. „Zatím nám od majitelů taxislužeb nepřišel žádný podnět. Navíc si musí uvědomit, že kilometr tady stojí třicet korun, což je dokonce více než v Praze,“ zdůraznila Edita Kopečková z magistrátního odboru dopravy.
Se zdražováním nejsou spokojeni ani majitelé čerpacích stanic. „Mnoho lidí si myslí, že na zdražení vyděláváme, ale opak je pravdou. Prodej a tím pádem i tržby nám klesají,“ uvedl majitel sítě benzinových stanic na jižní Moravě Pavel Semerád.

Podle něj zisky nejvíce závisí na odbytu stálých zákazníků. A ten se propadá především v létě. „Firmy, které u nás nakupují benzin, mají v červenci a srpnu dovolené, takže nám tržby klesnou i na sedmdesát procent celoročního průměru,“ podotkl Semerád.
Běžní zákazníci si podle něj na zdražování občas postěžují a někdy i trochu zanadávají, ale tankovat stejně většinou musí. „Lidé si neuvědomují, že my jsme až ti poslední, kdo cenu benzinu ovlivňuje. Jsme závislí na ceně ropy, a i když ta klesne, trvá to nějaký čas, než se to projeví na konečné ceně,“ vysvětlil Semerád.

Nejvíce na rok a půl

Podle analytika Michala Roškanina má na cenu benzinu vliv několik okolností. „Nejvíce je to cena ropy na rotterdamské burze. Za poslední týden stoupla o dolar na barel a tím pádem je teď nejvyšší za poslední rok a půl,“ zdůraznil analytik společnosti Petrolmedia.

Za současným zdražením podle něj možná stojí i obrovská havárie ropné plošiny v Mexickém zálivu. „Takové události okamžitě zaviní pokles ceny akcií ropných společností. Tím pádem se to podepíše na částce, za kterou se ropa obchoduje,“ vysvětlil Roškanin.

Na cenu má vliv i kurz koruny. „Vůči euru v posledních dnech oslabovala, takže příští týden očekávám další zdražení benzinu,“ odhadl další vývoj Roškanin. I když je dlouhodobá předpověď podle něj obtížná, myslí si, že cena benzinu a nafty nejen z tohoto důvodu poroste i celé léto.

Ceny pohonných hmot na jižní Moravě.

Spotřeba zajímá lidi stále více

Kolik to žere? Tuto otázku slýchají prodejci aut od zákazníků častěji než dříve. Kvůli stálému zdražování benzinu a nafty totiž lidi stále více zajímá spotřeba aut. Výkon, značka a prestiž tak ustupují při rozhodování do pozadí.

Na spotřebu hledí hlavně zájemci o menší rodinná auta. „Manželka jezdí jenom krátké trasy do práce a zpět. Rozhodli jsme se proto pro benzinový motor, který se v takovýchto případech vyplatí víc než naftový,“ řekl Filip Ivánek z Břeclavska.

Je přesvědčen, že spotřeba zajímá kupující jako druhá věc hned po ceně auta. „Koupili jsme nakonec nejslabší motor daného typu, který měli v nabídce. Jednak byl zlevněný a jednak tím ušetříme za proježděný benzin,“ podotkl Ivánek.

Jeho slova potvrzuje i David Trávníček ze společnosti Canocar. „Naším nejprodávanějším modelem je Suzuki SX4, což je právě spíše menší auto s nižší spotřebou,“ uvedl Trávníček.

Toho, že se zájemci ptají na spotřebu mnohem častěji než dřív, si všiml i prodejce aut Tomáš Sedlák ze společnosti Brnocar. „Ještě před pár měsíci se na to tolik nehledělo,“ řekl.

Neznamená to ale, že lidé auta s nižším obsahem kupují častěji. „Motory v nových vozech jsou modernější a úspornější, a především mají vyšší výkon už při nižším obsahu,“ vysvětlil Sedlák.

O spotřebu benzinu se lidé zajímají u nových aut stejně jako u ojetých. „Běžný zákazník hodně vybírá podle obsahu motoru a chce všechno pořídit co nejlevněji,“ potvrdil Jaroslav Zukal, který v Brně vlastní stejnojmenný autobazar.

Přesto se najdou výjimky, které na spotřebu nehledí a koupí si auto s třílitrovým motorem a velkým výkonem. „To je ale jen jedna skupina klientů. Za nimi je obrovská propast a pak až jsou běžní zákazníci, kteří chtějí nakoupit co nejvýhodněji,“ řekl Zukal.

Ředitel dopravní společnosti Vydos Truck Vítězslav Zbořil o zdražování říká: Naftu tankujeme raději v cizině

Vyškov /ROZHOVOR/ – Rostoucí ceny benzinu a nafty nedopadají jenom na běžné motoristy, ale ovlivňují především profesionální dopravce. „Nákup pohonných hmot totiž tvoří hlavní část našich nákladů a podstatně tedy určuje i výši zisku,“ říká ředitel vyškovské dopravní firmy Vydos Truck Vítězslav Zbořil.

Podepsalo se zdražení benzinu výrazně na provozu vaší společnosti?
Samozřejmě. Dražší benzin a nafta ovlivní každého, kdo jezdí autem. A čím více jezdí, tím více se zdražení promítne do jeho peněženky. Pokud je člověk autodopravce, tak výdaje za pohonné hmoty logicky tvoří hlavní část jeho nákladů. Na to musíme nějak reagovat.

Máte v plánu kvůli tomu zvednout cenu za své služby?
Bohužel si to moc nemůžeme dovolit. V kamionové dopravě je stále velká konkurence a dá se říct, že cenu za kilometr si tím pádem určuje zákazník. Pokud bychom zdražili, ztratíme hodně zakázek.

A co když cena paliva poroste dál?
Co s tím budeme dělat v budoucnu, na to vám teď nedokážu odpovědět. Ale situace se přece jen trochu zlepšuje. Práce je dost a konkurenční boj díky tomu trošku polevil. Takže si myslím, že lehké zdražení by zákazníci v tuto chvíli snesli. Ale je to jenom sezonní záležitost, v zimě bude zase hůř. Proto si o zdražení asi můžeme nechat jen zdát.

Jak současnou situaci řešíte?
Jezdíme hodně po Evropě a ne všude je nafta tak drahá jako u nás. Pokud to jde, snažíme se cestu naplánovat tak, abychom natankovali třeba ve Slovinsku, Bulharsku, Rusku nebo také na Slovensku, kde je o trochu levněji.

Promítlo se na vašich cenách i zavedení mýtného?
Jen u některých jednorázových zakázek. Pokud máme s klientem dlouhodobější smlouvu, ceny neměníme.

MICHAL FILÍPEK