Pořadatelé na akci pozvali dvaadvacet hostů, kteří spolu diskutovali o hazardu.

Hlavním tématem byla sice otázka prevence a léčby gamblerství, odborníci řešili ale také možnost úplného zákazu heren. „Když zrušíme všechny herny, co se stane se závislými? Myslíte, že přestanou hrát?" zeptal se odborníků na začátku diskuse Šťástka. Díky dubnovému rozhodnutí Ústavního soudu mohou totiž z měst zmizet všechny herny. Záleží pak na městské části, zda je vyhláškou zakáže, omezí, nebo je ponechá. V Brně-středu zatím platí prohibice. Otázku, zda to tak zůstane, nyní řeší pracovní skupina, ve které zasedá i Šťástka.

Starostovi odpověděl výzkumný pracovník z pražské Kliniky adiktologie, která se zabývá závislostmi, Jaroslav Vacek. „Dostupnost heren je klíčová. V Norsku je zakázali ze dne na den. Velké procento gamblerů hrát přestalo. Nedá se ale přesně říct, jak by to dopadlo u nás," řekl Vacek.

Do diskuse se pak zapojil Bém. „Prohibicí se problém nevyřeší. Bylo by to podobné jako válka proti drogám, která je zatím neúspěšná. Nějaká regulace ale být musí. Dramatický počet hracích přístrojů je neudržitelný," řekl lékař. Česká republika má totiž největší počet automatů na člověka ze všech Evropských států.

Bém podotkl, že důležitá je hlavně účinná prevence. Ta prý v České republice ale schází. „Gambling musí být součástí politiky státu. Děti by se o tomto nebezpečí měly dozvědět už ve škole. Je to droga, ale bohužel legální," řekl Bém.

Nestačí ale cílit na mladé. „Spoustu závislých jsou už dávno dospělí lidé. Je to problém, trpí pak celá rodina závislého. Jsou zasaženi tím, že člen rodiny prohraje peníze. Bohužel je u nás málo zařízení, která gamblerům pomáhají. Tato diskuse je začátek, doufám, že se dočkám pokračování a z kulatého stolu vzejdou dobré nápady ohledně prevence," dodal lékař. Hosté se také shodli, že důležitá je také podpora odborných služeb pro závislé.

Akce se mohli účastnit také lidé. Museli ale zaplatit poplatek 150 korun. Přišlo jich kolem dvou desítek. „Diskuse byla hlavně pro odborníky. Doufáme, že z ní vzejde něco, co pak budou aplikovat v praxi. Zapojit se ale mohli i lidé," řekl Zbožínek.

Někteří hosté– lékař a bývalý primátor Prahy Pavel Bém
– národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil
– Jakub Černý z Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti
– starosta Brna-středu Libor Šťástka
– starosta Židenic Roman Vašina
– starostka Brna-severu Sabina Tomíšková
– Matěj Hollan ze sdružení Brnění
– Roman Krištof z organizace Sdružení Podané ruce