Čeho se vaše předsevzetí týkají?
Práce, ať trošku zvolním a uspořádám si ji mnohem lépe časově, pak také rodiny a nějakého pohybu. V práci vím, že to nesplním. Pohybovat bych se víc mohl, ale chce to pevnou vůli a tu nějak nemám. (smích)

Přijde vám rozumné, že si lidé dávají novoroční předsevzetí související s pohybem a hubnutím?
Určitě je dobré dát si nějaké předsevzetí, ale jen to nestačí. Je třeba se zamyslet nad tím, jak chci svůj týdenní režim změnit, abych do něj pohybovou aktivitu vklínil. Spočítat si, kolik hodin týdně jsem ochotný jí věnovat. A taky mít cíl, za kterým půjdu, ale ne v horizontu měsíců, nedejbože roku.

Na jakou dobu si takový cíl máme dát?
Hlavně by měl být konkrétní. Dlouhodobý, jako třeba zhubnout deset kilo, dostat se do kondice nebo za dva roky absolvovat maraton, ale musíte mít i krátkodobý cíl. Například za dva týdny se šestkrát hýbat minimálně po půlhodince. A na konci dvou, čtyř týdnů udělat deset kliků a uběhnout dva kilometry bez zastavení.

Pomůže vidina cíle ke splnění předsevzetí?
Ano, je potřeba mít reálnou metu, ale mně se ještě velmi osvědčila jedna věc: pokud člověk zaplatí trenérovi za zpracování plánu, už vám bude líto těch peněz a lenost spíš přemluvíte. Taky je dobré si koupit třeba měsíční vstupné do fitness centra s tím, že dvakrát týdně tam půjdu a ještě se donutím jednou týdně něco dalšího pro tělo udělat.

Kolik stojí zpracování kvalitního tréninkového plánu?
Ceny plánů i trenérů se pohybují od tisíce do deseti tisíc korun měsíčně. Jde o to, jak je plán náročný, kdo a pro koho jej dělá, zda pro běžného člověka nebo vrcholového sportovce, zda bude trénovat sedmkrát týdně nebo jen dvakrát, jestli plán potřebuje specifičtější znalosti sportu. Myslím si, že pro běžné lidi se měsíční plán od slušného trenéra dá pořídit mezi tisícem a patnácti sty korunami.

A kolik se má platit za jednorázovou lekci?
Ve fitku s trenérem stojí mezi dvě stě padesáti až pěti sty korunami. Nikde není napsané, že za pět stovek dostanete výborného trenéra a za polovinu máte automaticky začínajícího nebo podprůměrného kouče. Vůbec to tak není. Kolikrát je trenér za menší peníze nesrovnatelně lepší než za pětistovku. Volil bych kouče, který nebude jen posilovat, ale dělá také vytrvalostní aktivity.

Takže spíš kondičního trenéra než fitness kouče…
Kondiční trenér má být všestrannější než fitness, ten pracuje pouze ve svém centru. Dobrý kondiční trenér s vámi zajde do fitka, udělá trénink v tělocvičně i venku.

Podle čeho tedy vybrat toho správného?
Řada lidí si jde automaticky do fitness centra objednat kouče, ale spíš bych zabrouzdal na internetu. Hlavně nevybírat trenéra podle toho, jak vypadá. Že má sto padesát kilo, je vysekaný a zrovna v přípravě na mistrovství republiky v kulturistice. Lepší je podívat se web a zjistit si, koho trénoval, jaké jsou na něj reference. Tedy neskočit po pěkném obličeji a postavě.Pro zvětšení klikněte.

Dostane se zájemce i ke kapacitě v oboru?
Není na škodu vybrat si kouče, který trenérství vystudoval na vysoké škole. Teď nemyslím formou měsíčního kurzu, ale v řádném magisterském, minimálně bakalářském studiu s nějakou specializací, ať už je to kondiční či fitness trenér. To je určitá záruka kvality. Na druhou stranu existuje řada trenérů, kteří se vzdělávali sami, mají certifikáty a jejich znalosti mohou být v řadě ohledů lepší než vysokoškolsky vzdělaných koučů. Vybíral bych hlavně člověka s praxí, zkušenostmi, jenom vzdělání nezaručí kvalitu.

Je vhodný trenér, který pracuje ve sportovním klubu?
Pro běžného člověka bude lepší kouč s praxí u obyčejných lidí. Trenéři, kteří pracují ve vrcholovém sportu, dost často neporozumí potřebám ostatních a připraví jim stejný trénink jako právě pro profi sportovce. Ti lidé se pak diví, že po jednom tréninku týdně nezvednou lžičku, aby se najedli.

Kolik potřebujete vědět o člověku k sestavení tréninkového plánu?
Pokud na něm vidím, že to není výkřik do tmy, nebude trénovat týden a přestane ho to bavit, popovídám si s ním. Zjistím, co má za sebou, zda někdy sportoval, jak pracuje, jaké má zdravotní problémy, kolik je ochotný tréninku věnovat. Pokusím se mu vysvětlit, že hýbat se dvakrát týdně na rozvoj zdatnosti nestačí. Pokud to myslí vážně, chci po něm, aby absolvoval lékařskou prohlídku, ideálně se zátěžovým testem a EKG.

To je nutné?
Trenér se tím kryje před možnými riziky, které hrozí třeba u skrytých srdečních vad. Taky dostane vstupní informaci do tréninku, jaká je úroveň zdatnosti sportovce. Nejlepší je stupňovitý zátěžový test na běhátku, pro méně zdatné jedince na cyklistickém ergometru. Není špatná ani analýza krve, abych zjistil, jak na tom je s cholesterolem, cukrem, ionty, močí. Na každého člověka i se zdravotním omezením lze připravit tréninkový plán.

Pokud kondičního trenéra vyhledá zájemce, který hodně pracuje a má rodinu, kolikrát týdně musí sportovat, aby to mělo smysl?
Pro pracujícího člověka bude dvakrát týdně řízený trénink dostatečný, pokud ho zkombinuje s dostatkem další pohybové aktivity. Pokud každý den půjde svižnější chůzí dohromady třeba třicet minut a do toho dvakrát týdně cvičí s trenérem, je to v pohodě. Ale když někdo sedí celý den u počítače, do práce jezdí autem nebo městskou hromadnou dopravou, na zastávku a domů udělá třicet kroků, zvládne za den nanejvýš dva tisíce kroků. Pokud k tomu půjde dvakrát týdně s trenérem, bude to strašně málo. To odporuje i všem doporučením.

Jaká jsou?
Světová zdravotnická organizace nebo americká kardiologická společnost uvádí jako minimum pohybové aktivity sto padesát minut týdně s tím, že má být souvislá alespoň deset minut. A sto padesát minut je jen na udržení zdatnosti. Na rozvoj se doporučuje minimálně tři sta minut aktivity nízké až střední intenzity, případně sto padesát minut vyšší intenzity týdně. Vychází to na padesát minut denně aktivity nízké a střední intenzity, což může být rychlejší chůze nebo pomalý běh, jízda na kole, ale i práce na zahradě.Odborník na kondiční trénink Jan Cacek.

Upravuje kondiční trenér také jídelníček svého svěřence?
Vzdělaný trenér zvládne jak poradenství v pohybové aktivitě, tak výživě. Samozřejmě nutriční specialista toho ví o výživě daleko víc, ale zase platíte dva lidi. Osobně bych nikdy nepřijal, aby mi někdo napsal měsíční plán, co a jak budu jíst. Dobrý nutriční specialista nejdřív zjistí vaše stravovací návyky, co, jak často a v jakém množství jíte. Poradí vám, jakým způsobem změnit vaše zvyklosti, aby to odpovídalo zdravému životnímu stylu a tomu, zda chcete zhubnout, nebo naopak zvýšit svou hmotnost.

Myslíte si, že je lepší názor sportovat a neomezovat se v jídle, nebo si hlídat stravu a tolik se nehýbat?
Určitě je ideální upravit jídlo i pohyb. Doporučení světových odborníků říkají, že lepší je být zdatný a tučný než hubený s nízkou úrovní zdatnosti. Je neuvěřitelné, kolik lidí ve světě předčasně umře na nedostatek pohybové aktivity v kombinaci s vysokým cholesterolem, kardiorespiračními problémy. Ročně kolem třiceti až čtyřiceti procent úmrtí. Jen pohybové neaktivitě se v roce 2004 přisuzovaly tři až čtyři miliony úmrtí ročně. Moje doporučení je raději se pravidelně, intenzivně hýbat a jíst tak, jak jsme zvyklí, než se vůbec nehýbat a striktně dbát na zdravou výživu.

V dnešní době pro spoustu lidí představuje aktivitu běhání. Co říkáte na boom tohoto sportu?
Jsem neuvěřitelným způsobem odborně postižený, takže když vidím někoho běžet, hned hodnotím styl a dívám se na zdravotní aspekty. Jestliže sleduji stokilové jedince našlapující na patu při dopadu, jejich kolena vklíněná dovnitř, vysazenou pánev a další stovky nešvarů, říkám si, jestli si uvědomují, co pro sebe dělají. Na jednu stranu je perfektní, že našli odvahu se sebou něco dělat, na druhou stranu můžou obrovským způsobem škodit svému pohybovému aparátu.

Takže těžším lidem běhání nedoporučujete?
Kdyby si takový člověk vzal hole na nordic walking a běhal s nimi, rychle chodil nebo jel raději na kole, případné postižení kloubů bude nesrovnatelně nižší, než když běhá. Každodenním fixováním špatných pohybových stereotypů například vinou nízké úrovně zdatnosti člověka nebo naprostým odfláknutím strečinku po výkonu si lidé škodí. Pokud budou takto pět šest let běhat, začnou mít pravděpodobně problémy s klouby. Z dlouhodobého hlediska udělají lépe, když místo šílených dávek v běhu absolvují chůzi s holemi.

Nordic walking považujete za vhodnou aktivitu pro každého?
Je to trend dnešní doby a fantastická věc. Při činnosti s holemi aktivujete velké množství svalů, šetříte klouby a také se naučíte správně dýchat. Nordic walking doporučuji určitě víc než chůzi či jízdu na kole.

Hýbou se nyní lidé v České republice víc než dřív?
Účast na běžeckých závodech v okolí Brna každý rok stoupá, takže mám pocit, a jsem asi moc velký optimista, že někteří lidé k pohybu našli cestu. Snad dospějeme k tomu, že se začneme hýbat. Zakopaný pes je v rodině a předávání vzorů dětem. Pokud se nebudou hýbat rodiče a děti inspirovat k aktivitám, které je baví, nikam se neposuneme. Děti si musejí zafixovat, že pohyb je každodenní součást života a je správný.