Začátek její výstavby se po domluvě mezi představiteli města a zhotovitelem několikrát odsunul. Poprvé loni v červenci krátce poté, co atletická hala v brněnských Bohunicích získala stavební povolení. Smlouva na odložení prací vypršela v pondělí. Co bude dál není jisté, protože zástupci Brna stále čekají na peníze od státu, které jsou podle nich pro stavbu klíčové.

Další postup momentálně řeší. „Se zhotovitelem jednáme o dalších podmínkách výstavby," sdělil včera mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Primátorčin náměstek Petr Hladík, do jehož oblasti sport spadá, v pondělí odkázal na pozdější vyjádření.

Předpokládaná podoba atletické haly v Brně-Bohunicích.
Brno žádá o 600 milionů na sportovní haly: neúspěch vyřadí atletický stadion

Brněnští zastupitelé schválili na konci srpna podání třísetmilionové žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu. Její představitelé o podáních ve výzvě pro nadregionální sportovní infrastrukturu dosud nerozhodli. „Žádosti obsahovaly různé vady a chyby, se žadateli je řešíme. Zjišťujeme, jaké vady jsou podle zákona opravitelné a budou je schopni doplnit a kde už je chyba neopravitelná a žádost nesplňuje podmínky. Nechceme nikoho vyřadit jenom na základě toho, že dodal třeba špatně nějaký papír nebo něco podobného," vysvětlil mluvčí agentury Jakub Večerka.

Doplnil, že jasno o žádostech ve výzvě chtějí mít do Vánoc. Brno se uchází dohromady o šest set milionů korun z celkových devíti set milionů. Kromě atletické haly totiž žádá o stejnou částku také pro připravovanou multifunkční halu na výstavišti, u ní prostřednictvím městské firmy Arena Brno. Představitelé města k tomuto kroku přistoupili i přes upozornění od agentury, že uspět mohou pouze s jednou žádostí.

Předpokládaná podoba atletické haly v Brně-Bohunicích.
Atletická hala v Brně před bodem zlomu: 300 milionů od státu, nebo stop projektu

Zda se brněnských podání týkají opravitelné či neopravitelné chyby, zástupci města neví. „Zatím nemáme žádné oficiální informace, že by bylo v odevzdané žádosti týkající se atletické haly něco špatně. Přišla žádost o doplnění, což je u dotací zcela běžná věc a většinou se jedná o drobnosti," uvedl Poňuchálek.

Atletický stánek má vyjít na zhruba 830 milionů. Z úrovně Jihomoravského kraje jsou na něj připravení uvolnit sto milionů. Třísetmilionovou sumu má v případě schválení žádosti dodat Národní sportovní agentura. Zbytek částky musí uhradit z rozpočtu města. Pro příští rok v jeho návrhu ale vyčlenili pouze sto padesát milionů. Městští zastupitelé jej v konečné podobě schválí až v úterý.

Trenér brněnských atletů Petr Kotyza už dřív upozornil, že talentovaní místní atleti nemají ve městě kvůli dlouhodobě chybějící hale prostory pro trénink v zimních měsících. „Odcházejí nám tak do Prahy, kde mají lepší podmínky a zázemí pro trénování i závody," podotkl. Takovým případem je třeba původně brněnský sprinter Jan Veleba, který závodí v dresu pražské Dukly.

Atletická hala v Brně

Stánek má vzniknout v brněnských Bohunicích.

Včera vypršel smluvní termín odložení začátku stavebních prací.

Další postup záleží na jednání zástupců města a zhotovitele.

Zahájení stavby bylo oddáleno už několikrát, poprvé loni v červenci.

Stavební povolení má projekt od června loňského roku.

Náklady na stavbu jsou zhruba 830 milionů korun.

Dosud není rozhodnuto o žádosti o 300 milionů u Národní sportovní agentury.