Vadí jim například příliš malý odstup parkovacího domu od jejich budovy, což obyvatelům neumožní na této straně efektivně odvětrávat koupelny, případně jiné místnosti. V této souvislosti poukazují také na hrozbu, že jim do bytů bude pronikat méně světla. Právě posouzení na zastínění okolí podle sousedů schází.

Místní nesouhlasí ani se závěry hlukové studie krajských hygieniků. „Užíváním objektu k účelu krytého vícepatrového veřejného parkovacího domu dojde ke zvýšení emisních hodnot hluku, a to oproti současnému stavu zejména v úrovni vyšších pater budovy ve vlastnictví účastníků,“ upozornil v odvolání právník Jan Růžička, který dvojici sousedů zastupuje. Stanovisko hygieniků kritizují i proto, že odmítají zkušební provoz a měření hluku před kolaudací budovy. Námitek mají více.

Parkovací dům v Brně, ilustrační foto.
Nové parkovací domy v Brně: Skořepka blízko centra, nejblíž stavbě je v Šumavské

Růžička odvolání víc nekomentoval. „Veškeré argumenty jsou uvedené v podaném odvolání na úřední desce. Více není potřeba dodávat,“ byl stručný.

U projektu domu mezi Skořepkou, Vlhkou a Křenovou ulicí zaznamenali zástupci města odmítavý postoj některých místních už dříve. „Reakci formou odvolání jsme nečekali, protože se nemění účel místa, kde má dům vzniknout. Už nyní se na něm nachází parkoviště. Díky projektu by se usnadnilo parkování místních i návštěvníků a ulevilo by se dopravě v centru města,“ reagoval mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Nový parkovací dům River Park v brněnské Polní ulici začal fungovat od úterního večera.
Kousek na tramvaj i na hokej v Brně, v novém domě zaparkuje přes sto aut

Odvolání sousedů proti společnému povolení oddaluje začátek stavby pětipodlažního objektu. Po zahájení prací má trvat zhruba rok a půl. Parkovací kapacita se zvýší o 158 stání na konečných 228 míst.

Pracovníci stavebního úřadu Brna-středu vydali společné povolení pro stavbu loni v říjnu. „Podle zákonné lhůty předáme spis nadřízenému orgánu, tedy magistrátu,“ sdělila mluvčí městské části Kateřina Dobešová k dalšímu postupu, jenž bude po odvolání následovat.

Parkovací dům Purkyňova v Brně.
Parkovací dům Purkyňova po účelové úpravě zmenšili, kritika místních trvá

S odporem místních se představitelé města potýkají také u připravovaného parkovacího domu v Purkyňově ulici v Králově Poli. Předloni krajští úředníci rozhodli, že stavba zásadně neovlivní okolní životní prostředí. Proti jejich závěru se ale odvolali hlavně místní zastoupení v Občanském sdružení Královo Pole. Představitelé města projekt upravili. Nově v něm počítají se vznikem 441 stání uvnitř šestipodlažního objektu a dalších šestapadesáti na venkovním parkovišti.

Aktuálně je územní řízení u projektu přerušené ze strany stavebního úřadu. „Důvodem je řešení majetkoprávních sporů v lokalitě. Naší snahou je řízení co nejdříve obnovit," sdělil Poňuchálek.

Parkovací dům Skořepka

- Vyroste na současné parkovací ploše mezi ulicemi Skořepka, Vlhká a Křenová blízko historického centra Brna.

- V pěti patrech nabídne 228 stání, což je oproti současnému stavu navýšení o 158 míst.

- Náklady na výstavbu se pohybují okolo 140 milionů korun.

- Práce mají trvat zhruba rok a půl.

- Zahájení stavby není v současnosti známé.