Na prostranství před Janáčkovým divadlem ale ještě předtím zaznívá několik projevů. Slovo si kromě politiků berou studenti, dobrovolní hasič nebo třeba strážník městské policie. „Nejsme proti očkování, ale proti povinnému očkování," osvětluje organizátor akce Jiří Janeček. Dav souhlasně přikyvuje a bouří.

Demonstranti drží v rukou různorodé transparenty. Hlásají třeba Stop segregaci neočkovaných, Otevři oči a přemýšlej, Nejsme váš dobytek nebo Stop represím, proti zdravím. K vidění jsou u pódia i tabule s nápisy Zrádce národa!, které doprovází fotografie bývalého premiéra, hlavní hygieničky, prezidenta nebo epidemiologů.

Řidič brněnské šaliny. Ilustrační foto.
Zaměstnanci dopravního podniku dostanou přidáno. I přes problémy s rozpočtem

I s transparenty v rukou vyráží asi osmisetčlenný dav po skončení projevů na pochod. Hlavně kvůli své hlasitosti a ruchu vzbuzuje u přihlížejících zvědavost. „O virus tu nejde. Jde o naše děti," skanduje před nimi například dáma v kabátu s růžovým kloboukem na hlavě.Lidé se zastavují, průvod si natáčí na mobilní telefony. Někteří v chladném odpoledni otevírají okna svých bytů či kanceláří a dění v ulici sledují jen v krátkém tričku opření o parapet.

Zapojil se i bývalý poslanec Volný

Jedním z často skandovaných hesel je pokřik Pojďte s náma. Přihlížející jím dav burcuje k zapojení se do průvodu, aby rozšířili jeho řady. K tomu ale nedochází, minimálně v jeho přední části ne.Čelu pochodu dominuje transparent s nápisem Neberte nám svobodu! Zčásti ho drží i bývalý poslanec Lubomír Volný, který co chvíli skanduje hesla do reproduktoru. „Svobodu, svobodu, svobodu," hřímá třeba a dav jeho slova hlasitě opakuje.

Cyklostezka na Bakalově nábřeží v Brně je od čtvrtka po dokončení modernizace tamní části teplovodní sítě znovu naplno přístupná. Foto: se souhlasem Tepláren Brno
Stezku na Bakalově nábřeží znovu otevřeli, plnému využití ale bránila značka

Kvůli úzkým uličkám se had utvořený demonstranty prodlužuje na několik set metrů. Po kolečku přes historické centrum se následně účastníci akce vrací zpátky na piazettu před Janáčkovým divadlem. Společně si zpívají českou hymnou a následně se pomalu rozchází do svých domovů.

Nebezpečná jízda na elektrické jednokolce. Jezdec v Brně projel třeba křižovatku na červenou.
Nebezpečná jízda Brnem na jednokolce: kurýr projel na červenou, objel i policii

Podle policistů je celá akce pokojná. „Obešla se bez incidentů. Její průběh jsme nemuseli nijak usměrňovat. Spíš jsme situaci monitorovali," sděluje policejní mluvčí David Chaloupka.

Asi tři stovky demonstrantů protestují také o den později v centru Znojma. K vidění jsou české i moravské vlajky. Na pódiu tam vystupuje stejně jako v Brně exposlanec Volný.