Zástupci Brna-středu, jednoho z pořadatelů trhů v centru města, mají připravených několik scénářů uskutečnění akce. „Nyní nejreálnější variantou je otevření stánků s řemeslnými výrobky a regionálními potravinami. Ty letos nebudou koncentrované pouze na vybraných náměstích, ale roztažené po ulicích centra, aby lidé mohli ulicemi volně korzovat,“ nastínil tajemník městské části Petr Štika. S variantou bez stánků s jídlem a pitím zatím počítá i brněnské Turistické informační centrum.

Právě u stánků s jídlem a pitím se na trzích nejčastěji shlukují lidé, což se ale neshoduje s vládními opatřeními na zastavení šíření Covidu-19. „Nyní ale pracujeme s verzí, že gastronomickým podnikům umožníme i v zimě ponechat otevřené zahrádky, na kterých budou moct lidem nabídnout třeba svařák, pokud to vládní opatření dovolí," uvedl Štika.

Pořadatelé ale slibují, že lidé se dočkají vánoční výzdoby v ulicích. „Stále počítáme i s umístěním vyhlídkového kola na Moravák. Pokud bychom ho nemohli spustit, posloužilo by jako kulisa. Kolo je jedním ze symbolů, navíc vypadá s bílým osvětlením hezky. Na druhou stranu jsme zatím spíše rozhodnutí, že neotevřeme kluziště pod Joštem,“ zmínil Štika.

Definitivně se má o tom, zda si letos lidé zabruslí pod jezdeckou sochou na Moravském náměstí, rozhodnout příští týden.

Návštěvníci trhů nebudou ochuzeni ani o vánoční stromy. „Dominikánské náměstí ozdobí betlém se 115 sochami,“ slíbila brněnská zastupitelka pro marketing a cestovní ruch Kristýna Černá.