Místo malých chatiček různorodé rodinné domy, místo oblíbeného cíle rodinných výletů chaoticky zastavěná obydlená oblast. Tak se může podle nejhorších scénářů proměnit okolí Brněnské přehrady. Mohou za to příliš rozvolněná pravidla výstavby, která stanovuje chystaný územní plán. Podle vedení města jde ale o drobnosti, které se vyřeší v dalších krocích přípravy územního plánu.

Dosud mohly v okolí Brněnské přehrady, vyrůstat jen stavby, které nezabraly více než padesát metrů čtverečních. Zároveň nesměly zabírat více jak deset procent pozemku a pravidla regulovala i jejich objem. „Chystaný územní plán má však pro výstavbu jediné kritérium, budova podle něj nesmí zabrat více než patnáct procent pozemku. Nikdo však neřeší, jak bude vysoká. A když bude někdo vlastníkem rozlehlého pozemku, bude si moct stavět, co bude chtít,“ obává se Jana Drápalová ze Strany zelených.

Stejné obavy jako Drápalová má i místostarosta Bystrce a kastelán hradu Veveří Petr Fedor. Chybějící pravidla v územním plánu podle něj přenáší téměř veškerou odpovědnost za nové stavby na úředníky stavebního úřadu. „Jenže ti nemohou kvalitně rozhodovat bez opory územního plánu,“ tvrdí Fedor.

Jeho slova potvrzuje i šéfka bystrckého stavebního úřadu Ivana Krejčová. „V tom, které stavby můžeme zakázat či povolit, proto nutně nastane chaos,“ varuje Krejčová. Oblast kolem přehrady přitom označuje za bolavou patu celého územního plánu.

Situace podle ní může dospět až tak daleko, že podél úzkých lesních cest v okolí přehrady začnou živelně vyrůstat rodinné domy, do kterých se lidé budou na stálo stěhovat. „Kvůli nedomyšleným pravidlům tak vlastně nabízíme investorům volné stavební pozemky. Dopad neregulovatelné zástavby na životní prostředí a strukturu města by mohl být nevratný, protože domy se u nás staví cca na 100 let,“ hodnotí Krejčová.

Špatný výhled na okolí

Nové výstavby se obávají i lidé, kteří k přehradě míří kvůli rekreaci či sportu. „Do lesů chodíme občas na tréninku běhat a jeho zastavování domy by nám určitě vadilo. Navíc by to rušilo i výhled na klidné okolí, které nyní nabízí hladina přehrady,“ myslí si trenérka jachtařů z Jachtklubu Brno Magda Crháková.

Podle autora územního plánu Jaroslava Dokoupila ze společnosti Arch.design jsou však tyto obavy předčasné. „Chtěli jsme, aby územní plán více odpovídal tomu, jak už nyní lidé tuto oblast využívají. Počítáme ale s tím, že to rozpoutá velkou diskuzi a že bude pravidla nutné zpřesnit,“ říká Dokoupil.

Ještě klidnější je primátorův náměstek Ladislav Macek, který má územní plán na starosti. „Jsou to jen drobnosti, nic zásadního se nemění,“ myslí si Macek, jehož rodina na přehradě vlastní chatu.

Její rekonstrukce přitom přibližně před rokem vyvolala velký rozruch, místo opravy totiž Macek starou chatu přestavěl bez patřičných povolení na luxusní oplocené sídlo.

Lidé, kteří do nastavování pravidel týkajících se výstavby kolem přehrady chtějí zasáhnout, mají poslední šanci tento čtvrtek. Končí totiž lhůta, do které je možné podávat připomínky a námitky ke konceptu územnímu plánu. Ty pak město projedná a na jejich základě nechá vytvořit návrh finálního územního plánu.

PŘEČTĚTE SI: Sídlo náměstka Macka vyrostlo u přehrady bez povolení