Největší radost měli před pár dny zřejmě v Ivani na pomezí Brněnska a Břeclavska. Kde se domovský pár opeřenců téměř okamžitě zabydlel na uměle vytvořeném hnízdě. O původní hnízdo totiž přišli kvůli demolici budovy letos v únoru. „Čáp hnízdící na původním hnízdě přiletěl do obce osmého dubna, uměle vytvořené hnízdo bylo na sousední budovu vzdálenou asi padesát metrů dál instalováno o den později. Ještě tentýž den, asi jen hodinu po dokončení instalace, byl v hnízdě pozorován první čáp. Za další hodinu už stáli na hnízdě dva,“ uvedl pozorovatel Tomáš Soudek, který přílet zaznamenal a vyfotografoval.

Na Zelený čtvrtek přivítali čapí pár také v blízkých Vlasaticích na Břeclavsku, kde se usadil na komíně obecního úřadu.

V průměru má 140 centimetrů, nadšenci z Jaroslavic na Znojemsku splétají hnízdo pro čápy. Postaví na stožár v zahradě. Na snímku Pavel Pilíšek.
Obří dílo. Nadšenci z Jaroslavic splétají na zahradě hnízdo pro čápy

Páření čápů zaznamenal na fotografii i pozorovatel Rudolf Szkandera v Dolních Věstonicích pod Pálavou v blízkosti vodní nádrže Nové Mlýny. „Loni vyvedli tři mláďata,“ komentoval své fotografické svědectví na portálu birdlife.cz, kam nadšenci svá pozorování zveřejňují.

Dění na hnízdě mohou v přímém přenosu sledovat lidé v Bzenci na Hodonínsku, kde se letos zahnízdil čapí pár a už sedí na vejcích. V zahřívání snůšky, která letos čítá celkem čtyři vejce se čapí rodiče střídají. Trvalý přehled díky on-line kameře mají i lidé v Jedovnici na Blanensku.

Dospělý pár se usadil také na tradičním místě v centru Jaroslavic na Znojemsku, odkud shlíží na tamní zámek. Loni tam vyvedli dvě mláďata.

Děti i rodiče v tasovické škole si po dvou letech užili velkonoční jarmark.
Kejkle pro šikuly. Tasovické děti si po dvou letech užily velikonoční jarmark

Přes obec každoročně migrují desítky čápů. To bylo také důvodem proč se dva tamní nadšenci rozhodli vystavět nové hnízdo. „Začínají se okolo motat, zatím ale nezahnízdili. Snad se některému mladému hnízdo zalíbí a přivede příští rok i partnerku,“ věří jeden z hlavních nadšenců Pavel Pilíšek.

Hned druhý den usedl na hnízdo první čáp, jak se ale ukázalo, radost byla předčasná. „Byl to jen soused, který tam létá vybírat mech do svého hnízda,“ byl zklamaný druhý ze stavitelů hnízda Josef Glaser.

Podle dat z pozorování v těchto dnech už na jižní Moravě obsadili čapí páry na šedesát hnízd. První mláďata lze očekávat nejdřív za měsíc. K prvnímu letu se odhodlají už za další jeden až dva měsíce.

Raritou mezi bílými čápi je jeho černý opak. V posledních letech si tito tmavě zbarvení čapí opeřenci oblíbili Národní park Podyjí na Znojemsku. Loni tam správci parku napočítali celkem sedm mláďat čápů černých ve třech hnízdech. „Někteří bílí čápi už v národním parku hnízda obsadili, černé očekáváme každou chvíli. Přilétají totiž o něco později. Předpokládám, že během Velikonoc by se měli na svých oblíbených místech objevit,“ sdělil zoolog parku Zdeněk Mačát.

Hojnost potravy a tamní klid vyhledali loni černí čápi už třetí rok po sobě. „U Hnanic pečovali rodiče o tři malá čápata. U Čížova krmili pouze jedno mládě. Kousek za hranicemi národního parku, u Milíčovic, dorostla další tři mláďata,“ uvedl Mačát.