Současné opravy se týkají jen povrchu silnice. „Určitě je dobře, že vozovku opravují. Ale měli by také zvýraznit značení. Řidiči z Brna už si na křižovatku zvykli, ale ti odjinud jí projíždějí špatně. Nevědí, že to není kruhový objezd,“ prohlásil předseda spolku Brno autem Jan Mandát.

Křižovatku považuje za nepříjemnou i řidička Lenka Vyklická. „Mám z toho místa hrůzu od té doby, co jsem dělala autoškolu. Už se mi několikrát stalo, že jsem nedostala přednost, když jsem měla, nebo na mě troubili, když jsem ji dávala. Myslím, že by to měla být jednoznačně buď křižovatka, nebo objezd,“ řekla.

Podle vedoucího magistrátního odboru dopravy Vladimíra Bielka ovšem není úprava současného značení nutná. „Soustava křižovatek není označená jako kruhový objezd, a proto na ní platí stejná pravidla jako na jiných křižovatkách. Nedodržování či neznalost pravidel řidičů není důvod ke změně značení,“ uvedl již dříve v zamítnutí žádosti o změnu dopravního značení. Dokument má redakce Brněnského deníku Rovnost k dispozici.

opravy křižovatky
První etapa: 2.–7. srpna, uzavření pravého jízdního pruhu ze Seifertovy na Okružní.
Druhá etapa: 8.–16. srpna, uzavření celého kruhu, nepůjde projet od Merhautovy na Okružní. Objížďka Porgesovou ulicí a třídou Generála Píky.

Že se o problém nejedná, si myslí také starosta Brna-severu Martin Maleček. „Kdo při projíždění křižovatky dává pozor, nemá s ní problém,“ zmínil.

Potíže v místě nemají podle mluvčí Barbory Lukšové ani řidiči Dopravního podniku města Brna. Stejně tak policisté velké problémy v křižovatce nezaznamenali. „Není z hlediska dopravních nehod či průjezdnosti nijak mimořádná,“ řekla mluvčí policie Andrea Cejnková.

Povrch křižovatky dělníci opravují o týden později, než původně měli. Důvod odkladu představitelé města nesdělili. „Došlo k tomu z administrativních důvodů,“ uvedla jen Zuzana Taušová z magistrátu.

Oprava zničené silnice přitom už byla nutná. „Poslední dva roky je povrch vozovky opravdu špatný,“ zhodnotil starosta Maleček.

Od osmého srpna, kdy začne druhá etapa opravy, se omezení dotknou hromadné dopravy. Autobusové linky 44 a 57 nepojedou na zastávku Poliklinika Lesná a místo na zastávce Lesná, nádraží si lidé počkají u nájezdu na Porgesovu ulici. „Kvůli prázdninám odklon nenaruší plynulost dopravy,“ ujistila mluvčí Lukšová.

Oprava za tři miliony korun má skončit šestnáctého srpna.

MICHAELA NÁROŽNÁ