ONLINE POD TEXTEM

Třiačtyřicet let ve vězení si podle rozsudku brněnského krajského soudu pobude za mřížemi šestice tyranů, která několik měsíců surově mučila dnes devítiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba. Nejvíce let ve vězení stráví teta týraných chlapců, Kateřina Mauerová. Soud ji tam poslal na deset let. O rok méně bude ve vězení matka-tyranka, Klára Mauerová.

Soudu se podle předsedy senátu brněnského krajského soudu Pavla Götha podařilo prokázat, že Ondra s Jakubem snášeli týrání mnoho měsíců. A to minimálně deset. „Celý případ odstartoval soused, který naladil na chůvičce záběry z komory. Byť chlapci zpočátku týrání popírali, později vše přiznali. Není důvod jim nevěřit, protože něco takového by si jen stěží vymysleli,“ řekl Göth.

Chlapci však podle soudu zdaleka neřekli všechno, co s nimi obžalovaní dělali. „Pokud soud vezme do úvahy jejich věk a šikanózní jednání obžalovaných, pak všech šest obžalovaných likvidovalo dětskou duši. Navíc to dělali lidé, kteří jim byli blízcí. Matka a teta,“ poukázal soudce na nelidské jednání pachatelů.

Tyrani působili na psychiku dětí nejméně od léta 2006 do loňského května, aby je zlomili a vytvořili z nich necitlivé lidi. Bili je, zraňovali, ponižovali a zavírali je do klecí a jiných místností. Klára Mauerová bila Ondřeje a Jakuba rukou, vařečkou, řemenem, hůkou a jinými věcmi. Zavírala je do klecí a nepouštěla ven. Ve Veverské Bítýšce pak obžalovaní drželi děti celodenně v psích klecích. Museli v nich ležet skrčení. V noci je budili a bili, škrábali vidličkou a svazovali švihadly a provazy.

Chlapci se také museli sami pálit cigaretou a vyřezávat z těla kusy masa. Jakub musel předstírat, že je mrtvý, což v Ondřejovi vyvolalo silnou reakci. Škrlová topila Ondřeje v lavoru. Násilí se vystupňovalo v druhé části pobytu na chatě, kam přijeli Bašová, Turek a Jan Škrla. Klára odvedla chlapce do komory, zavázala jim oči prostěradlem a předala trýznitelům. Ti jim pak nasadili pytle na hlavu, svlékli donaha a ponižovali. Jakuba drželi za přirození. Bašova dělala publikum a vyluzovala nejrůznější zvuky, aby si hoši mysleli, že je na chatě více lidí.

ON-LINE ZDE:

10.10 - Hlavní líčení skončilo. Státní zástupkyně ani obhájci se k verdiktu nevyjádřili a nechali si lhůtu na rozmyšlenou.

10:09 -
Zbylí dostali tresty takové, jaký podíl měli na týrání. "Bašová a Škrla po sedmi letech, Turek pět a Škrlová také pět let vězení s ostrahou," zopakoval Göth. Obžalovaní také musejí zaplatit poškozeným Ondřejovi a Jakubovi. Na účet u banky, kterou určí soud, musí šestice tyranů poslat peníze. Ondřej dostane 320 tisíc, jeho bratr Jakub 240 tisíc korun.

10:06 -
Tresty rozdělil do třech kategorií. Klára a Kateřina dostaly tresty nejpřísnější. "Kromě týrání se dopustily i trestného činu zbavení osobní svobody. Kateřina představuje po Kláře druhou nejagresivnější sílu. Desetiletý trest je adekvátní. Klára bude ve vězení o rok míň. Jako jediná totiž má i morální trest. Přišla o děti. Uvědomuje si to, což se u ostatních obžalovaných říci nedá," uvedl soudce.

10:02 -
Všichni obžalovaní jsou plně trestně odpovědní. "V době páchání trestného činu byli v pořádku," uvedl Göth. Když soud hodnotil výši trestů, přihlédl na bezúhonnost obžalovaných. "Co však nelze přihlédnout je brutalita. Zneužili ideály skautingu a důvěry dětí," upozornil soudce.

9:55 -
Soud odmítl uvěřit Kateřině, která prý byla zmanipulovaná také. Kateřina si také stěžovala na postup znalců a výsledky jejich posudků. Podle soudu jde o obstrukční jednání. "Postup znalců byl zcela v pořádku," prohlásil předseda senátu Pavel Göth.

9:52 -
Soud ve zdůvodnění verdiktu neopomíná také na tu část příběhu, v němž se Barbora mění na Aničku. Podle soudu se jednalo o velice detailně propracovaný scénář ke změně identity, do kterého se zapojilo více lidí. Proč ale pomáhali, se soudu nepodařilo objasnit.

9:47 -
Chlapci strávili v klecích a komorách bezmála sedm měsíců. "To je velice dlouhá doba. Navíc měli na hraní jedině vlastní prsty. A to ve věku, kdy bylo Ondrovi sedm a Jakubovi devět let," zdůraznil předseda senátu. Upozornil rovněž na výpovědi zasahujících hasičů, kteří Ondřeje v komoře našli. "Dokonce i tak otrlí lidé, jako hasiči, byli zděšení. Chlapce našli v komůrce pokáleného, svázaného a ležícího na zemi ve zvratcích," uvedl Göth.

9:42 -
Jediný problematický moment pro soud bylo dokázat, jak se Barbora na týrání podílela. "Jediný důkaz je opět výpověď Ondřeje, který tvrdil, že ho Anička topila v lavoru. Byť Škrlová tvrdí, že jednala pod tlakem, soud je toho názoru, že ona obětí nebyla," upozornil Göth.

9:37 -
Stěžejní důkazy pro rozsudek brněnského krajského soudu byly výpovědi chlapců. A to jak týrání v Krásného ulici v brněnských Židenicích, tak mučení na chatě ve Veverské Bítýšce.

9:33 -
Soudce Göth tvrdí, že se mu nezdá normální pomoc ostatních lidí, kteří se do příběhu zamotali. "Pravá podstata týrání se ale soudu podařit neobjasnila. Je tu plno dohadů," přemítá Göth, který se zmiňuje i o Hnutí Grálu. Náboženské skupině, o které se v případu hodně hovořilo. Soudu se však nepodařilo najít spojitost mezi Hnutím Grálu a jeho odštěpkem, který vytvořil Josef Škrla. Hra na Aničku mohla mít opodstatnění jedině, že by lidé ve skupině chtěli z Barbory vytvořit novou čistou nadpozemskou bytost.

9:28 -
Při razii policie v domku v Kuřimi se Barbora tvářila jako autistka. Policii a hasičům ale kladla aktivní odpor. "Celou dobu žila v rodině Kláry a předstírala nemoc, přestože nemocná nebyla. Je zřejmé, že Klára podlehla instrukcím. Anička hrála umírající dítě. Nic jí nebylo. A věděla, že je to jen hra. Její jednání není produktem psychické poruchy, ale naprosto účelové. Byť vykazuje určité anomálie, jednala za plného vědomí. Její chování navíc potvrdily i znalecké posudky," vysvětluje Göth.

9:25 -
Škrlová podle soudu lže. "Vymýšlí si věci o týrání a sexuálních praktikách. Škrlová si ale většinu věcí dělala sama. Když utekla z Klokánku, navštívila manžele Fahrnerovy a požádala je o pomoc. To znamená, že nemohla být nezodpovědná za své činy. Navíc se prokázalo, že i loni byla standardní vedoucí kroužků v Domě dětí a mládeže Paprsek," upozornil soudce.

9:21 -
Barbora Škrlová je podle znalců normální, čemuž uvěřil i soud. "Inspiraci k těžce nemocné měla maximálně doma - její sestra Kristýna je postižená. Škrlová vypovídala jak vypovídala. Hovoří o zneužívání, týrání od Hany Bašové, vyvážení do ciziny. Co je ale reálné? Škrlová vytváří dojem věrohodnosti výpovědi. Klamala a vytvářela si falešnou identitu. To, co bylo podle Barbory týrání, byly ve skutečnosti strie a jizvičky po operaci prsou či řezání vidličkou," přiblížil Göth osobnost Škrlové.

9:17 -
Kateřina s Barborou spolu žily. Začaly spolupracovat na identitě Aničky. "Kateřina přišla s verzí, že Barbora zemřela a objevila se Anna pocházející odněkud ze Skandinávie. Kateřina navíc pracuje na takzvané vsetínské verzi příběhu, tedy že je Anna sirotek. Podstatné je ale to, že z mobilu a počítače Kateřiny dostává Klára instrukce k týrání. Kateřina tak odstartovala proces týrání. Znalci tvrdí, že Kateřina je velmi inteligentní a má velkou fantazii," uvedl Göth.

9:11 -
Soud se nyní vyjadřuje k jednotlivým obžalovaným. "Klára Mauerová se doznala, ale postupně a v závislosti na výpovědích chlapců. Kateřina nevypovídala nikdy, přesto přednesla prohlášení, v němž se k trestné činnosti doznala. Klára tvrdí, že byla zmanipulovaná, Kateřina to popřela. Jan Turek i Hana Bašová týrání popřeli. Prý se s Klárou a Kateřinou znali jen z oddílu Mravenci. Jan Škrla učinil prohlášení, které pro soud není vůbec nosné. Tvrdil, že se bojí o život a že ho sledují tajné služby. Barbora Škrlová řekla, že byla obětí terapií. Prý byla mučena a týrána. Mluví o pobytu ve Skandinávii a popisuje týrání," shrnul výpovědi soudce Pavel Göth.

9:06 -
Chlapci podle soudu zdaleka neřekli všechno, co s nimi obžalovaní dělali. "Pokud soud vezme do úvahy jejich věk a šikanózní jednání obžalovaných, pak všech šest obžalovaných likvidovalo dětskou duši. Navíc to dělali lidé, kteří jim byli blízcí. Matka a teta," poukázal Göth.

9:04 -
Soudu se podle Götha podařilo prokázat, že Ondra s Jakubem snášeli týrání mnoho měsíců. "Celý případ odstartoval soused, který naladil na chůvičce záběry z komory. Byť chlapci zpočátku týrání popírali, později vše přiznali. Není důvod jim nevěřit," říká předseda senátu.

9.01 - Vyhlášení rozsudku skončilo, předseda senátu Pavel Göth bude nyní verdikt zdůvodňovat.

9:00 -
Turek a Bašová nesmí s dětmi pracovat deset let po vykonání trestu. Obžalovaní musejí zaplatit společně a nerozdílně Jakubovi 240 tisíc, Ondřejovi 320 tisíc korun.

Barbora Škrlová - 5 let ve vězení s ostrahou

Jan Turek - 5 let ve věznici s ostrahou

Hana Bašová a Jan Škrla - každý 7 let ve vězení s ostrahou

Kateřina Mauerová - 10 let ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Klára Mauerová za to stráví ve vězení 9 let ve věznici se zvýšenou ostrahou

8:55 -
Klára Mauerová spáchala trestný čin zvlášť surovým způsobem, jiného zbavila osobní svobody. Kateřina navíc lhala před soudem. Hana Bašová, Jan Turek a Jan Škrla týrali osobu, která byla v její péči a jiného zbavili osobní svobody. Barbora Škrlová týrala osobu v její péči.

8:53 -
Kateřina Mauerová u Městského soudu v Brně loni v dubnu uvedla, že dítě ženského pohlaví vídala u babičky ve Vsetíně. Jednalo se o Aničku, kterou hrála Barbora Škrlová. Soud na základě nepravdivých údajů rozhodl o nové identitě a poručnictví.

8:52 -
Ondřej Coufal v důsledku týrání utrpěl mnohačetná poranění, na těle má jizvy. Jakub má také mnoho jizev. Podle lékařů se jednalo o popáleniny druhého až třetí stupně. Chlapci také psychicky strádali. Došlo k disharmonickému vývoji, posttraumatické stresové poruše a psychosociální deprivaci.

8:50 -
Obžalovaní zavírali chlapce i odděleně. Ondřeje v komoře v Kuřimi na Brněnsku a Jakuba v Domě dětí a mládeže Paprsek. Oběma chlapcům bylo vyhrožováno, že nesmějí nic říct. Jinak budou biti. Klára a Kateřina pak od prosince 2006 do května 2007 drželi Ondřeje v místnosti bez oken. Spal na kartonu z krabice nebo na holé podlaze. Nedávali mu jíst a pít. Když ho krmili, pak pouze ze země. Ondřeje vysvobodili až hasiči, a to loni 7. května.

8:47 -
Chlapci se museli sami pálit cigaretou a vyřezávat z těla kusy masa. Jakub musel předstírat, že je mrtvý, což v Ondřejovi vyvolalo silnou reakci. Škrlová topila Ondřeje v lavoru. Násilí se vystupňovalo v druhé části pobytu na chatě, kam přijeli Bašová, Turek a Jan Škrla. Klára odvedla chlapce do komory, zavázala jim oči prostěradlem a předala trýznitelům. Ti jim pak nasadili pytle na hlavu, svlékli do naha a ponižovali. Jakuba drželi za přirození. Bašova dělala publikum a vyluzovala nejrůznější zvuky, aby si hoši mysleli, že je na chatě více lidí.

8:44 -
Klára Mauerová v červenci a v srpnu 2006 bila Ondřeje a Jakuba rukou, vařečkou, řemenem, hůkou a jinými věcmi. Zavírala je a nepouštěla ven. Ve Veverské Bítýšce pak obžalovaní drželi děti celodenně v psích klecích. Museli v nich ležet skrčení. V noci je budili a bili, škrábali vidličkou a svazovali švihadly a provazy.

8:42 -
Obžalovaní od léta 2006 do 7. května 2007 působili na psychiku Ondřeje a Jakuba, aby je zlomili a vytvořili z nich necitlivé lidi. Bili je, zraňovali, ponižovali a zavírali je do klecí a jiných místností. Škrlová si zahrála dívku týranou a pocházející z Norska, aniž by se to zakládalo na pravdě. Pokyny k týrání dětí vymýšlela Kateřina Mauerová.

8:39 -
Jménem republiky. Klára Mauerová, Kateřina Mauerová, Hana Bašová, Jan Turek, Jan Škrla a Barbora Škrlová JSOU VINNI.

8:38 -
Verdiktu se zúčastní pouze Jan Turek, zbylí obžalovaní se vyhlášení nezúčastní.

8:37 -
Vyhlašování rozsudku začalo, těsně předtím soudce poučil veřejnost, jak se má v soudní síni chovat.

8:35 -
Soudce Pavel Göth pustil všechny do jednací síně. Ta se zaplnila téměř do posledního místečka.

8:27 -
Brněnský krajský soud na poslední chvíli rozhodl, že verdikt padne v největší síni Justičního paláce. Tedy v místnosti číslo 362, kde celý proces probíhal.
Před jednací síní stojí bezmála pět desítek lidí, vesměs jde o zástupce médií. Podívat se přišli i lidé, které proces zajímá.

ONLINE Z KAUZY KUŘIM PŘIPRAVOVALI: Redaktor Pavel Mokrý a webeditoři: Pavlína Mitrengová a Michal Reich
Kdo je kdo v kuřimské kauze?
Klára Mauerová, 31 let – ve vězení stráví 9 let
Matka týraných chlapců, nyní devítiletého Ondřeje a o dva roky staršího Jakuba. Své děti nejenom týrala, ale dovolila sáhnout na chlapce i jiným lidem. Na tělech chlapců našli lékaři stopy po řezání nožem, škrábání vidličkou či pálení cigaretou. Mauerová byla prvním člověkem v zamotané kauze, který bezprostředně po odhalení brutálních praktik v rodinném domku v Kuřimi na Brněnsku skončil ve vazbě.
Kateřina Mauerová, 35 let – ve vězení stráví 10 let
Sestra Kláry, která se na mučení sourozenců podílela. Vedla dětské centrum Paprsek brněnského Domu dětí a mládeže. Kromě žaloby z týrání čelila žalobě z poškozování cizích práv. Pomohla totiž Barboře Škrlové se změněním identity. Městský soud v Brně ji ale žaloby zprostil. Rozsudek potvrdil i odvolací soud.
Barbora Škrlová, 34 let – ve vězení stráví 5 let
Nejzáhadnější postava kuřimské kauzy. Žila u Mauerových a vydávala se za třináctiletou Annu a stejně starého chlapce Adama. Po odhalení týraní chlapců s nimi skončila v krizovém centru Klokánek, odkud utekla. Skrývala se v Dánsku, letos v lednu ji policie zadržela v Norsku. Za to, že vystupovala pod jinou identitou jí hrozil rok vězení. Brněnský městský soud ji ale osvobodil stejně jako Kateřinu Mauerovou.
Hana Bašová alias teta Nancy, 28 let - ve vězení stráví 7 let
Přítelkyně a podřízená Kateřiny Mauerové z Domu dětí a mládeže. Také ona Ondřeje a Jakuba podle žaloby týrala. Barbora Škrlová tvrdí, že s ní dělala „terapie“. Ty spočívaly v sadistických praktikách. Bašová se prý převlékala do kožených kostýmů a v místnostech bez oken jí surově bila.
Jan Škrla, 26 let - ve vězení stráví 7 let
Bratr Barbory, který podle vyšetřování chlapce surově a zvlášť brutálně trýznil. Ze spisu vyplývá, že je dokonce týral nahé. Bil je, řezal po zádech, pálil je cigaretami v tříslech a na jiných částech těla. Hrubě jim nadával a ponižoval je. Jako završení naplánovaného týrání vyřízl kousek tkáně z Ondřejovy pravé hýždě.
Jan Turek, 32 let - ve vězení stráví 5 let
Brněnský podnikatel, který ještě před čtyřmi lety vedl v Brně skautský oddíl. V Paprsku se později seznámil s lidmi blízkými kuřimské kauze. Stejně jako Škrla mučil chlapce zvlášť hrubým způsobem. Někdejší kolegové ovšem hovoří o Turkovi i Škrlovi jako o lidech, kteří by nebyli schopni ublížit dětem.