V povolebním komentáři na facebooku jste uvedl, že ČSSD se čtvrt milionem hlasů voličů stále zastupuje významnou část české společnosti. Přesto se tradiční strana nedostala do Sněmovny, což je jednoznačně neúspěch. Není konečně čas na velký restart?
Poslední roky máme podobné výsledky kolem pěti procent, tak jako v loňských krajských volbách. Rozdíl v desetinách procent je záležitost volební účasti. Nedostali jsme se do Poslanecké sněmovny, to je fakt. Máme čtyři roky na to přesvědčit voliče, že to myslíme vážně. Že jsme alternativa, která zastupuje nejchudší a nejpotřebnější obyvatele této země. Věřím, že pokud to zvládneme, voliči nás v příštích volbách pošlou zpět do Sněmovny.

Mimo ni zůstaly tradiční levicové strany. Co na to říkáte?
Zastoupení ve Sněmovně budou mít liberální voliči, také ti konzervativní, kteří se přiklánějí k populističtějším uskupením. Levicový volič tam zastání mít nebude, to je pravda. I z tohoto pohledu je oslovení levicového voliče namístě. Kdo jiný by je měl oslovit než sociální demokracie…

…zřejmě už s novým předsedou strany. Jan Hamáček na svou funkci rezignoval. Vy jste statutárním místopředsedou, zároveň neúspěšný lídr jihomoravské kandidátky, vyvodíte také politickou odpovědnost?
Řešit personálie ani ne čtyřiadvacet hodin po volbách není namístě. Je to otázka pro nejbližší sjezd předsednictva strany.

Chcete pokračovat v politické kariéře na celostátní úrovni?
Každý politik musí mít sebereflexi. Bude záležet na rozhodnutí členů sociální demokracie. Mám zájem pokračovat. Pokud bude poptávka, jsem připraven. Mám dostatek sil na boj za sociální demokracii.

Má vůbec někdo naději vzkřísit stranu? Není zapotřebí nových osobností a neokoukaných tváří?
Nové vedení a kandidátky sociální demokracie se musejí skládat z mozaiky lidí, kteří to chtějí odpracovat. Je jedno, jestli to budou zkušení matadoři, nebo mladé nové tváře. Musíme oslovit pro spolupráci každého, kdo má stejný pohled na svět a náš program. Tak abychom oživili nejen kandidátky, ale celý organismus strany jako takové.

Ještě k výsledku voleb. Myslíte, že voliči vám sečetli osm let ve vládě s hnutím ANO Andreje Babiše?
Bezesporu. Zaplatili jsme krvavou daň za účast na vládě Andreje Babiše. Aktuální parlamentní volby byly referendem o tom, kdo je pro, nebo proti Babišovi. Stalo se to hlavním tématem voleb, občané to tak vnímali. Možná jsme mohli být v kampani hlasitější a razantnější, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Kvůli podobě kampaně jsme neprohráli.

V Jihomoravském kraji se necelé tři měsíce před volbami měnil návrh kandidátky, z něhož vypadl původní lídr Břetislav Štefan a s ním řada dalších kandidátů, i komunální politici a starostové. Když vidíte volební úspěch STAN, nebyla tato změna chybou?
Celkový výsledek o tom nebyl. V severních Čechách jsme měli jako lídra komunálního politika, a dopadli jsme tam snad nejhůř. Platilo to v minulosti, že představitelé obcí na kandidátkách ČSSD získávali nejvíce hlasů, teď se tak nestalo.

Co je potřeba k tomu, abyste zvedli sociální demokracii klesající na dno?
Restart musíme udělat odspodu. Šancí pro nás budou komunální volby v příštím roce. Na kandidáty v obcích padne velká tíha, doufám, že se nám podaří sešikovat tak, abychom dokázali naše voliče oslovit.

Jak vyčerpávající pro vás osobně bylo volební martyrium?
Celá kampaň byla náročná. Teď si chci vybrat alespoň jeden den, abych se pořádně vyspal. Zatím jsem stále poslancem, takže pro mě práce nekončí. Jako místopředseda strany se musím věnovat také přípravám sjezdu předsednictva ČSSD.