Proč? Taková je asi nejčastější reakce na úterní krok ministra zdravotnictví Tomáše Julínka mezi brněnskými zdravotníky i politiky. Julínek překvapivě odvolal ředitele Masarykova onkologického ústavu Rostislava Vyzulu a ředitelku Fakultní nemocnice u svaté Anny Vladimíru Danihelkovou. Podle primátora Romana Onderky tak poškodil brněnské zdravotnictví.

Vyzulu odvolání šokovalo natolik, že je bezprostředně nebyl schopen komentovat a vypnul telefon. Včera už s novináři komunikoval. „Nechápu to. Ústav je prosperující, nedávno jsme získali ocenění v anketě pacientů. Odvolán je člověk za to, že selže nebo něco provede. Říká se, že za úspěch musí být člověk spravedlivě potrestán. Asi je to pravda,“ prohlásil Vyzula.

Na jeho stranu se postavil také brněnský primátor Roman Onderka. „Julínkovo jednání nechápu. Nejprve zrušil Úrazovou nemocnici a vyhodil spoustu lidí na dlažbu. Teď kazí práci i dalších pracovišť. Přitom právě brněnská onkologie patří k těm nejlepším zařízením nejenom v republice, ale možná i v celé Evropě. Znehodnotit práci tolika odborníků mi připadá naprosto destruktivní,“ řekl Onderka.

Vyzulu ve funkci vystřídal dosavadní přednosta hematoonkologické kliniky Fakulní nemocnice v Brně – Bohunicích Jiří Vorlíček. „Ministr mne do funkce jmenoval zřejmě z toho důvodu, že jsem předsedou České onkologické společnosti,“ řekl Vorlíček. Kvůli zprávám o odvolání Vyzuly už v pondělí rezignoval i jeho zástupce a děkan brněnské lékařské fakulty Jan Žaloudík. „Nikdo mi důvod změn nesdělil a neznám ani další strategii ústavu. Vzhledem k okolnostem Vyzulova odvolání nepředpokládám, že se o tom se mnou bude někdo bavit, a proto jsem funkci složil,“ řekl Žaloudík. Ten nechápe ani to, proč Julínek odvolal Danihelkovou a nahradil ji dosavadním výkonným ředitelem bohunické nemocnice Petrem Koškou.

Ministerstvo tvrdí, že Danihelková nedokázala dostat nemocnici ze ztráty a příliš pomalu prováděla reformy. „V případě Vyzuly jsme naopak uvedli obecné důvody. Také proto, že se s Vorlíčkem dohodl na dalším působení v ústavu na pozici šéfa kliniky komplexní onkologické péče. Dobře ví, jaké výhrady jsme měli k jeho způsobu hospodaření,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Onderkovy protesty pak označil za bezcenné. „Onderka je primátor města. Není odpovědný za hospodaření fakultních nemocnic, za jejich výsledky a ani tomu nerozumí. Jeho kritiku chápu pouze jako politické vymezení,“ dodal Cikrt.

Proti Julínkovi se včera ozval také už před rokem odvolaný ředitel rušené Úrazové nemocnice v Brně Miloš Janeček. „Ministr na posty ředitelů dosazuje lidi, kteří nebudou bránit jeho plánům. Tedy prodeji těchto zařízení soukromým firmám,“ myslí si Janeček. Ministerstvo to popírá. Masarykův onkologický ústav má podle něj dál zůstat pod kontrolou státu. Proti rušení úrazovky a dalším krokům Julínkovy reformy hodlají brněnští lékaři protestovat v úterý 17. června na Moravském náměstí.