Roman Onderka má za sebou půl roku v křesle brněnského primátora. Život se mu prý hodně změnil. Má málo času. To čekal. Čelí kritice opozice. To čekal také. Ale některá důležitá rozhodnutí jdou mnohem pomaleji, než čekal.

Vidím, že kouříte. Co novoroční předsevzetí, že přestanete?

Vidím, že pro čtenáře vytváříte pěknou virtuální realitu. Na kouření přece nemám čas.

A teď vážně.

No dobře. Ale novoroční předsevzetí si nedávám. Mám jen přání, která se snažím plnit. Například doma se mi daří nekouřit, protože bydlím se ženou a malým synem.

Kdy tedy přestane primátor města Brna kouřit?

K tomu potřebuji impulz. Až přijde chvíle té správné naštvanosti.

Jak dopadla další přání, která jste měl na začátku roku 2007?

Měl jsem jich hodně.

Například pevnou koalici?

Koalice funguje ve prospěch města Brna. Nic ji nenarušuje.

Ale stále nemáte programové prohlášení.

To se teď právě rodí. Všechny strany se k tomu pak vyjádří. Ale koalice žije a pracuje. Kvalitně. Měli jsme skluz kvůli ústavní stížnosti na volbu primátora, která narušila chod města.

Demokracie je drahá

Jak hodnotíte zásah strážníků a policistů proti neonacistům z Národního odporu na začátku tohoto týdne?

Zvládli to dobře. Po akci jsem se dočetl, jak měl průvod proběhnout a jak měli mít neonacisté možnost říct svůj názor. Podle mne tomu tak není. Národní odpor je neonacistická organizace, která se navíc pokoušela skrýt za nahlášený studentský průvod. Ale studentů bychom tam napočítali na prstech jedné ruky. Zasahující policisté zaslouží uznání, zasahovali kvalifikovaně a profesionálně.

Jak je možné, že všichni týdny předem věděli, že studentský pochod je ve skutečnosti pochod neonacistů a přesto daňoví poplatníci zaplatili nadstandardní bezpečností opatření a stovky policistů?

To má dva důvody. Nedokonalost zákona a demokracii. Ta je sice to nejlepší, co lidstvo vymyslelo, jenže někdo si ji plete s anarchií. Demokracie je drahá. Ale zatím nikdo nic lepšího nevymyslel.

Dokázal byste to říci i zraněnému policistovi, kdyby teď seděl naproti vám?

Poděkoval bych mu. A zdůraznil bych, že jestli v tu chvíli někdo vystupoval aktivně za záchranu svobody a demokracie, byl to on.

O tom, že jsou nedokonalé zákony, se mluvilo už týdny dopředu. Co s tím uděláte?

Hodně jsem o tom přemýšlel. Pokusím se toto téma nastolit v ČSSD. Ale městská část Brno-střed nemohla dopředu vědět, že to opravdu nebudou jen studenti.

Ale pane primátore, avízo bylo několik dní předem přímo na stránkách Národního odporu.

Museli se přesvědčit. A pak se zachovali správně.

Dobře. Podle této logiky se tedy nedá nic dělat ani v případě, že neonacisté ohlásí další „studentský pochod“?

Museli bychom vědět, že se opět snaží zneužít studentskou akci. A aby se tohle dokázalo, musí se počkat, až vylezou z autobusu, až se sešikují a řeknou, že jdou na povolenou demonstraci. A my řekneme: ale vy žádnou demonstraci povolenou nemáte.

Je možné, že se kvůli tomu upraví i zákon?

To bych nechal odborníkům, kteří se tím určitě budou zabývat.

Co byste řekl nějakému z těch neonacistů, kdyby teď seděl naproti vám?

Aby šel do knihovny a přečetl si pár knížek o tom, co nacisté dělali za druhé světové války. Aby se šel podívat na místa, kde uctíváme padlé a umučené. Někteří z nich nechápou, nevědí. Nebo nechtějí chápat a vědět. Není možné, abych jeden den pokládal květiny u pietního aktu umučeným lidem a druhý den se díval na neonacisty, jak se snaží vzkřísit myšlenku, která stála tolik lidských životů.

Co se koalici za půl roku na brněnské radnici nepovedlo?

Rychlost. Každý, kdo nastupoval do funkce, si myslel, že změny i rozhodnutí půjdou rychleji. Jenže všechno je běh na dlouhou trať. To je možná trochu neúspěch.

ODS má nulovou toleranci

Opoziční ODS radnici kritizuje. Nelíbí se jí třeba jednání radního Jiřího Zlatušky, který hledá „kostlivce ve skříni“ za peníze města. Jak se k tomu stavíte vy?

Jestli chce někdo kostlivce, má možnost navštívit kvalitní městskou firmu – Pohřební služby města Brna.

A teď zase vážně.

Kdyby pan Zlatuška nebo kterýkoliv jiný radní nebo zastupitel věděl o nějakých problémech nebo problémových rozhodnutích, má povinnost to okamžitě řešit a zveřejnit. A opozice se přece nemůže chovat jinak. Musí hledat a kritizovat, to je správné. ODS hledá tvář. Tak třeba ji najdou a nebudou v budoucnu ti, kteří hlasují proti za každou cenu. Zatím mají nulovou toleranci.

Zato komunisté s koalicí často souhlasí, nezdá se vám?

Komunisté jsou konstruktivní opozice. Hlasují pro to, s čím souhlasí. A co je proti jejich názoru, nepodporují.

Takže nepodporují koalici, jak tvrdí ODS?

Do koalice patří jen ti, kteří podepsali koaliční smlouvu. A ODS chce jen kritizovat vše, co jde. I v případě, že si nemyslí, že by nějaký návrh byl špatný.

Jak se vám změnil za posledního půl roku život?

Změnil se hodně, bohužel k horšímu. Skoro vůbec nemám čas. Snažím se najít chvilku pro rodinu a je to složité. Musel jsem počítat s tím, že primátor věnuje převážnou část života městu. S tím jsem do toho šel.

Co byste chtěl, aby po vás zůstalo za čtyři roky?

Dobrá nálada ve městě. Protože když se válčí, tak se špatně pracuje.

A kromě míru?

Aby mělo Brno jasný směr. A cíl. Aby mělo našlápnuto dopředu. Bylo by fajn, kdyby se podařily také drobnosti, jako opravení vily Tugendhat, postavit alespoň jeden stadion, vyřešit železniční uzel a možná i územní plán a spory kolem silnice R43.

To jsou drobnosti?

A mám jich ještě víc: třeba vyřešení financování kultury. Člověk ve funkci primátora musí mít vyšší cíle. Malost není na místě. Omezuje.

Stává se vám, že vás na ulici zastavují lidé a chtějí si povídat?

Občas ano. Někdy jdu po náměstí Svobody a namlouvám si, že mám konečně klid. Obejdu kašnu, abych si přečetl Skácelovy verše. A zezadu přijde paní a chce vědět, kudy bude jezdit tramvaj čtyřka.

Jak často obcházíte kolem kašny a čtete verše od Skácela?

Snažím se jednou měsíčně. Na uklidnění. Skácel je dobrá volba, když chce člověk přemýšlet.