VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sněhová kalamita: namrzlé silnice, výpadky elektřiny

Jižní Morava /SLEDUJEME ONLINE, ANKETA, FOTOGALERIE/ - Vpátek se celá jižní Morava potýkala se sněhovou kalamitou. Sněžit sice přestalo a sníh taje, na silnicích se ale tvoří námraza a dopravní situace je stále kritická.

9.1.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Attila Racek

Vážení čtenáři, tvořte s Deníkem Rovnost aktuální zpravodajtví, pošlete nám na email michal.reich@denik.cz fotografie nehod spojených se sněhem, ale neváhejte se s námi podělit i o sněhové radovánky.

Největší problémy mají řidiči na Blanensku, Vyškovsku a Hodonínsku. Některé silnice druhých a třetích tříd jsou namrzlé a zcela nesjízdné. Podle dopravního zpravodajství policie jsou uzavřené silnice v Křenovicích a Slavkově u Brna, ve Chvalovicích na Vyškovsku, a mezi Rousínovem a Habrovany.

Několik stovek rodin je bez elektrického proudu. „Máme problémy s námrazou. Proud jsme odpojili v Židlochovicíh, Rajhradě a v okolních vesnicích,“ uvedla mluvší společnosti EON Božena Herodesová.

Jak vypadá situace podrobněji v jednotlivých okresech, čtěte zde
- BLANSKO
- BŘECLAV
- VYŠKOV
- HODONÍN
- ZNOJMO

Také hasiči neustále vyjíždí k dopravním nehodám nebo překážkám na silnici. „V celém kraji stále odklízíme spadlé větve a stromy. U Slavkova brání v průjezdu spadlé dráty elektrického vedení, které jsou pod proudem,“ řekl operační důstojník jihomoravských hasičů.

ONLINE SNĚHOVÁ KALAMITA NA JIŽNÍ MORAVĚ

22:00 - Sobotní on-line končí, nejpodrobnější zpravodajství ze sněhové kalamity na jižní Moravě sledujte na stránkách jihomoravských Deníků Rovnost opět od nedělní osmé hodiny ranní po celý den.

20:58 - Na 176. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu je po dopravní nehodě auto v odstavném pruhu. V daném úseku jeďte opatrně.

20:47 - Zataženo se sněžením, na Moravě a ve Slezsku místy déšť se sněhem nebo mrznoucí déšť. Takové počasí předpovídá na noc ze soboty na neděli a celý závěrečný den týdne hydrometeorologický ústav. Teploměr by měl ukázat nejvíce minus čtyři stupně Celsia, ale na Hodonínsku se mohou teploty vyšplhat nad nulu až ke třem stupňům Celsia.

20:37 - Asi jeden kilometr za obcí Ořechov na Brněnsku, směrem na Střelice, leží přes cestu strom. Na místě jsou hasiči, kteří se snaží překážku co nejrychleji odstranit. Provoz řídí policie.

19:13 - Rozsáhlé poruchy hlásí energetici na Hodonínsku a Kyjovsku. "Poruch jsou během dnešního dne desítky na linkách vysokého napětí. Na linkách nízkého jde o stovky, a to na Břeclavsku, Hodonínsku, Valašsku i u Brna," uvedl mluvčí E-onu Vladimír Vácha. Podle něm mají všichni pracovníci E-onu pohotovost a jsou v terénu, kde se snaží závady ostranit. "Snažíme se o to postupně, ale zákazníci musí počítat s výpadky proudu nejméně do zítřejšího večera," doplnil Vácha. Důvodem potíží je podle něj zejména námraza na vedení, ale také pády stromů a tím způsobené zkraty.

19:11 - „Kolabuje dodávka elektřiny. Situace je čím dál horší. V Líšni ve Slavkově u Brna spadly vodiče kvůli polámaným větvím. I jinde jsou potíže kvůli námraze na vodičích. Nejhorší je situace na Brněnsku,nově na Znojemsku a na Vyškovsku,“ řekla mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová.

19:09 - Brněnští záchranáři mají zatím poměrně klidný den. „Dnešek je kupodivu bez problémů, v Brně nebyly žádné vážné nehody ani zranění. Proti včerejšku, kdy jsme měli na Brněnsku přes 240 výjezdů, je to dnes klidné,“ uvedla mluvčí jihomoravské záchranné služby Barbora Zuchová.

18:50 - U Bukovan podle silničářů, kteří jsou v kontaktu s dispečinkem E-onu, došlo vlivem počasí k poškození drátů vysokého napětí. V Lovčicích i jinde na Kyjovsku kvůli tomu vypadl proud. Podle zaměstnance E-onu na lince hlášení poruch je dispečink E-onu zaneprázdněný. Automat na lince poruch hlásí, že E-on řeší na Hodonínsku rozsáhlou poruchu.

18:49 - Silnice v Moravském krasu jsou nesjízdné. Je sobota večer, silničáři hlásí nejhorší stav. Teplota na Blanensku se pohybuje kolem nuly, prší a vozovky pokrývá ledová vrstva. Pod kopcem ve Sloupě zůstal trčet jeden z šoférů. "Kopec ze Sloupu do Ostrova byl úplně nesjízdný. Naštěstí se mi podařilo vyjet přes Šošůvku. Hodně špatný je ještě kopec, který vedoucí ze Sloupu do Vavřince, tam je na silnici ledovka," popsal řidičů, který o sobotní večeru vyrazil v autě po Moravském krase. Silničáři o nesjízdných cestách vědí. Vedou ale marný boj s deštěm, který na silnici zamrzá. "Tyto silnice nemůžeme solit. Sypeme je pískem a drtí. Padající déšť se ale na vozovce mění v led. Okolí Moravského krasu je opravdu problematické, řidiči tam mají potíže v kopcích," vysvětlil dispečer zimní údržby Jaroslav Jelínek. Podle něj měl potíže z jízdou z kopce také autobus u Žernovníku. V šest hodin večer se vystřídaly směny. Silničáři tak nabrali další zásoby a vyrazili do terénu. "Máme nejhorší stav," upozornil Jelínek.

18:42 - Znojemští silničáři zatím nehlásí žádné závažné problémy. „Teploty se nyní pohybují v rozmezí od plus jednoho do mínus jednoho stupně Celsia. Proto musely v pět hodin odpoledne vyjet sypače na trasy, které se musí opět posolit. Takže silnice první třídy se nyní přesolují,“ informoval dispečer znojemských silničářů. Podle jeho informací na Znojemsku prší, ale Vranovsko hlásí sněžení. „I přes naši snahu doporučujeme řidičům jezdit se zvýšenou opatrností. Podle meteorologického radaru to vypadá, že v noci bude pršet. A bude se místy tvořit ledovka. Techniku tedy posíláme do terénu průběžně,“ dodal dispečer.

18:40 - V ZOO Brno dnes zemřel velbloud. Osmnáctiletého velbloudího samce Abdula museli dnes utratit v Brněnské Zoologické zahradě. Velbloud si totiž dopoledne ve výběhu zlomil na náledí ošklivě nohu.

Více čtěte ZDE

18:35 - Na Brněnsku je zataženo, mrholí a fouká slabý vítr. Teplota se pohybuje kolem nuly. Viditelnost je snížená vlivem srážek. Na silnicích jsou zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Silničáři žádají o zvýšenou opatrnost řidičů.

18:30 - Silnice v okolí Brna jsou zatím nenamrzlé a sjízdné. „Počítali jsme s možností namrznutí silnic, proto jsme některé hlavní tahy na Brněnsku a Blanensku dopředu prosolovali. Zatím nemám hlášené žádné kalamitní situace,“ uvedla mluvčí správy a údržby silnic a dálnic Martina Vápeníková.

18:13 - Podle silničářů silnice na Hodonínsku zatím nenamrzají. „Hlavní tahy jsou projeté a posypané. Jsou holé a mokré,“ uvedl Přemysl Tulis z dispečinku Správy a údržby silnic. Jen na některých úsecích se mohou podle něj vyskytovat menší zmrazky. Také v Bílých Karpatech v oblasti kolem Velké nad Veličkou je na silnicích vrstva ujetého sněhu, která ale zatím také nenamrzá. „Řidiči na tom ale nesmí jet jako blázni,“ varuje Tulis. Jak dále uvedl, veškerou techniku mají silničáři v terénu a snaží se stíhat protáhnout i vedlejší silnice. Větší nebezpečí podle Tulise stále číhá zejména v lesních úsecích. „Policisté nás informovali, že stále padají namrzlé větve na silnice. Řidiči ať si dávají pozor,“ dodal Tulis.

18:08 - Dálnice D1 kolem Brna je mokrá, ale zatím bez náledí. Podle operačního střediska správy dálnic je D1 zatím průjezdná bez komplikací.

17:57 - Řidiči, kteří směřují z Mutěnic do Dubňan a chtěli by využít silnici třetí třídy mezi obcemi Mutěnice a Jarohněvice, ať raději změní směr. Silnice je stále v jednom směru uzavřená, protože v místě hasiči odstraňují popadané stromy. Objíždět silnici není nutné, ale je potřeba počítat se zdržením.

17:48 - Na Vyškovsku zůstávají uzavřené serpentiny mezi Rousínovem a Slavkovem u Brna. Na Hvězdlicích a Habrovanech silničáři tvrdě pracují a věří, že do večera budou úseky zprovozněné. „Naše technika se nezastaví, ale situace je obtížná. Hlavní trasa z Vyškova na Ivanovice na Hané je po chemickém ošetření holá a mokrá, ostatní úseky, kde nejde použít chemie, sypeme, ale posyp je málo účinný. Tvoří se na něm zakrátko ledová vrstva. Prosíme řidiče, aby jezdili s nejvyšší opatrností,“ uvedl dispečer cestářů Antonín Januška. Informoval také o tom, že v Křenovicích jsou potíže s elektřinou, kde jiskřilo vedení vysokého napětí.

17:36 - Několik stovek rodin je na Brněnsku bez elektrického proudu. „Do Slavkova jsou zpřetrhané dráty elektrického vedení. Také Židlochovice, Rajhrad a vesnice kolem jsou kvůli námraze bez proudu,“ uvedla mluvčí společnosti EON Božena Herodesová.

17:31 - Na řidiče číhá v okolí Sloupu ledové nebezpečí. Řidiči, kteří by chtěli vyjet vozem v okolí Sloupu či Veselice, by měli zůstat doma. Vozovky tam jsou zledovatělé a jízda tedy nebezpečná.

16:59 - Na Vyškovsku se opět začíná situace komplikovat. Na většině okresu padá mrznoucí déšť. Silnice jsou jedno ledové kluziště. Některé vesnice jsou znovu odříznuté od světa. Mezi Rousínovem a Habrovany je kvůli sněhu a ledu na vozovce nesjízdný téměř dvoukilometrový úsek. V celé obci Chválkovice u Bučovic je nesjízdná vozovky. Stejně tak mezi Novými a Starými Hvězdlicemi.

16:52 - Policisté ukončili před třetí hodinou odpoledne neúspěšné pátrání po pohřešovaném muži v terénu v okolí Hrušek a Vážan nad Litavou na Vyškovsku. Existují vážné obavy, že za těchto nepříznivých klimatických podmínek je muž ohrožený na životě. „Policisté pátrají dál a prověřují známé, kontaktovali také řidiče autobusové dopravy a dále žádají občany, pokud viděli muže od ranních hodin 8. ledna do dnešního dne, aby kontaktovali tísňovou linku policie,“ uvedla mluvčí krajských policistů Soňa Svobodová.

16:48 - Některé brněnské silnice a křižovatky jsou pod vodou. Ve městě jsou dva stupně nad nulou, sníh taje a kanály nestíhají pojmout přívaly vody. „Situaci ve městě řešíme. Snažíme se kanály uvolnit,“ řekl důstojník z operačního střediska jihomoravských hasičů. Velké množství vody je například na křižovatce ulic Sportovní a Pionýrská.

16:13
- Jen desetiminutové vlakové zpoždění mohou čekat lidé ve Znojmě. „U nás máme zpoždění maximálně deset minut. Většinou však vlaky jezdí včas,“ popsal dispečer Českých drah ve Znojmě. Dodal, že základní vybavení pro vlakovou dopravu funguje. „Máme vyhlášený druhý stupeň zimního opatření. Znamená to, že do práce nastoupili další zaměstnanci, kteří se starají o sjízdnost,“ uvedl dispečer.

16:01 - V Brně se stabilizovala situace s městskou hromadnou dopravou. „Obnovili jsme dopravu ve všech městských částech. Buď jezdí původní spoje, nebo využíváme náhradní dopravu. Cestující se ve městě dostanou hromadnou dopravou kamkoliv,“ řekla mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.

15:49 - Silnice na Blanensku jsou sjízdné. Problematická je o sobotním odpoledni cesta u Lažánek. „Dostali jsme upozornění, že je to tam špatné. Vozovky, které jsou na Blanensku solené, by měly být v pořádku. Ty nesolené, přejedeme,“ sdělil dispečer zimní údržby Josef Pernica. Ten nemá zprávy o tom, že by nějaká ze silnic na Blanensku byla nesjízdná. Ráno byla situace nejhorší v okolí Tasovic. Obce tam bičovaly srážky s deštěm a na silnicích vznikaly sněhové jazyky. Nyní se situace zklidnila. „Vítr se na Tasovicku uklidnil. Sněhové jazyky se tam už netvoří. Na celém Blanensku však mrholí, řidiči by měli jezdit opatrně,“ podotkl Pernica.

15:45 - Kvůli likvidaci popadaných stromů je až do večerních hodin uzavřena silnice 4254 mezi obcemi Mutěnice a Jarohněvice na Hodonínsku.

15:40 - Moravskokrumlovští hasiči likvidují následky přívalu sněhu. Ve městě během dne vyjížděli k odstranění sněhových a ledových převisů se střech v místech, kde hrozilo nebezpečí především chodcům.

15:32 - Silnice mezi Sokolnicemi a Újezdem na Brněnsku je průjezdná. Před hodinou se podařilo obnovit dopravu také mezi obcemi Kobylnice a Ponětovice. Práce na uvolňování silnic druhých a třetích tříd stále trvají.

15:25 - Na Břeclavsku, v Hustopečích a v Kyjově mají obyvatelé problémy s dodávkou elektrické energie. „Museli jsme vypnout 200 trafostanic. Kvůli námraze docházelo ke zkratům. Na opravách pracují technici, takže situace se uklidňuje,“ řekla mluvčí společnosti E.On Božena Herodesová. V Brně zatím s elektřinou žádné problémy nejsou.

15:11 - Hasiči v Jihomoravském kraji stále pokračují v odstraňování následků páteční sněhové kalamity. Za sobotní dopoledne zasahovali v celém kraji dvaatřicetkrát. Na silnici u Rosic na Brněnsku pomáhají řidičům, kteří uvízli v závěji. V Dolních Kounicích museli hasiči odstranit ze střech sněhové převisy, které ohrožovaly chodce. Na Blanensku, Brněnsku i Břeclavsku stále odklízejí ze silnic větve a spadlé stromy.

15:08 - Hasiči na Hodonínsku stále pokračují v odstraňování následků extrémních výkyvů počasí. Od šesti hodin ráno do sobotního poledne vyjížděli v Jihomoravském kraji k dvaatřiceti zásahům, přičemž nejčastěji z toho toho - celkem čtrnáctkrát - v okrese Hodonín. Mezi zásahy byly i výjezdy k dopravním nehodám, například ke kamionu, jenž zatarasil silnici v ulici Bří Čapků v Hodoníně. V ostatních případech šlo převážně o odstraňování stromů a větví, které popadaly na silnice pod tíhou sněhu či namrzlého ledu.:08 -

15:00 - Dvě osobní auta se před několika minutami srazila na Vaňkově náměstí v Brně. Nehoda se obešla bez zranění stejně jako ta, která se ve stejný čas udála ve Weissově ulici v Soběšicích.

14:31 - V Brně přetrvávají problémy u trolejbusové dopravy v některých čtvrtích. "Situace se ale postupně uklidňuje. Kordis posílil informační telefon 5 4317 4317 i dispečink, aby bylo možné zvládat dotazy cestujících. Prosíme o strpení, velký nápor hovorů není možné vyřídit okamžitě," upozornil mluvčí Kordisu Květoslav Havlík.

14:27 - Situace se znojemskou městskou hromadnou dopravou a autobusovými linkami v regionu je dobrá. „Autobusy momentálně žádné velké zpoždění nemají, ale nezajíždí na stanoviště, která nejsou prohrnutá. Například v Žeroticích nemohl autobus zajet přímo na zastávku, tak lidé museli kousek k autobusu dojít,“ informovala dispečerka Dopravní společnosti Psota Zdeňka Málková.

14:24 - Teplota ve městě Brně se pohybuje od -2 do 0°C. Je zataženo, mrholí. Na silnicích jsou zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností.

14:08 - Pomalu se uklidňuje situace ve veřejné dopravě. "Špatná je ale stále na Slavkovsku, Vyškovsku a Sokolnicku. Řada vedlejších silnic je z stále uzavřená a autobusy jimi nemohou projet," uvedl mluvčí dopravní společnosti Kordis Květoslav Havlík.

14:06 - Lyžaři a snowboardisté si užívají ideálních podmínek v olešnickém ski areálu na Blanensku. Na sjezdovce leží šedesát centimetrů sněhu. Ten je přírodní i technický. Teplota ukazuje minus pět stupňů Celsia. Lidé sviští ze svahu dolů za mírného sněžení. Cesty i parkoviště u ski areálu jsou upravené. Sjezdovka bude dnes otevřená do devíti hodin večer.

14:01 - Přátelské fotbalové utkání, které měli sehrát v Jevišovicích na umělém trávníku SC Znojmo s místním oddílem, kvůli špatnému počasí organizátoři zrušili.

13:58 - Lyžařský areál Štěpničky na Radějově je sice v provozu a vlek jede, ale lyžování není nic moc. "Je to tam strašně zmrzlé, bylo tam asi pět aut, raději jsme se obrátili a jeli domů," popsal zkušenosti jeden z lyžarů Jiří Esterka z Hodonína.

13:53 - Šestatřicet psů z celé republiky se v sobotu představilo na oblastní klubové výstavě pudlů v brněnských Modřicích. I do této akce ale zasáhla kalamitní situace na jižní Moravě. „Psů jsme měli přihlášených o šestnáct víc, chovatelé ale kvůli sněhu a námraze na silnicích nepřijeli,“ vysvětlila místopředsedkyně klubu chovatelů pudlů Monika Truksová.

Více o výstavě dozvíte a fotografie naleznete ZDE

13:48 - Lidé ve vesnicích v okolí Šlapanic stále nemohou projet po zavátých silnicích. Někteří však našli náhradní řešení. "Už od včerejšího večera se dá projíždět po polích. Tam naopak vítr sníh odfoukal a po zmrzlém povrchu pole se dá s trochou opatrnosti projet," uvedl jeden z řidičů.

13:45 - Hasiče stále zaměstnává uvolňování silnic od popadaných stromů. Nejvíc kmenů a větví zvozovek likvidovali na Hodonínsku. Smotorovými pilami zasahovali na silnicích u Mutěnic, vHodoníně, Ratíškovicích, Dolních Bojanovicích, Bzenci, Rohatci, Kyjově a Svatobořicích-Mistříně. VBrně odklízeli vyvrácené stromy vměstských částech Kohoutovice, Soběšice, Žabovřesky, Horní Heršpice, Černovice a Starý Lískovec.

13:42 - Na Kohútce na Javořině vleky stojí. Žádný nový sníh přes noc nenapadl a teploty se vyšplhaly na tři stupně Celsia. I když je na svahu asi třiceticentimetrová sněhová pokrývka, sníh je mokrý. Areál je podle sněhového zpravodajství Radiožurnálu mimo provoz.

13:22 - Teplota na dálnici D2 ve směru na Bratislavu se pohybují kolem nuly. Je tam zataženo, padá mrznoucí déšť. Na dálnici leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, sjízdná je se zvýšenou opatrností.

13:05 - Vlaky mezi Brnem a Prahou nabírají až tříhodinové zpoždění. Problémy způsobují především výhybky v úseku mezi Pardubicemi a Českou Třebovou. Ty totiž zapadají sněhem a zamrzají.

13:00 - Na dálnici D1 je teplota -1°C. Je zataženo, padá mrznoucí déšť. Je bezvětří, viditelnost je bez omezení. Na vozovce leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, sjízdná je se zvýšenou opatrností.

Stav silnic v JM kraji:
- Sníh na silnici z Brna do Svitav (vlevo nahoře)
- Odbočka na Boskovice (vpravo nahoře)
- Silnice u Křetína na Blanensku (vlevo dole)
- Odbočka na Lysice (vpravo dole)

12:34 - Ve Vranově na Brněnsku havarovalo na ledu auto. Řidič sice nebyl zraněn, ale na místě jej vyprošťují hasiči.

12:21 - Led dělá problémy řidičům. Krátce po dvanácté na něm havaroval řidič v Lelekovicích na Brněnsku. Zranění nejsou hlášena.

11:54 - Začíná přibývat polámaných stromů, které neunesly ledovou krustu. Hasiči zasahovali s motorovými pilami u stromů přes vozovku v Nížkovicích, ve Zbýšově či v Hostěrádkách Rešově.

11:47 - Situaci u Velešovic zkomplikoval převrácený kamion. "Po osmé hodině ranní v sobotu 9. ledna 2010 došlo k dopravní nehodě na sjezdu z dálnice D1 ve směru na Slavkov. Řidič ze Slovenska převrátil kamion i s návěsem. Silnice je průjezdná, nicméně na místě zasahuje policejní hlídka, která preventivně prostor monitoruje, aby nedošlo k dalším dopravním kolizím," sdělila mluvčí krajských policistů Soňa Svobodová. Policisté zjistili, že devětatřicetiletý řidič kamionu pil před jízdou alkohol a nadýchal 1,59 promile alkoholu. Slovenská firma by měla brzy zajistit odtah kamionu. Je možné, že po dobu vyprošťování vozu bude nutno komunikaci uzavřít nebo částečně omezit dopravu. Škoda byla zatím vyčíslena na 350 000 korun, z toho je 10 000 korun škoda způsobená na svodidlech.

11:40 - Na silnicích I. třídy leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Na silnicích II. a III. třídy leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností.

11:35 - Tři desítky policistů pátrají v promrzlé krajině zejména v okolí Vážan nad Litavou a Hrušek po čtyřiatřicetiletém muži. Obávají se o jeho život. Příbuzní jeho zmizení nahlásili v pátek večer. Vrtulník s termovizní nelze dnešního dne využít, jsou špatné letové podmínky. Policie České republiky se obrací na obyvatele lokalit Vážany nad Litavou, Hrušky a blízkého okolí, aby v případě jakýchkoliv informací k osobě pohřešovaného muže kontaktovali ihned linku tísňového volání 158.
Pohřešovaný muž je velmi statné postavy výšky 185 až 190 cm. Je silný, má krátké černé vlasy, obličej oválného tvaru a měl by mít na sobě modré teplákové kalhoty a šedou bundu.

11:18 - Teplota na jižní Moravě se pohybuje od -4 do -1°C. Je zataženo, místy se vyskytují sněhové přeháňky, fouká slabý vítr, v místy je dohlednost snížena vlivem srážek.

11:14 - Celou sobotu má být podle meteorologické předpovědi zataženo. Zpočátku má sněžit jen na východě a jihovýchodě, postupně má sněžení přecházet na většinu území Moravy a Slezska. Padat může sníh s deštěm nebo déšť a srážky mohou mrznout. Teploty se mohou na Hodonínsku pohybovat od minus pěti až po plus jeden stupeň Celsia. Při teplotách pod nulou hrozí ledovka.

11:00 - Obec Jiříkovice na Brněnsku je odříznuta od světa. Zasněžené jsou silnice z Ponětovic, Šlapanic, Blažovic i od Rohlenky. "Silničáři nás ujistili, že cesty k nám prohrnou do tří odpoledne," uvedl starosta Josef Novák. Zároveň poděkoval všem obyvatelům Jiříkovic za to, že odklízejí sníh z chodníků. "Sami bychom to nezvládli," řekl Novák.

10:40 - Se sněhovou kalamitou i namrzajícím deštěm si výborně poradili zaměstnanci brněnského letiště v Tuřanech. „Nemám hlášené žádné komplikace. Všechna letadla poletí podle plánu,“ řekl ředitel letiště Brno Tomáš Plaček.

10:28 - Basketbalové utkání mezi Opavou a Brnem bylo odloženo. „V sobotu ráno nám volali z Brna, že u nich začalo pršet a silnice namrzají. Měli by problém se do Opavy dostat, proto jsme se domluvili, že se hrát nebude,“ uvedl manažer opavského týmu Dušan Štěnička. „Předběžná dohoda zní, že se zápas uskuteční 3. února,“ dodal.

Více o zápase najdete ZDE

10:25 - Velká vlaková zpoždění mohou čekat cestující z Brna. "Největší zpoždění, 150 minut, má na tabuli rychlík do Bělehradu. Snažím se dostat do Budapešti a můj spoj přijede nejdřív za dvě hodiny," uvedl Miloš Kovařík z Brna.

10:23 - Silnici z Bílovic nad Svitavou do Adamova zatarasil spadlý strom. Na místě pracují hasiči. Silnice by měla být znovu plně průjezdná kolem jedenácté hodiny.

10:22 - Zledovatělá silnice komplikuje dopravu na v obci Měnín v okrese Brno-venkov. V kopci za Měnínem směrem na Moutnici je ledovka. Projíždět musí řidiči se zvýšenou opatrností. V kopci je několik uvízlých, klouzajících osobních aut.

10:13 - Cestáři i nadále počítají s potížemi. Posypový materiál se totiž do ledové krusty vtlačuje a je třeba ho obnovovat. V současné době cestáři pracují i na silnici I/50 u Velešovic a Holubic. Tam v noci uvízly stovky kamionů a osobních aut. „Jsou tam až dva metry vysoké převisy zasahující do vozovky, které je nutné odstranit frézou,“ dodal dispečer.

10:05 - Podle dispečera cestářů Antonína Janušky je nyní jejich hlavním úkolem na Vyškovsku zprůjezdnit uzavřené úseky. „Přes noc byl zavřený úsek Kučerov Bohdalice. Teď už na něm pracuje šípový pluh. Na Bučovicku byly uzavřené Nové i Staré Hvězdlice a Chválkovice u Bučovic. Na Rousínovsku to byly Habrovany, serpentiny z Rousínova do Slavkova. Na Slavkovsku Šaratice Milešovice,“ vypočítal problémová místa, která teď silničáři chtějí postupně zprovoznit, Januška.

09:59 - Většina vlaků, které projíždí Hlavním nádražím v Brně má patnáctiminutové zpoždění. „Zamrzají nám výhybky, musejí se vymetat před každým vlakem. Nejhorší situace je na Přerovsku. Tam vlaky nabírají zpoždění až půl hodiny,“ uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Cestující se můžou před jízdou vlakem informovat o situaci na železnici buď na stránkách www.cd.cz/mimoradnosti nebo na telefonu 840 112 113.

09:56 - Silničáři měli celou noc hodně práce, všechny sypače i radlice jsou v provozu i nyní. „Nejhorší to bylo na Kyjovsku, ve Ždánicích, Bukovanech a Dambořicích, kde stále padá mrznoucí déšť a místy se tvoří ledovka,“ popsala v sobotu ráno situaci Ivana Jurkovičová z dispečinku Správy a údržby silnic.

09:30 - Dva florbalové zápasy nejvyšší dorostenecké soutěže dnes měli sehrát dorostenci TJ VHS Znojmo se Slávií Havířov a Torpédem Havířov ve znojemské hale. Kvůli sněhové kalamitě zůstali sportovci z Havířova viset na silnici u Hranice na Moravě.

09:25 - Dálnice D1 je kolem Brna plně průjezdná. Podle dispečerky střediska správy a údržby dálnic se právě uklízí dálnice u Holubic na Brněnsku. „Dálnice D1 i D2 jsou prosolené a protažené pluhy. Jsou průjezdné a zatím nemáme hlášené žádné komplikace,“ uvedla dispečerka.

09:20 - Tlaková níže od severovýchodu nadále ovlivňuje počasí na Hodonínsku. Podle předpovědi meteorologů se sněhové srážky v pátek večer změnily na dešťové, a ty začaly namrzat. „Nebezpečí tvorby ledovky potrvá ve východní polovině republiky až do soboty večer,“ hlásí web Hydrometeorologického ústavu ČR. Ten doporučuje řidičům při takovém počasí raději nevyjíždět, a pokud je to nutné, jezdit pomalu, s dostatečným množstvím paliva a pokud možno za denního světla.

09:12 - Situace s městskou hromadnou dopravou v Brně není dobrá. „Nejezdí trolejbusy linek 25 a 26. Velké problémy jsou na konečné stanici na Vinohradech a také na sídlišti Kamenný Vrch. Problémy mají také trolejbusy linek 31 a 33. Nejezdí také tramvaj číslo 4 a komplikace jsou na trase tramvajové linky číslo 10,“ uvedla mluvčí Dopravního podniku Brno Hana Pohanová.

08:55 - Sněžení v Brně se změnilo na mrznoucí mrholení. Teplota se pohybuje okolo nuly. Řidiči i chodci by si měli dát pozor na namrzající chodníky a silnice.

#nahled|https://g.denik.cz/50/b1/pocasi_mapa_morava_jm_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/b1/pocasi_mapa_morava_jm.jpg|Předpověď počasí pro jižní Moravu na sobotu 9.1.2009.#


08:52 - Nápor těžkého mokrého sněhu nevydrželo několik stromů, které se zřítily na silnice či koleje na mnoha místech Hodonínska. Hasiči odstraňovali polomy celou noc a popadané stromy a větve je zaměstnávaly ještě ráno. Do osmé hodiny ranní zasahovali celkem desetkrát, například v Mutěnicích, Ratíškovicích, Hodoníně, Kyjově, Bzenci a Svatobořicích - Mistříně. Tam, kde to bylo nutné, použili k odstranění stromů motorovou pilu.

08:43 - Od osmé hodiny ranní pracovali hasiči na železniční trati u Rohatce, na které ležel spadlý strom. Na místě byla i Správa železniční dopravní cesty Břeclav. Hasiči z Veselí nad Moravou pak v sobotu ráno likvidovali strom u Bzence, který spadl tři sta metrů od železničního podjezdu Břeclav – Přerov.

08:38 - K odstranění spadlého stromu v Hostěrádkách-Rešově vyjel dnes ráno tamní sbor dobrovolných hasičů. Také v noci měli hasiči napilno, a to hlavně na Slavkovsku. Pomáhali při odtahování aut uvízlých ve sněhu či nabouraných ve Slavkově u Brna a ve Velešovicích.

08:24 - V Rudicích na Blanensku napadlo přes noc 24 sněhu (viz fotografie čtenáře)

08:00 - Podle informací kuchařovické meteorologické stanice napadlo na Znojemsku třináct centimetrů nového sněhu. „Do dnešního rána už u nás napadlo celkem devatenáct centimetrů sněhu. Jsou místa, kde je však situace odlišná. V noci místy i mrholilo,“ informoval pracovník meteorologické stanice Michal Teleki. Podle něj bude počasí podobné jako včera.
Jak vypadala situace na jižní Moravě v pátek čtěte ZDE

Ivana Macíková, Petr Jeřábek, Jana Rybová, Karolína Opatřilová, Sylva Pavlačková

9.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Lídr jihomoravské kandidátky KSČM hlasuje ve sněmovních volbách.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

V maloměřické textilce opravili turbínu. Majitel plánuje i další rekonstrukce

Brno - Látky se v textilní továrně v brněnských Maloměřicích nevyrábí už pětadvacet let. Po tu dobu továrna stála bez využití a chátrala. Nyní se majitelé rozhodli opravit alespoň její malou část. Vyměnili původní Kaplanovu turbínu.

Pivarník se vrací do Plzně. Předposlední Zbrojovka se pokusí překvapit

Brno /INFOGRAFIKA/ – Ve Zbrojovce odkoučoval pouze jedno soutěžní utkání a v tom dalším se vrací na místo, které zná velice dobře. Brněnský trenér Roman Pivarník v neděli od pěti hodin odpoledne povede své svěřence do boje proti suverénní Plzni, která v nejvyšší fotbalové soutěži zatím neztratila ani bod.

OBRAZEM: V Královopolském tunelu hořelo. Hasiči a záchranáři trénovali zásah

Brno /FOTOGALERIE/ - V brněnském Královopolském tunelu se srazila dvě auta a začalo hořet. Cvičení s takovým scénářem absolvovali v pátek jihomoravští hasiči. Královopolský tunel je totiž od pátečního večera kvůli pravidelné údržbě uzavřený, což umožnilo hasičům a záchranářům cvičení uskutečnit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení